Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek minie dokładnie 100 lat odkąd Bałuty stały się częścią Łodzi [PROGRAM OBCHODÓW]

Matylda Witkowska
Dawne i obecne Bałuty będzie można poznać już we wtorek
Dawne i obecne Bałuty będzie można poznać już we wtorek MMŁ
We wtorek (18 sierpnia) mija dokładnie 100 lat od chwili, gdy Bałuty - największa wieś ówczesnej Europy - stały się częścią Łodzi. Tego dnia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na kilka wydarzeń, które przybliżą niezwykłą dzielnicę.

18 sierpnia 1915 roku rozporządzeniem ówczesnego Cesarsko-Niemieckiego Prezydenta Policji von Oppena poszerzono granice Łodzi. W skład miasta włączone zostały tereny Widzewa, Radogoszcza, Chojen i Rokicia. A także mającą aż 100 tysięcy mieszkańców wieś Bałuty.

O tym wydarzeniu przypomni we wtorek wieczorem Centrum Dialogu.

- Zdajemy sobie sprawę, że w tym samym czasie do Łodzi przyłączono nie tylko Bałuty, ale też i inne dzielnice - przyznaje Justyna Tomaszewska, rzecznik Centrum. - Jednak my od czterech lat działamy na Bałutach i dlatego chcemy skoncentrować się na tej dzielnicy.

Historia wsi Bałuty, która dziś jest sercem wielkiego miasta

We wtorek o godzinie 17 z Bałuckiego Rynku wyruszy spacer po Bałutach prowadzony przez Joannę Podolską. Temat spaceru to "Miasto Bałuty". Wstęp jest wolny, początek od strony ulicy Zgierskiej.

O godzinie 18 odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy studentów i absolwentów łódzkiej ASP pod tytułem "Bałuty XXI". Prace pokazane będą w witrynach sklepów i oknach na ulicy Wojska Polskiego między ulicami Łagiewnicką a Franciszkańską. Współorganizatorem wystawy jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Kuratorem wystawy jest Artur Chrzanowski.

Potem obchody przeniosą się do siedziby Centrum Dialogu przy ulicy Wojska Polskiego 83. Tutaj o godzinie 19 rozpocznie się przegląd reportaży z Radia Łódź oraz pokaz zdjęć wykonanych podczas warsztatów fotograficznych Fotobałuty dla dzieci z Bałut. Temat spotkania to "Bałuckie reportaże".

Jednocześnie o godzinie 20 w siedzibie Centrum odbędzie się spotkanie ze znanymi postaciami pochodzącymi z Bałut: rabinem Symchą Kellerem, Andrzejem Berutem (redaktorem naczelnym Radia Łodź) oraz muzykami - Wiktorem Skokiem oraz Łukaszem z Bałut.

O godzinie 22 w siedzibie Centrum rozpocznie się "Bałucka Noc Filmowa" czyli pokaz reportaży telewizyjnych i filmów dotyczących Bałut ze zbiorów łódzkiego ośrodka telewizji publicznej (TVP Łódź) oraz innych instytucji.

Bałuty sto lat temu zostały włączone do Łodzi. Poznaj historię tej niezwykłej dzielnicy

Wstęp na wszystkie spotkania związane z obchodami rocznicowymi jest wolny i nie wymaga zapisów.

Wtorkowe imprezy to kulminacja trwających przez cały rok obchodów jubileuszu. Od jesieni w Centrum Dialogu organizowany był Kalendarz Bałucki podczas którego można było poznać obchodzone kiedyś na Bałutach żydowskie święta. Organizowane są też spacery po Bałutach i warsztaty dla dzieci.

Dodatkowo, przez całe lato prowadzony jest projekt Bałucki Słownik. Wolontariusze pod okiem naukowców zbierają słowa, wyrażenia i nazwy geograficzne związane nierozłącznie z łódzkimi Bałutami. Zgodnie z planem słownik ma zostać wydany jesienią.

AUTOPROMOCJA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki