Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend w Łódzkiem: żagle i kąpiel w czekoladzie

Marcin Bereszczyński
Zalew Sulejowski to raj dla miłośników żeglarstwa, obowiązkowo przyjeżdżają tu w majowe weekendy.
Zalew Sulejowski to raj dla miłośników żeglarstwa, obowiązkowo przyjeżdżają tu w majowe weekendy. Dariusz Śmigielski
Majowy weekend to pierwsza w tym roku okazja do wypłynięcia na szerokie wody. Od lat pierwszy rejs sezonu odbywa się na Zalewie Sulejowskim.

Zbiornik stał się też rajem dla fanów windsurfingu, którzy na forach internetowych skrzykują się na majowe zloty miłośników tej dyscypliny sportu. Nad zalew przyjadą wędkarze, bo zbiornik słynie z tego, że łatwo złowić tu sandacza. Na miłośników rekreacji czekają korty, ośrodki konne, wypożyczalnie łodzi, jachtów i desek windsurfingowych.

Wieczory na majówce umilać będą dyskoteki na powietrzu z muzyką na żywo.

Podczas majówki nad zalewem warto odwiedzić romańskie opactwo Cystersów na sulejowskim Podklasztorzu. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów klasztornych w Europie, z XIII-wiecznym kościołem, murami obronnymi z basztami, arsenałem i nowoczesnym hotelem.

Od 1 maja można zwiedzać ośrodek hodowli żubrów w Smardzewicach nad zalewem. To jedyna tego typu placówka w Polsce centralnej. Z pobliskiego Tomaszowa można wybrać się na spływ kajakowy Pilicą. W zależności od zasobu sił można powiosłować 19 km do Inowłodza, albo nawet 51 km aż do Nowego Miasta nad Pilicą.

W pobliżu warto zwiedzić bunkier kolejowy w Konewce, który podczas II wojny światowej służył ochronie pociągów przed atakiem lotniczym. Trasa w bunkrze ma 380 metrów długości.

Można również skorzystać z przejażdżek na zabytkowych motorach, zamówić pokaz grupy rekonstrukcyjnej lub spróbować nawiązać łączność przez telefon polowy.

Miłośnicy sportów wodnych mogą wybrać się nad zbiornik Jeziorsko. W majowy weekend odbędą się tam zawody żeglarskie, windsurfingowe, kajakowe i motorowodne. Wokół zbiornika jest wiele punktów widokowych. Na południowym brzegu znajduje się rezerwat ornitologiczny, gdzie spotkać można ponad 250 gatunków ptaków wodnobłotnych, takich jak kormorany, czaple, kaczki, łabędzie, żurawie i bataliony.

Kto nie chce spędzać czasu na wodzie, może popluskać się w... wodzie. Najlepiej termalnej w Uniejowie. W basenie z gorącą wodą można podleczyć reumatyzm i schorzenia pourazowe, skórne, krtani i zmniejszyć dolegliwości dyskopatii. W pobliskim kasztelu warto wykąpać się w drewnianej balii wypełnionej solanką o temperaturze 68 stopni z wonnymi olejkami, albo wziąć kąpiel... w gorzkiej czekoladzie.

Gości obsługują rycerze, od których może nauczyć strzelania z łuku, fechtunku, rzutu włócznią, albo nawet oddać strzał z armaty.

Oprócz rycerzy w Uniejowie zagoszczą Indianie. 30 kwietnia w hali miejscowego zespołu szkół odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Muzyki i Tańca Indian Ameryki Północnej. Początek o godz. 14.30. Oprócz tańca i śpiewów warto zajrzeć na kiermasz wyrobów indiańskich.

1 maja dokładnie o godz. 11.25 ze stacji Rogów Wąskotorowy wyruszy w pierwszy w tym roku kurs kolejka do Jeżowa. Miłośnicy wąskotorówki zebrali w kolejowych magazynach 129 starych wagonów i lokomotyw. To jedna z największych kolekcji w Europie. Atrakcją majówki na stacji w Rogowie będą pokazy grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwa Historycznego "Rok 1920".

Po przejażdżce wąskotorówką najlepiej zwiedzić rogowskie arboretum. To jeden z największych ogrodów w Polsce. Znajdują się tam jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Można obejrzeć ponad 400 gatunków i odmian. Wiele z nich można kupić.

Warto zajrzeć w sobotę i niedzielę na Łowicki Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego. Od 1 do 3 maja w Przedborzu odbędzie się III Polonijny Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej. W tych samych dniach odbędzie się Jarmark Zgierski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki