Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź paragon, zarejestruj go i wygraj samochód

Małgorzata Kulka
Weź paragon, zarejestruj go i wygraj samochódPrzy zakupach warto zabierać paragony, szczególnie teraz, gdy mogą wziąć udział w loterii
Weź paragon, zarejestruj go i wygraj samochódPrzy zakupach warto zabierać paragony, szczególnie teraz, gdy mogą wziąć udział w loterii Małgorzata Kulka
Ministerstwo finansów zachęca do odbierania paragonów i udziału w loterii z nagrodami Wydanie paragonu daje pewność, że transakcji sprzedawca nie ukryje przed fiskusem i będzie musiał odprowadzić do budżetu państwa podatki. Paragon przydaje się jednak przede wszystkim w sytuacjach, kiedy trzeba złożyć reklamację wadliwego towaru.

- Niedawno kupiłam na rynku w Radomsku ubranie. Spieszyłam się, dopiero w domu zauważyłam, że jest brudne. Materiał był tak zabrudzony, że nie dało rady tego doczyścić - opowiada pani Zofia. - Kilka dni później wróciłam z towarem do sprzedawcy, a on zdenerwowany chciał mi wmówić, że nie robiłam u niego zakupów.

Mieszkanka Radomska nie otrzymała żadnego dowodu zakupu, więc nie mogła udowodnić, gdzie kupiła ubranie. Jak opowiada, po ostrej wymianie zdań, sprzedawca przyjął reklamację.

- Zabrał ubranie i wypisał jakiś świstek „... do odbioru - 150 zł”. Taką kartkę to każdy może sobie wypisać na kolanie - skarży się klientka. - Teraz mam czekać - sprzedawca ma dwa tygodnie na rozpatrzenie „wniosku reklamacyjnego”.

Każdy klient niezależnie od sytuacji ma prawo żądać wydania dowodu zakupu. Najprostszą formą takiego dowodu jest paragon fiskalny, ale nie wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do posiadania kasy fiskalnej

 

- Każdy klient niezależnie od sytuacji ma prawo żądać wydania dowodu zawarcia umowy, w tym przypadku dowodu zakupu - przypomina Michał Sewerynek, rzecznik konsumentów w radomszczańskim starostwie. - Najprostszą formą takiego dowodu jest paragon fiskalny, ale nie wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do posiadania kasy fiskalnej. Nie muszą jej mieć sprzedawcy, u których roczny obrót ze sprzedaży nie przekroczył 20 tys. zł.

Z danych resortu finansów  wynika, że nadal spora część handlowców - umyślnie lub nie - wciąż nie wydaje paragonów. Jeśli sprzedawca nie chce wydać dowodu zakupu, łamie zasady kodeksu karnego skarbowego i może być ukarany grzywną. - Nie ma z góry określonych jednolitych formularzy gwarancyjnych, ale każdy klient sam powinien zadbać o swój interes i żądać rachunku - podkreśla Sewerynek.   

Paragonowa loteria Ministerstwa Finansów wystartowała 1 października. Zabawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, tylko w jeden dzień zarejestrowano 100 tys. paragonów.

  • Pełnoletnie osoby mogą zbierać paragony (na kwotę min. 10 zł) i rejestrować je do udziału w losowaniu (na stronie loteriaparagonowa. gov.pl).
  • Pierwszy szczęśliwiec zostanie wyłoniony 16 listopada, a nagrody będą rozdawane co miesiąc.
  • Każdego miesiąca do wygrania będzie opel astra, a także mniejsze nagrody: laptopy i tablety.
  • Co kwartał losowana będzie nagroda specjalna - opel insignia.
  • W sumie do rozdania jest 16 samochodów, 72 notebooki i 84 tablety.

Jak wyjaśnia wiceminister finansów Izabela Leszczyna, loteria to nie tylko okazja do wygrania cennych nagród, ale przede wszystkim inicjatywa mająca promować uczciwy obrót gospodarczy. Chodzi o uświadomienie Polakom istotności paragonów fiskalnych i zachęcenie do odbierania ich.

 

 

 

 

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki