Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny tydzień dla ósmoklasistów. Rusza ich egzamin i rekrutacja do szkół średnich 2020

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Egzamin ósmoklasisty 2019 w SP nr 141 w Łodzi. A jak będzie w tym roku?
Egzamin ósmoklasisty 2019 w SP nr 141 w Łodzi. A jak będzie w tym roku? Grzegorz Gałasiński / archiwum
Od poniedziałku (15 czerwca) ósmoklasiści z podstawówek mogą wybierać szkoły, do których chcą trafić po wakacjach. Dla ich sukcesu – lub porażki – w tej rekrutacji duże znaczenie ma, zaczynający się we wtorek (16 czerwca), egzamin państwowy. W województwie łódzkim będzie go zdawać ok. 20 tys. nastolatków.

Egzamin ósmoklasisty był zaplanowany w dniach 21-23 kwietnia, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło jego termin z uwagi na epidemię koronawirusa: we wtorek najstarsi uczniowie podstawówek rozwiążą test z języka polskiego, w środę z matematyki, a w czwartek – z wybranego języka obcego (zdecydowanie najczęściej jest to angielski). Udział w tym sprawdzianie jest konieczny do ukończenia podstawówki, ale nie ma progów zdawalności: zalicza nawet wyniki „zero”. Z drugiej strony ambitniejsi z ósmoklasistów walczą na egzaminie o jak najwięcej punktów, bo mają one znaczenie w rekrutacji do szkół średnich (oprócz ocen ze świadectwa końcowego oraz wymienionych na nim osiągnięć – np. sportowych czy artystycznych).

Przed rokiem częścią arkusza z języka polskiego było polecenie ułożenia wypracowania (rozprawki albo własnego opowiadania) na podstawie „Małego Księcia" autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Zaostrzone procedury

Podczas egzaminu ósmoklasisty 2020 będą obowiązywać zaostrzone procedury bezpieczeństwa – podobnie jak na trwającej maturze. Uczniowie mają się stawić do podstawówek w maseczkach, które mogą zdjąć dopiero po zajęciu własnego miejsca w sali egzaminacyjnej.

Szkoła Podstawowa nr 34 w Łodzi przygotowała dla ósmoklasistów trzy wejścia do swojego budynku. Wykorzysta przy tym barierki używane do organizacji biegów.
– Młodzież tak dawno nie widziała kolegów i koleżanek, że takie spotkanie będzie dla ósmoklasistów wielkim przeżyciem i trochę się obawiam, czy nie rozkojarzy ich w dzień rozpoczęcia tak ważnego egzaminu – mówi Agnieszka Błażejczyk, dyrektor SP nr 34.

Rekrutacja do szkół średnich 2020. Ważne terminy

A już od poniedziałku ósmoklasiści mogą typować licea ogólnokształcące, technika lub branżówki, do których chcieliby trafić po wakacjach. Kandydaci wybierają trzy szkoły – i dowolną liczbę oddziałów w każdej z nich – uszeregowane według preferencji (od najbardziej wymarzonej). Rekrutacja elektroniczna trwa do 10 lipca. 12 sierpnia pojawią się listy zakwalifikowanych (i niezakwalifikowanych, którzy poszukają sobie nowej szkoły w kolejnych etapach naboru).

Zatem za sprawą koronawirusa bezstresowe wakacje opóźnią się ósmoklasistom o miesiąc – przed epidemią termin ogłaszania list był planowany na 13 lipca.

Nabór 2020. Programista wśród nowych zawodów

Wśród nowości w ofercie szkół zawodowych jest kierunek programista, nauczany na poziomie technikum. W Łodzi zaoferuje go Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (czyli dawny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19). O tym zawodzie jest głośno, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej umieściło go na początku wśród 24 kluczowych fachów dla polskiej gospodarki (na tej liście brakuje informatyków, chociaż resort oświaty wskazał ich w innym spisie – specjalistów potrzebnych w województwie łódzkim).

W Łodzi magistrat przygotował dla absolwentów podstawówek 5639 miejsc - w tym 3017 w liceach, 2128 w technikach oraz 494 w szkołach branżowych. Tych absolwentów jest w mieście ok. 4200, ale samorząd spodziewa się, że – jak co roku – o miejsce w Łodzi będzie ubiegać się wielu uczniów z innych miejscowości naszego regionu.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki