MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WALORYZACJA 2025. O ile wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku? Są już pierwsze prognozy ministerstwa. Czy będzie dwucyfrowy wskaźnik?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Czy waloryzacja 2025 znowu będzie dwucyfrowa?
Czy waloryzacja 2025 znowu będzie dwucyfrowa? 123RF
Waloryzacja emerytur i rent z marca 2024 roku wyniosła 12,12 proc. O tyle wzrosły świadczenia emerytów i rencistów od marca 2024 roku. A jaki będzie wzrost świadczeń w marcu 2025 roku? Poznaliśmy pierwsze prognozy.

Dwucyfrowy wskaźnik

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się, że marcowa waloryzacja emerytur i rent ma dwucyfrowy wskaźnik. W tym roku wyniósł on 112,12, w roku 2023 – 114,80. Zdążyliśmy się więc już przyzwyczaić do dwucyfrowych wskaźników waloryzacji świadczeń.

Róża w postaci wysokiej waloryzacji ma jednak ostre kolce. Jest nimi przyczyna prowadząca do tak wysokich wzrostów świadczeń, a przyczyną tą w ostatnich latach była wysoka inflacja.

Waloryzacja to nic innego, jak zwiększenie wartości wypłacanego świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie, niezależnie od innych czynników. Mówiąc najprościej: coroczna waloryzacja ma rekompensować utratę siły nabywczej świadczenia wynikającą z inflacji.

Na wysokość waloryzacji ma wpływ inflacja konsumencka lub średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, który jest obliczany osobno dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów (inflacja „emerycka”). Przy wyliczaniu wskaźnika waloryzacji bierze się pod uwagę ten wskaźnik, który jest korzystniejszy dla seniorów.

Na wysokość waloryzacji wpływ ma także drugi czynnik – realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

SPRAWDŹ O ile wzrosną emerytury i renty w 2025 roku?

Czy waloryzacja 2025 znowu będzie dwucyfrowa?

WALORYZACJA 2025. O ile wzrosną emerytury i renty w przyszły...

Jeśli więc szaleje wysoka inflacja, waloryzacja jest wysoka. W ostatnich latach była wysoka, stąd tak wysokie wskaźniki waloryzacji.

Prognozy na 2025 rok

Obecnie inflacja nie jest tak wysoka, jak w poprzednich latach. Emeryci i renciści muszą więc liczyć się z tym, że przyszłoroczna podwyżka ich świadczeń nie będzie tak wysoka, jak było w ostatnich latach. Wszystko wskazuje na to, że po dłuższej przerwie waloryzacja znów będzie jednocyfrowa.

Na razie możemy posługiwać się jedynie prognozami Ministerstwa Finansów, a te są następujące:

  • średnioroczna inflacja za 2024 rok – 6,6 proc.,
  • inflacja emerycka za 2024 rok – 6,9 proc.,
  • realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku – 3 proc.

Prognozy mają to do siebie, że mogą się zmienić. Można spodziewać się, że inflacja nie utrzyma się do końca 2024 roku na tak niskim poziomie, jak obecnie.

Wskaźnik waloryzacji 2025

Ile ostatecznie wyniesie waloryzacja w 2025 roku będzie zależało przede wszystkim od ostatecznego poziomu inflacji za 2024 rok.

Obecnie możemy posługiwać się jedynie szacunkami, a ostateczne dane dotyczące poziomu przyszłorocznej waloryzacji poznamy dopiero w lutym 2025 roku. Zwykle wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest około 7 dnia lutego roku, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

Według aktualnych prognoz waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku miałaby wynieść 7,5 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki