Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel jest coraz droższy. Jakie są ceny opału w czerwcu 2022 roku. Węgiel, pellet, ekogroszek – ile to dziś kosztuje?

Justyna Madan
Justyna Madan
Ceny węgla w Polsce
Ceny węgla w Polsce 123rf
Ceny węgla na światowym rynku w ostatnich miesiącach wystrzeliły mocno w górę. Przekłada się to na ceny tego surowca w Polsce. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna oraz sankcje, jakie nakładane są na sektor energetyczny Federacji Rosyjskiej. - Sytuacja na rynku węgla jest równie skomplikowana i napięta, bowiem rosyjski węgiel, który trafiał jeszcze niedawno do odbiorców zarówno w Azji, Europie jak i Ameryce został niemal całkowicie wyparty z międzynarodowego rynku – tłumaczy Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Ile kosztuje węgiel?

Spis treści

Ile kosztuje węgiel w czerwcu 2022?

Badanie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) wykazało, że w sezonie grzewczym 2021/2022 gospodarstwa domowe wydały na węgiel średnio 2992 zł. To o 15% więcej niż w poprzednim sezonie.

GUS podał, że przeciętna średnioroczna cena detaliczna tony węgla kamiennego w 2021 r. wyniosła 996,6 zł. W 2020 r. było to 887,95 zł za tonę.

Tylko w pierwszym kwartale 2022 węgiel podrożał o 26% (ceny peletu o 19%, a drewna kawałkowego o 24%). Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach, a wniosek nie wygląda optymistycznie – od stycznia 2021 ceny węgla wzrosły już o 101%.

„Kontrola cen dotyczyła ceny typu orzech oraz ekogroszku o najwyższej kaloryczności. W ostatnim tygodniu marca 2022 średnia cena węgla typu orzech kl. 1 to 1771 zł, natomiast średnia cena ekogroszku to 1980 zł. Maksymalne odnotowane ceny węgla to nawet 2500 zł za tonę. Podrożał również pellet, którego średnia cena (1736 zł) jest zbliżona do ceny węgla typu orzech” – informuje Polski Alarm Smogowy.

Z raportu PAS za kwiecień 2022 wynika, że średnia cena węgla i opału wynosiła:

 • Węgiel orzech, kl. I – 1771 zł/t;
 • Ekogroszek, kl. I – 1980 zł/t;
 • Pellet, kl. I – 1736 zł/t;
 • Drewno kominkowe – 371 zł/metr sześć.

Błyskawicznie i z dnia na dzień rosły ceny ekogroszku. Jeszcze na początku roku można go było kupić w cenie 1500-1600 zł za tonę (1000-1100 zł/t – ceny hurtowe). W kwietniu było to już średnio 1980 zł/t (minimalnie 1550 zł/t, maksymalnie 2500 zł/t). Okazuje się jednak, że ceny rosną w tak błyskawicznym tempie, że w przeciągu miesiąca są one już nieaktualne, ponieważ w czerwcu 2022 ceny ekogroszku sięgają nawet 3000 zł, węgiel orzech kosztuje w niektórych miejscach nawet ponad 3600 zł.

Wymiana ogrzewania? Sprawdź ceny

Materiały promocyjne partnera

Jeszcze w kwietniu przedstawiciele Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla oraz Stowarzyszenia Federacja Autoryzowanych Sprzedawców PGG napisali list do premiera, w którym zwracają uwagę na zagrożenia, jakie, ich zdaniem, niesie za sobą wprowadzone na import węgla z Rosji embargo. Więcej szczegółów znajduje się w tym artykule:

Jaki węgiel kupimy w Polsce?

Przede wszystkim węgiel, który znamy i palimy nim w piecach najczęściej – to węgiel kamienny. Jest najbardziej powszechnie używany do ogrzewania, ma intensywnie czarny kolor. Zawartość czystego węgla w węglu kamiennym wynosi ok. 75-90%, a to oznacza, że ma bardzo wysoką kaloryczność.

Węgiel klasyfikujemy w podziale na sortyment, ważna jest grubość tego surowca. Rozróżniamy cztery grupy:

 1. Ziarno grube – co najmniej 25 mm. W tej grupie wyróżniamy orzech, kostkę i kęsy.
 2. Ziarno średnie – od 5 do 30 mm. Grysik i groszek, w tym ekogroszek.
 3. Ziarno miałowe – nie więcej niż 6 mm, uznawany za najgorszy rodzaj węgla.
 4. Inne – ziarna do 1 mm, czyli pył i muł.

Przy wyborze węgla warto również zwrócić uwagę na jego klasę. Tutaj znaczenie mają trzy parametry, a konkretnie wartość opałowa, zawartość popiołu i siarki. Warto znać te symbole:

 • 17-19 MJ/kg – węgiel niskokaloryczny,
 • 20-25 MJ/kg – węgiel średniokaloryczny,
 • 25-30MJ/kg – węgiel wysokokaloryczny.

Najbardziej popularny w ostatnich latach stał się ekogroszek, który zawiera jedynie do 1% siarki i generuje do 10% popiołu. Ponadto emituje mniej dwutlenku siarki niż inne rodzaje węgla, co oznacza, że jest bardziej przyjazny dla środowiska. Warto podkreślić, że mniej popiołu oznacza większą wydajność.

Brykiet i pellet z węgla nie są w Polsce popularne, głównie z powodów finansowych. To, co jest tanie, jest zazwyczaj słabej jakości, a dobrej jakości brykiet kosztuje więcej. Węgle polskie to najczęściej węgiel kamienny, różnych typów, o różnej jakości.

Reforma (PIT 12 proc.) ma wejść w życie od 1 lipca i od lipca niższa stawka będzie stosowana przez ZUS przy pobieraniu zaliczek na roczny podatek. Jednak zmiana ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r., co oznacza, że nadpłacone zaliczki za okres styczeń- czerwiec urząd skarbowy zwróci po zatwierdzeniu rocznego rozliczenia PIT.

Nowe emerytury od lipca. Ile wynoszą świadczenia po obniżce ...

Jakie są typy węgla?

Węgiel, poza wartością kaloryczną czy odmianą dzielimy również na typy, które również mają znaczenie i warto znać te symbole, aby wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj, aby węgiel palił się czystym ogniem i nie kopcił.

 • Typ 31 - (20-26MJ/kg) płomienny, najsłabszy - spala się łatwo i czysto, jasnożółtym płomieniem.
 • Typ 32 - (26-29MJ/kg) gazowo-płomienny, mocniejszy - spala się pomarańczowym płomieniem z czarnymi końcówkami. Dobrze koksuje, ale też nieco się spieka.
 • Typ 33 - (29-31MJ/kg) gazowy, trudny w spalaniu. Wydziela mnóstwo smolistych, trudnopalnych gazów, spala się ciemnopomarańczowymi kopcącymi płomieniami.
 • Typ 34 i 35 - węgle koksujące - wykorzystywane do produkcji koksu w przemyśle. W cywilnych kotłowniach nie powinno się ich stosować, ale można je czasem spotkać na Śląsku.

Ciepła woda bez palenia w piecu? Sprawdź możliwości

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Węgiel jest coraz droższy. Jakie są ceny opału w czerwcu 2022 roku. Węgiel, pellet, ekogroszek – ile to dziś kosztuje? - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki