18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o produkcję wódki z kukurydzy

Joanna Pieńczykowska
Paweł Relikowski/Polskapresse
O ponad jedną trzecią spadła w ostatnich latach w Polsce produkcja alkoholi, które mają prawo do stosowania krajowego oznaczenia geograficznego "Polska Wódka". A producenci straszą, że spadnie jeszcze bardziej, jeśli rząd nie zgodzi się, by można było ją produkować z... kukurydzy.

Polska Wódka może być produkowana ze zbóż takich jak żyto, pszenica, jęczmień, owies i pszenżyto lub z ziemniaków, w dodatku uprawianych na terenie naszego kraju - zakłada nowa definicja tego napoju alkoholowego, zaproponowana przez resort rolnictwa. Nad projektem ustawy o napojach spirytusowych, zawierającej zmienioną definicję Polskiej Wódki, trwają obecnie prace w Sejmie. Dotychczasowa definicja krajowego oznaczenia geograficznego, uzgodniona jeszcze w unijnym traktacie akcesyjnym, mówiła ogólnie o zbożach i ziemniakach.

Tymczasem niektórzy producenci alkoholu walczą o to, by można do produkcji używać także kukurydzy, którą obecnie chętnie stosują, bo jest tańsza. - Kukurydza jest najwydajniejszym krajowym surowcem, świetnie nadającym się do produkcji wódek, które mają spore grono konsumentów za granicą. Mając możliwość pokazania światu różnorodność polskiej wódki, nie twórzmy sobie sami sztucznych barier - uważa Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

I dodaje, że jeśli nowa definicja zostanie utrzymana, to jeszcze bardziej spadnie liczba producentów używających tego znaku. - Według najnowszych dostępnych danych o ponad jedną trzecią spadła w ostatnich latach produkcja alkoholi mocnych z oznaczeniem "Polska Wódka" na etykietach - z 74,8 miliona litrów do zaledwie 46,4 miliona litrów - informuje związek.

Twórcy ustawy uważają jednak, że zawężenie definicji i ograniczenie listy surowców do tradycyjnie stosowanych w przeszłości do produkcji trunku pozwoli odróżnić polski produkt na zagranicznych rynkach.

Nową definicję popiera konkurencyjne stowarzyszenie producentów Polska Wódka. Uważa ono, że tylko wyrób produkowany zgodnie z tradycyjnymi metodami powinien mieć prawo odwoływania się do 600-letniej tradycji polskiej wódki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Walka o produkcję wódki z kukurydzy - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki