1/4
Jak co roku przed wystartowaniem Światowego Forum...
fot. pixabay.com

Jak co roku przed wystartowaniem Światowego Forum Ekonomiczne w Davos (WEF), organizacja Oxfam publikuje swój raport dotyczący ubóstwa i nierówności w światowej gospodarce. Wnioski są te same od lat - nierówności rosną, a światowi liderzy debatujący w Davos nie robią nic. Według raportu, najbogatszy jeden procent ludzkości posiada dwa razy więcej niż 6.9 miliarda ludzi.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>>


2/4
Oxfam to organizacja, która powstała w 1995 r. w wyniku...
fot. pixabay.com

Oxfam to organizacja, która powstała w 1995 r. w wyniku połączenia się kilku organizacji pozarządowych walczących ze światowym ubóstwem i nierównościami. W swoich szeregach zrzesza 19 regionalnych oddziałów, a jej zasięg rozciąga się na ponad 90 krajów. Oxfam (Oxford Comittee dor Famine Reliefw), od którego cała konfederacja zaczerpnęła nazwę, wywodzi się z czasów II wojny światowej, kiedy to mała grupa wolontariuszy działała na rzecz walki z głodem w państwach okupowanych.

Najbogatszy jeden procent
Raport "Time to Care" skupia się na dwóch relacjach; pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi oraz pomiędzy kobietami i mężczyznami. Z raportu wynika, że niemal całość światowych miliarderów w liczbie 2 153 ma większy majątek niż 4.6 miliarda ludzi, czyli 60 proc. populacji ziemskiej. Z kolei 22 najbogatszych ludzi na świecie ma większy majątek niż wszystkie kobiety zamieszkujące w Afryce. Ogromnym nierównościom towarzyszą jeszcze większe zastępy biedy, koncentrujące się głównie w krajach rozwijających się. Prawie połowa ludzkiej populacji żyje za mniej niż 5.50 dolara dziennie, a to oznacza znaczne spowolnienie w redukcji poziomu ubóstwa.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>>

3/4
- Przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi nie może być...
fot. pixabay.com

- Przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi nie może być zasypana bez wprowadzenia celowych rozwiązań prawnych, ale zbyt mało rządów je popiera - powiedział Amitabh Behar, prezes Indyjskiego oddziału Oxfam po publikacji raportu.

Autorzy raportu sugerują, że lekarstwem na bolączkę nierówności jest wprowadzenie podatku od majątku. Szacują, że wystarczy 0,5 proc. podatek od majątku najbogatszego jednego procenta, aby w ciągu najbliższych 10 lat uzyskać równowartość wytworzenia 117 milionów miejsc pracy w sektorze edukacji i ochrony zdrowia. Kwota ta ma pomóc w zamknięciu błędnego koła i niedostatków w usługach publicznych, niedostępnych dla najbiedniejszych.

To rządy wytworzyły kryzys nierówności - i to one muszą go zakończyć. Muszą zapewnić, że korporacje i bogacze będą płacić podatki oraz zwiększą inwestycje na usługi publiczne i infrastrukturę - powiedział Bahir.

4/4
"Ukryty silnik"...
fot. pixabay.com

"Ukryty silnik"
Raport wskazuje, że każdego dnia kobiety na całym świecie przepracowują 12,5 miliarda godzin bez żadnego zarobku, co w zestawieniu rocznym równe jest wartość 10.8 trylionów dolarów. Jest to liczba trzy razy większa od światowego przemysłu technologicznego, a 3/4 pracy wykonywanej bezpłatnie, jest wykonywane przez kobiety.

Kobiety i dziewczynki najmniej korzystają z dzisiejszego systemu gospodarczego. Spędzają miliardy godzin na gotowaniu, sprzątaniu i dbaniu o dzieci i starców. Bezpłatna praca jest ukrytym silnikiem, napędzającym światową gospodarkę - dodaje Behar.

Ponadto, raport wskazuje na wysokość majątku, będącą w posiadaniu kobiet i mężczyzn. Z zestawienia wynika, że mężczyźni na całym świecie posiadają średnio o 50% więcej niż kobiety.

- Nasze zepsute gospodarki wypełniają kieszenie miliarderom i wielkim korporacjom na koszt zwykłych kobiet i mężczyzn. Nic więc dziwnego, że ludzie zaczynają wątpić, czy miliarderzy powinni w ogóle istnieć - konkluduje Behar.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Polecamy

Oto najlepsze memy o Whisky! Międzynarodowy Dzień Whisky zobowiązuje

Oto najlepsze memy o Whisky! Międzynarodowy Dzień Whisky zobowiązuje

Nowe sklepy i restauracje w Manufakturze. Zobacz co się otworzyło i co się pojawi!

Nowe sklepy i restauracje w Manufakturze. Zobacz co się otworzyło i co się pojawi!

Czwarta odsłona MTB Kamieńsk w ostatnią sobotę lipca! Zapisy już trwają

Czwarta odsłona MTB Kamieńsk w ostatnią sobotę lipca! Zapisy już trwają

Zobacz również

Manufaktura wczoraj i dziś. Zobaczcie jak wyglądała przed rewitalizacją!

Manufaktura wczoraj i dziś. Zobaczcie jak wyglądała przed rewitalizacją!

18. urodziny Manufaktury to także konkursy. Cenne nagrody dla uczestników

18. urodziny Manufaktury to także konkursy. Cenne nagrody dla uczestników