WFOŚiGW w Łodzi wspiera walkę z pyłami w atmosferze

Redakcja
Udostępnij:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi walczy o czyste powietrze w województwie łódzkim.

W związku z podpisaniem tzw. ustawy antysmogowej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zatwierdził program priorytetowy "Poprawa jakości powietrza poprzez likwidację niskiej emisji realizowana w ramach Programu KAWKA". Ma on na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM 2.5, PM 10 oraz emisji CO2 na obszarach, na których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń. Program będzie wdrażany w latach 2015 - 2018. Na jego realizację Fundusz przeznaczył kwotę 10 mln złotych. Dzięki Programowi wnioskodawca - jednostka samorządu terytorialnego może połączyć środki pozyskane z WFOŚiGW w Łodzi z dotacją pozyskaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), by wesprzeć finansowo osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe lub osoby prawne z terenu województwa łódzkiego w likwidacji:

  • węglowych, nieekologicznych pieców,
  • indywidulanych kotłowni lub palenisk węglowych,
  • kotłowni węglowych zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych

i zastąpienie ich przez źródła ekologiczne, bardziej przyjazne środowisku o wyższej sprawności, takie jak np. gazowe, olejowe, wykorzystujące biomasę czy oparte o pompy ciepła.

Możliwe jest również podłączenie się do sieci cieplnej, a nawet montaż efektywnego pieca węglowego. Jednakże w przypadku kotłów węglowych muszą mieć one odpowiednie parametry gwarantujące niską emisję zanieczyszczeń, w szczególności pyłów.
Warunki dofinansowania oferowane przez Program są korzystne - 45% dofinansowania pochodzi ze środków NFOŚiGW, a 20% ze środków łódzkiego Funduszu, czyli łączne dofinansowanie w formie dotacji może wynieść do 65% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Przedsięwzięcie może być realizowane w miejscowościach posiadających powyżej 5.000 mieszkańców i na obszarach których w przynajmniej 2 latach w okresie ostatnich 4 lat w ocenie rocznej jakości powietrza wykonanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zidentyfikowano co najmniej jeden obszar, na którym jednocześnie przekroczone zostały normy jakości powietrza. Warto zwrócić uwagę, że problem ten dotyczy praktycznie wszystkich większych miast regionu, w tym także Łodzi.
W związku z zatwierdzeniem Programu Fundusz rozpoczął akcję informacyjno-promocyjną. Zorganizował w Łodzi spotkanie dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na realizację inwestycji w ramach tego przedsięwzięcia. Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Łodzi - Pan Zbigniew Stasiak oraz pracownicy Funduszu zaprezentowali cele Programu oraz omówili procedurę wnioskowania o środki finansowe z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Łodzi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, które wpisują się w założenia programowe oraz przedstawiciele zakładów energetyki cieplnej działających na terenach tych gmin.

Termin składania wniosków upłynął 30 listopada 2015 r. Wyniki naboru zostaną opublikowane na stronie Funduszu: www.zainwestujwekologie.pl w I połowie 2016 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie