18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wanda Wiłkomirska gościem specjalnego koncertu w Akademii Muzycznej w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Prof. Wanda Wiłkomirska podczas uroczystości w nowej sali koncertowej w Akademii Muzycznej
Prof. Wanda Wiłkomirska podczas uroczystości w nowej sali koncertowej w Akademii Muzycznej Krzysztof Szymczak
Za nami kolejne wydarzenie, którym Akademia Muzyczna w Łodzi udowodniła, że nie jest tylko uczelnią artystyczną, ale też ma potencjał, by kreować oryginalne wydarzenia kulturalne. Sobotnie popołudnie i wieczór w nowej sali koncertowej przy ul. Żubardzkiej dedykowane było prof. Wandzie Wiłkomirskiej, legendzie polskiej wiolinistyki, przez 22 lata solistce Filharmonii Narodowej.

W sobotnim koncercie dla prof. Wiłkomirskiej (w dniu jej urodzin) zdobywca Grand Prix VIII. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego z 2011 roku, Tomasz Daroch, wykonał 7 wariacji Es-dur na wiolonczelę i fortepian Beethovena, Melodie cygańskie Sarasatego oraz Adagia i Allegra op. 70 Schumanna.

Towarzyszyła mu pianistka Agata Lichoś. Grzegorz Warzecha, Anita Koźlak, Anna Muzyk i Weronika Pucka zagrali Kwartet skrzypcowy Grażyny Bacewicz (zdobyli nim I. nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych na Koncercie Roku w Warszawie w listopadzie 2013 roku) i Cztery pory roku Vivaldiego.

- Wanda Wiłkomirska ma sentyment do naszej uczelni, której od lat jest przyjaciółką i ambasadorką. Często podkreśla, że Łódź jest jej artystyczną kolebką - mówi prof. AM dr Tomasz Król, dziekan Wydziału Instrumentalnego, który zorganizował koncert.

Przed koncertem prof. Wiłkomirska otrzymała od swej przyjaciółki, prof. Adeli Winiarskiej (wieloletniej pedagog AM) przedruk programu koncertu z 1946 roku, jednego z pierwszych powojennych wydarzeń muzycznych w Łodzi, w którym obie wystąpiły. Program konkursu z 1937 roku, w którym Wiłkomirska brała udział jako ośmioletnia dziewczynka pokazał Mirosław Pietkiewicz ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wanda Wiłkomirska gościem honorowym koncertu w Akademii Muzycznej [ZDJĘCIA]

Urodzona w rodzinie znanych muzyków Wiłkomirska mając 5 lat zaczęła grać na skrzypcach. W 1947 roku ukończyła PWSM w Łodzi w klasie skrzypiec Ireny Dubiskiej, studiowała też u Ede Zathureczky'ego w Budapeszcie i u Henryka Szerynga w Paryżu. Jako młoda skrzypaczka zdobyła laury na międzynarodowych konkursach: w Genewie (1946), w Budapeszcie (1949), a także w Konkursie Bachowskim w Lipsku i w Konkursie im. Wieniawskiego w Poznaniu.

Jako solistka uczestniczyła m.in. w inauguracji odbudowanej Filharmonii Narodowej, pierwszym powojennym koncercie Sydney Symphony i w otwarciu Barbican Hall w Londynie. Koncertowała też z Marthą Argerich, Danielem Barenboimem, Krystianem Zimmermanem. W Polsce uznawana jest za najwybitniejszą skrzypaczkę. W 2006 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa AM w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki