Ważne! Przeczytaj, zanim wybierzesz się na groby. Jak chronić się przed koronawirusem we Wszystkich Świętych

Materiał informacyjny LSP life
Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas zadumy nad grobami bliskich. Nie powinien ich zakłócić strach o własne zdrowie. Ale koronawirus nie odpuszcza. Co zrobić, by w czasie podróży na groby bliskich i na cmentarzu ustrzec się zakażenia? Rozwiązaniem może być nowoczesna szwajcarska technologia.

Mapa epidemiczna Polski to dziś wielka czerwona plama. W około połowie powiatów wprowadzono tzw. czerwoną strefę zagrożenia, co oznacza, że nowych zakażeń jest tam najwięcej. Ich liczba od początku października rośnie w lawinowym tempie – z niespełna dwóch tysięcy na początku miesiąca do ponad 10 tysięcy obecnie.

Żartów nie ma

– Z koronawirusem nie ma żartów. W obecnych czasach wystarczy być w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi lub skorzystać z komunikacji miejskiej, by potencjalnie wrócić do domu z chorobą – przestrzega dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. A co będzie we Wszystkich Świętych, gdy Polacy masowo wyruszą odwiedzać na cmentarzach rodzinne groby?

Nie spędzą przecież kolejnych już w tym roku, po Wielkanocy, świąt, siedząc w domu i nie mogąc odmówić modlitwy nad grobem bliskiej osoby. Ważne więc, aby jadąc na cmentarz i na nim, gdzie z pewnością spotkamy tłumy, chronić się przed zakażeniem w najlepszy możliwy sposób. Jak to zrobić?

Jest rozwiązanie

Epidemiolodzy mają krótką odpowiedź: przestrzegać higieny, utrzymywać tzw. dystans społeczny i nosić maseczki. Mniej chętnie przyznają, że skuteczność maseczek bywa umiarkowana. Choć obowiązek ich noszenia nawet na świeżym powietrzu wprowadzono już niemal w całej Polsce, liczba zakażonych rośnie, a nie spada. W czym problem? Maseczki uszyte ze zwykłego materiału pełnią tylko rolę filtra. Mogą powstrzymywać wirusy przed przedostawaniem się do naszych dróg oddechowych, ale nie zawsze się to udaje.

Na szczęście sprzymierzeńcem są nowoczesne technologie. Nowo sprowadzone do Polski maseczki, oparte na szwajcarskiej technologii, mają wyjątkowe właściwości – unieszkodliwiają koronawirusa. Tajemnica tkwi w tym, że są wykonane ze specjalnej tkaniny, w zetknięciu z którą rozrywają się ściany komórkowe drobnoustrojów, a więc wirusów i bakterii.

Badania potwierdzają skuteczność

Szwajcarska technologia, dzięki której powstały wirusobójcze maseczki Fine Guard, polega na osadzaniu na powierzchni tkaniny dodatniego ładunku polikationowego. – Gdy mikroby wejdą z nią w kontakt, komórka drobnoustroju, która jest naładowana ujemnie, zostaje zniszczona – wyjaśnia dyrektor Instytutu Higieny Zwierząt i Środowiska Freie Universität Berlin, prof. dr Uwe Rösler.

– Nasze testy laboratoryjne potwierdziły, że tkanina wytwarzana w technologii Livinguard dezaktywuje ponad 99 proc. ludzkiego koronawirusa – potwierdza światowej sławy mikrobiolog i wirusolog prof. dr Charles P. Gerba z The University of Arizona. Podobne rezultaty przyniosły testy przeprowadzone przez naukowców Instytutu Technologii Włókienniczej Uniwersytetu RWTH w Akwizgranie.

Gwarancja ochrony na rok

Wirusobójcze maseczki Fine Guard są dodatkowo wyposażone w filtr N95, który chroni przed zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu. To bardzo ważne, gdy musimy nosić maseczki na ulicy. Zwłaszcza, że – jak ustalili naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda – smog i inne zanieczyszczenia zwiększają ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem. Wzrost zanieczyszczenia powietrza najbardziej groźnymi drobnymi pyłami PM2,5 o jedną jednostkę może zwiększać śmiertelność na koronawirusa o 15 proc., a zimą w Polsce poziom zanieczyszczenia wzrasta nawet o 50 jednostek.

Wirusobójcze maseczki nie wymagają jak tradycyjne dezynfekcji po każdym użyciu. Dla zachowania higieny pierze się je raz w tygodniu, w chłodnej wodzie. Są skuteczniejsze i tańsze w użyciu niż maseczki jednorazowe – mogą służyć nawet przez rok. Są najlepszą ochroną dla nas, naszych rodziców i dzieci.

dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Niestety, dopóki nie mamy ani specyficznego lekarstwa, ani szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, jedynymi sposobami na ograniczenie przenoszenia wirusa w społeczeństwie są metody niefarmakologiczne: dystans, dezynfekcja, maseczki (DDM). Pamiętajmy, że powszechne noszenie maseczek zapobiega rozprzestrzenianiu wirusa, bo tworzy fizyczną barierę.

Tu zamówisz maseczki zabijające koronawirusa: sklep.lsplife.pl

Materiał oryginalny: Ważne! Przeczytaj, zanim wybierzesz się na groby. Jak chronić się przed koronawirusem we Wszystkich Świętych - Polska Times

Dodaj ogłoszenie