Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wanda Wiłkomirska nie żyje. Znana, skrzypaczka miała 89 lat. Urodziła się w Warszawie, ale skończyła IV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wanda Wiłkomirska na koncercie w łódzkiej Akademii Muzycznej z okazji jej 85. urodzin, w styczniu 2014 roku.
Wanda Wiłkomirska na koncercie w łódzkiej Akademii Muzycznej z okazji jej 85. urodzin, w styczniu 2014 roku. Fot.Szymczak Krzysztof / Polskapresse
W wieku 89 lat zmarła Wanda Wiłkomirska, wybitna skrzypaczka i pedagog. Artystka swoją młodość spędziła w Łodzi.

Wanda Wiłkomirska, urodziła się w Warszawie w roku 1929, pochodziła ze znakomitej muzycznej rodziny. Młodość spędziła jednak w Łodzi - tu ukończyła IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej, a w roku 1947 - studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie Ireny Dubiskiej.

Należała do najznakomitszych muzyków XX wieku. Była laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w Genewie (1946), w Budapeszcie (1949), Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku (1950) i Konkursu im. Wieniawskiego w Poznaniu (1952). Intensywnie koncertowała, występowała na wszystkich kontynentach, przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie (specjalnie dla niej stworzono ten etat). Brała udział w inauguracji odbudowanej po wojennych zniszczeniach Filharmonii Narodowej w Warszawie, w otwarciu Barbican Hall w Londynie, zainaugurowała oraz wystąpiła na pierwszym powojennym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney. Współpracowała z czołowymi orkiestrami świata pod batutą takich mistrzów jak Otto Klemperer, Leonard Bernstein i Zubin Mehta. Grała również w trio Wiłkomirskich, ze swoim przyrodnim rodzeństwem: Kazimierzem (wiolonczela) i Marią (fortepian).

Zagrała samą siebie w filmie „Jowita” w reżyserii Janusza Morgensterna (1967) według powieści Stanisława Dygata. Była pierwszą żoną premiera Mieczysława Rakowskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego wyemigrowała i wykładała na uczelniach w Mannheim i w Sydney. Wróciła do Polski po upadku komunizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki