Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadomo już, jakie przedmioty wybrali w tym roku łódzcy maturzyści

mar
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi obliczyła właśnie, ile testów i z jakich przedmiotów wyśle do ogólniaków i techników w województwie łódzkim przed maturą w 2014 roku. Część przedmiotów na maturze jest obowiązkowa, ale inne wybierają uczniowie. Okazało się, że wzrosła popularność chemii, a zmalała geografii.

Aby zdać maturę w 2014 roku, podchodzący do niej uczeń musi zaliczyć pięć egzaminów, w tym dwa ustnie: z języka obcego oraz języka polskiego.

Pisemne testy z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym są obowiązkowe. Arkusz podstawy z języka polskiego dostanie prawie 21,5 tysiąca maturzystów z woj. łódzkiego, natomiast z matematyki - niemal 24 tysiące. Arkuszy z matematyki będzie więcej, bo część zdających poprawia wynik z ubiegłych lat.

Trzeci obowiązkowy przedmiot pisemny na maturze to wybrany język obcy - zdawany także na poziomie podstawowym. Czołówka tego zestawienia nie zmienia się od lat: dominuje angielski z ogromną przewagą nad niemieckim. Trzeci wśród wyborów maturzystów jest rosyjski, ale tylko dzięki uczniom z mniejszych ośrodków województwa - w samej Łodzi język rosyjski jest obecnie mniej popularny od francuskiego.

Jako przedmioty dodatkowe maturzyści najczęściej deklarowali zdawanie języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, a także rozszerzonych: matematyki, biologii i języka polskiego. Zmiana w porównaniu z ubiegłym rokiem to awans chemii w wersji rozszerzonej. W 2013 roku ten egzamin był na siódmym miejscu, teraz jest na piątym. Za to mniej wychowanków szkół wybrało geografię (zarówno podstawę, jak i rozszerzenie).

Wzrost popularności chemii może oznaczać m.in. jeszcze większą konkurencję w staraniach o miejsce na kierunku lekarskim (na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi liczą się punkty z matematyki, biologii, fizyki lub właśnie chemii - maturzysta zgłasza wyniki z dwóch tych przedmiotów).

Spada popularność historii. Na zdawanie tego przedmiotu w maju 2014 roku zdecydowało się tylko 709 uczniów na poziomie rozszerzonym oraz 568 - podstawy.

Mniej popularne są już tylko tak egzotyczne przedmioty, jak historia muzyki i historia sztuki (razem mniej niż 200 chętnych. Najtrudniej w województwie łódzkim spotkać zdającego język łaciński i kulturę antyczną - łącznie 8 osób na obu poziomach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki