Walka ze smogiem trwa. Jest pierwszy przełomowy wyrok sądowy, który przyznał zadośćuczynienie od państwa, złożono pozew zbiorowy

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Przełomowy wyrok w walce ze smogiem pojawił się w Polsce. Sąd Okręgowy w Gliwicach zasądził w ostatnich dniach 30 tys. zł. zadośćuczynienia przyznając, że to państwo polskie odpowiada za złą jakość powietrza, którą oddychają mieszkańcy kraju. Skarb Państwa musi liczyć się z kolejnymi wydatkami z tytułu zaniechań w walce ze smogiem, bo w tle czeka już zbiorowy pozew w tej sprawie, pod którym podpisały się setki osób, także z naszego regionu.
Przełomowy wyrok w walce ze smogiem pojawił się w Polsce. Sąd Okręgowy w Gliwicach zasądził w ostatnich dniach 30 tys. zł. zadośćuczynienia przyznając, że to państwo polskie odpowiada za złą jakość powietrza, którą oddychają mieszkańcy kraju. Skarb Państwa musi liczyć się z kolejnymi wydatkami z tytułu zaniechań w walce ze smogiem, bo w tle czeka już zbiorowy pozew w tej sprawie, pod którym podpisały się setki osób, także z naszego regionu. Paweł Gołąb
Udostępnij:
Przełomowy wyrok w walce ze smogiem pojawił się w Polsce. Sąd Okręgowy w Gliwicach zasądził w ostatnich dniach 30 tys. zł. zadośćuczynienia przyznając, że to państwo polskie odpowiada za złą jakość powietrza, którą oddychają mieszkańcy kraju. Skarb Państwa musi liczyć się z kolejnymi wydatkami z tytułu zaniechań w walce ze smogiem, bo w tle czeka już zbiorowy pozew w tej sprawie, pod którym podpisały się setki osób, także z naszego regionu.

W precedensowej sprawie wygranym okazał się Oliwer Palarz, aktywista z Rybnickiego Alarmu Smogowego, który z roszczeniami wystąpił w 2015 roku. Wątek finansowy był jednym z argumentów, w pierwszym rzędzie chodziło bowiem o to, by sądy wskazały, że to państwo polskie poprzez swoje zaniedbania na przestrzeni lat jest winne temu, jakim powietrzem oddychamy. I to udało się osiągnąć. Dodatkowo rybniczanin dostał 30 tysięcy zadośćuczynienia.

- Ja się bardzo cieszę z tego wyroku, bo to była niesamowicie długa, wyboista i ciągle pod górkę droga. Sprawa ciągnęła się 6 lat, wymagała ode mnie ogromnej ilości wniosków dowodowych, znajomość i analizy pomiarów jakości powietrza, znajomości prawa, norm, wpływu smogu na zdrowie. Ta kampania była niesamowicie uciążliwa dla osoby pokrzywdzonej, bo rywal też jest nie byle jaki. Niemniej teraz mogę się cieszyć, bo sąd przyznał mi rację. Stwierdził, że moje dobra osobiste zostały naruszone w wyniku zaniechań państwa polskiego. I to państwo polskie jest winne temu, że ja i moje dzieci nie możemy oddychać czystym powietrzem – skomentował dla naszej redakcji korzystny wyrok Oliwer Palarz.

W walce ze smogiem także pozew zbiorowy. Włączyli się aktywiści z naszego regionu

Dla Skarbu Państwa może to oznaczać kolejne finansowe konsekwencje, bo do sądu trafił już zbiorowy pozew. Sprawa roszczeń ma ogólnopolski wymiar, bo powstała jako obywatelska inicjatywa, którą poparło łącznie kilkaset osób z całego kraju, w tym z naszego regionu.

- Podstawowym celem, który nam przyświeca jest fakt, by państwo przyznało, że odpowiada za stan powietrza, którym oddychamy w Polsce i zmobilizowało się do działań na rzecz poprawy tej sytuacji – uzasadnia Hubert Nowaczyk z Sieradza, który dołączył do zbiorowego pozwu wskazując, że dla szarego mieszkańca likwidacja szkodliwych skutków smogu to niemały wydatek. - Oczyszczacze powietrza, filtry, leki. Nie każdego stać na taki wydatek, warto więc, by państwo dostrzegło ten problem.

Sieradzanin, który działa społecznie w ramach Sieradzkiego Alarmu Smogowego podkreśla, że zbiorowe działanie ma większy procent powodzenia. - Pojedyncza osoba miałaby na pewno mniejszą siłę przebicia, jest to więc większa szansa, by państwo nie zignorowało zgłoszonego problemu – nie wątpi sieradzanin. - Trwająca kilka lat sprawa z Gliwic pokazała, że determinacja się opłaca, ale nie każdego w pojedynkę stać na taką wytrwałość.
Pozew grupowy w sprawie smogu został zorganizowany w ramach społecznej inicjatywy. Społeczna kampania zyskała rozgłos dzięki wsparciu osób ze świecznika w postaci chociażby aktora Lesława Żurka, dziennikarza i reportażysty Mariusza Szczygła czy aktorki Grażyny Wolszczak-Sikory.

Jaki jest cel zbiorowego antysmogowego pozwu?

- Celem pozwu grupowego jest przede wszystkim przesądzenie o tym, że za szkodę i krzywdę członków grupy, powstałą, albo mogącą powstać w przyszłości, a wynikająca z deliktu skarbu państwa odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa – podkreślają inicjatorzy akcji. - Takie rozstrzygnięcie otworzy członkom postępowania grupowego drogę do uzyskania odszkodowania/zadośćuczynienia w uproszczonym procesie, w którym wykazać należy wyłącznie wysokość odszkodowania. W kolejnym procesie sądowym zadaniem sądu nie będzie więc udzieleniem odpowiedzi na pytanie CZY Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność wobec członków grupy, a tylko ILE wynosi odszkodowanie/zadośćuczynienie należne od Skarbu Państwa.

Jak dodają organizatorzy kampanii… - Badania naukowe i medyczne potwierdzają, że to, czym oddychamy, ma bezpośredni wpływ na choroby, które dotykają nas teraz, i które dotkną nas w przyszłości. Zanieczyszczone powietrze jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi, ponieważ wywołuje choroby, przyczynia się również do ogólnego pogorszenia stanu środowiska naturalnego. Z badań wynika, że  powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone. Na szkodliwy wpływ smogu narażeni są wszyscy – nawet osoby młode i zdrowe. Badania wykazują, że pyłowe i gazowe zanieczyszczenia powietrza szkodzą układowi krążenia, co zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń i choroby wieńcowej serca oraz przyczynia się do wzrostu liczby udarów i zawałów. Smog wpływa negatywnie na zdrowie człowieka na każdym etapie życia – nawet w okresie płodowym. Badania wykazują, że w okresie alarmu smogowego umiera o 6 procent więcej osób.

Pozew grupowy został skierowany do sądu, przybliżają inicjatorzy zapowiadając, że będą informować o dalszych etapach postępowania grupowego. O szczegółach akcji można przeczytać na stronie organizatora akcji prowadzonej pod pozywamsmog.eu znajdującej się pod TYM LINKIEM. KLIKNIJ TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Für Deutschland
"Jaki jest cel zbiorowego antysmogowego pozwu?"

70 do 80 eurocentów z każdego euro z Europejskiego Funduszu Odbudowy przeznaczonych na tzw. Zielony Ład ma wrócić do Niemiec.

390 mld z 750 mld euro, to bezzwrotne granty, a reszta to pożyczki, głównie na projekty służące transformacji energetycznej i z góry narzucone technologie, których realizacja będzie prowadzić do zamykania polskich elektrowni, utraty pracy przez tysiące ludzi, a dla wszystkich Polaków – do wzrostu cen prądu i ciepła.

W 2014 roku na szczycie w Brukseli premier Ewa Kopacz namaszczona przez Donalda Tuska, zgodziła się mając prawo weta na ograniczenia emisji CO2. Zdecydowano, że do 2030 roku zmniejszy się ono o 40 procent. Ustalono też, że udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii elektrycznej w UE wyniesie co najmniej 27 procent.

W artykule zabrakło też informacji, że w 2019 roku do postępowania dołączył były RPO – Adam Bodnar ("Polacy to zwierzęta oswojone przez Niemców").

https://wpolityce.pl/polityka/219481-premier-kopacz-sprzedala-nasze-interesy-za-szklane-paciorki-i-perkal

https://wpolityce.pl/gospodarka/569295-ue-wywolala-kryzys-energetyczny-i-nie-wie-co-z-nim-zrobic

https://wpolityce.pl/polityka/572204-prof-musial-bodnar-przeskoczyl-tuska-i-jego-hold-dla-cdu
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie