Warsztaty jazzowe w Wytwórni

  Warsztaty jazzowe w Wytwórni

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Nim na jednej scenie kaskadami dźwięków zabrzmią cztery wibrafony, VI Letnia Akademia Jazzu przyniesie mistrzowskie warsztaty jazzowe "International Jazz Platform" (8-11 lipca). Różnorodność i indywidualność podczas tej swobodnej wymiany koncepcji i myśli, polegać będzie na kolektywnym tworzeniu tu i teraz, a także na uczeniu się od siebie nawzajem.
  Czterech topowych wibrafonistów będzie na scenie wspierał izraelski trębacz Amir Gwirtzman

  Czterech topowych wibrafonistów będzie na scenie wspierał izraelski trębacz Amir Gwirtzman ©materiały artysty / www.amirgwirtzman.com

  Pierwszym elementem przedsięwzięcia będą sesje kreatywne, otwarte dla wszystkich. Ich uczestnicy, podzieleni na cztery grupy, wspólnie tworzyć będą muzykę. Pozostałe grupy mogą wyrażać swoje opinie i omawiać poszczególne wystąpienia. Z kolei podczas sesji zespołowych pięć muzycznych teamów pracować będzie nad konkretnymi kompozycjami.

  Nad ich działaniem czuwać będzie sześciu cenionych muzyków: klawiszowiec Dominik Wania i saksofonista Maciej Obara, norweski kontrabasista Ole Morten Vaagan, brytyjski trębacz Tom Arthurs, jazzowy gitarzysta Marek Kądziela i norweski perkusista Gard Nilssen. Początkowo uczestnicy zostaną przypisani do konkretnych grup, ale składy zespołów mogą się zmieniać w zależności od potrzeb i preferencji uczestników.


  Na koniec, dla chętnych, odbędą się indywidualne zajęcia instrumentalne prowadzone przez członków kadry. Po dwudniowym jam session (8 i 9 lipca, godz. 21), na które wstęp jest wolny, we wtorek 10 lipca o godz. 20 odbędzie się pierwszy koncert uczestników "International Jazz Platform". W drugim koncercie (11 lipca, godz. 19) usłyszymy kompozycje z okresu "polskiej szkoły jazzu", które młodzi artyści poznali na mistrzowskich warsztatach jazzowych i ich własne kompozycje.

  Jeszcze tego samego dnia, o godz. 20.30 rozpocznie się pierwsze w historii polskiego jazzu spotkanie czterech wibrafonistów w hołdzie Jerzemu Milianowi. W repertuarze koncertu znalazło się m.in. legendarne "Memory of Bach".

  Na jednej scenie staną: Bernard Maseli, który od 24 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie "Jazz Top" miesięcznika "Jazz Forum" oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer; Karol Szymanowski, czołowy polski wibrafonista jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog; zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach Irenusz Głyk; Dominik Bukowski, od lat zajmujący drugie miejsce w ankiecie "Jazz Top" w kategorii wibrafonu.

  Wibrafonistom towarzyszyć będą perkusiści: Marcin Jahr, współpracownik czołówki polskich jazzmanów, i Paweł Tomaszewski, a także Michał Barański (bębny) i pochodzący z Tel Avivu Amir Gwirtzman, odpowiadający za instrumenty dęte.

  Bilety w cenie 20 zł (obowiązują na wszystkie wydarzenia danego dnia) i karnet na całą Akademię (z wyjątkiem Intl Jazz Platform) w cenie 100 zł można kupić w klubie Wytwórnia lub na portalu www.ticketpro.pl.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo