Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadukt przy Kaliskim zostanie dokończony po prawie 40 latach

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Pociągi pojadą nim w 2022 roku, gdy w powstanie kolejowy tunel średnicowy

Polsko-hiszpańskie konsorcjum firm IDOM wykona dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego opracowanie dokumentacji dla projektu „Dokończenie budowy wiaduktu wschodniego na stacji Łódź Kaliska”.

Ostateczny termin wykonania projektu z poprawkami zleceniodawcy mija 30 listopada 2018 r. Później będzie można przystąpić do przetargu, który wyłoni wykonawcę wiaduktu. Dokończenie jego budowy ma ścisły związek z budową tunelu średnicowego między Łodzią Fabryczną i Łodzią Kaliską, co powinno zakończyć się w 2022 r. W tym samym czasie powinien być oddany wschodni wiadukt przy Kaliskiej. Koszt jego budowy to ok. 40 mln zł.

Konsorcjum IDOM wygrało przetarg lepszą ceną i szybszym wykonaniem pierwszego etapu prac projektowych. IDOM zaoferowało wykonanie pracy za 548,5 tys. zł, natomiast konkurencyjny Schuessler za 726,9 tys. zł.

Dokończenie budowy wiaduktu ma ścisły związek z budową kolejowego tunelu

Pierwszy etap prac to analiza wariantów: bezinwestycyjnego i inwestycyjnych. Wykonawca musi zarekomendować najkorzystniejszy wariant. IDOM chce to zrobić w 45 dni. Kolejne etapy to opracowanie studium wykonalności, a później programu funkcjonalno-użytkowego.

Przypomnijmy, że w latach 80. XX w. przy Kaliskim powstały dwa wiadukty. Budowę wschodniego wstrzymano w latach 90. Nigdy nie przejechał po nim żaden pociąg. Nie ma tam torów i trakcji. Z tego powodu ze stacji na południe prowadzi tylko jeden tor. Potrzeba będzie ich więcej, gdy wzrośnie ruch po otwarciu kolejowego tunelu pod Łodzią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki