Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wichura w Łódzkiem. Brak prądu i powalone drzewa w Łodzi i regionie [ZDJĘCIA]

mek, wp, nm, tyka
Gwałtowna wichura, która przeszła w sobotę po południu i wieczorem (10 stycznia) nad Łodzią i województwem, spowodowała w wielu miejscach problemy z dostawami prądu. Silny wiatr wywracał też drzewa i łamał gałęzie.

Do godziny 9.30 w niedzielę (11 stycznia), na terenie całego województwa strażacy odnotowali 31 przypadków, w których silny wiatr zerwał lub uszkodził dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Ponadto dochodziło do uszkodzeń linii oraz stacji energetycznych. Do godziny 7.30, w powiecie zgierskim bez prądu pozostawało przeszło 2 tys. odbiorców, w pow. pabianickim - przeszło 500. Na terenie samej Łodzi, w niedzielę rano wiadomo było o uszkodzonych trzech stacjach, w związku z czym bez prądu pozostawało ponad 600 odbiorców. W Buczku (pow. łaski) konieczne okazało się wykorzystanie agregatu prądotwórczego do zasilania aparatury medycznej.

Wg informacji przekazanych rano strażakom przez PGE Dystrybucja oddział Łódź Teren – uszkodzonych zostało ponad 500 stacji, ok. 17 tys. odbiorców pozostawało bez prądu.

Firma Energa poinformowała natomiast, że w powiatach kutnowskim i łęczyckim uszkodzonych zostało około 195 stacji. Około 4600 odbiorców pozostawało tam bez prądu.

Jedna osoba ranna w pow. sieradzkim

Mocno wiało w powiecie sieradzkim, a najgorzej było w Broszkach w gminie Złoczew. Tu w sobotę całkowicie zerwało dach na jednym z domów, a spadające elementy zraniły mieszkańca sąsiedniej posesji, który doznał złamania nogi. Ratownicy – jak poinformował nas dyżurny sieradzkiej PSP – mieli ponadto wielki problem z zabezpieczeniem obiektu przed dalszymi zniszczeniami. Silne podmuchy uniemożliwiały założenie zabezpieczającej plandeki, udało się to dopiero następnego dnia. Inspektor nadzoru budowlanego zezwolił na dalsze użytkowanie budynku.

Łącznie na terenie powiatu sieradzkiego zerwanych lub uszkodzonych zostało 8 dachów: 3 na obiektach mieszkalnych, 5 na gospodarskich. Do tego doszło 10 zerwanych linii energetycznych oraz 19 powalonych drzew.

Mocno wiało także na terenie powiatu poddębickiego, ale tu skończyło się szczęśliwie tylko na powalonych drzewach. W dwa dni straż pożarna odnotowała 15 takich zdarzeń.

W powiecie zduńskowolskim w Szadku wiatr zerwał dach stodoły. W Ostrówku drzewo przewróciło się na linię energetyczną. W kilku miejscach były przerwy w dostawie prądu.

W powiecie łaskim w Buczku strażacy podtrzymywali agregatem prądotwórczym aparaturę medyczną niezbędną starszej osobie.

Odwołany finał WOŚP w Pabianicach

Ze względu na silny wiatr wiejący w Pabianicach, organizatorzy tamtejszego Finału Wielkiej Orkiestry Pomocy, podjęli w niedzielę (11 stycznia) decyzję o odwołaniu imprezy.

Monika Witusik z pabianickiego sztabu WOŚP podkreśla, że zaplanowane na niedzielę koncerty odbędą się w innym terminie.

W Zgierzu drzewo runęło na dwa auta

Nocna wichura sprawiła, że na parkingu pod blokiem przy ul. Staffa w Zgierzu w sobotę o godz. 22 drzewo runęło na dwa zaparkowane samochody: audi i mazdę. Na szczęście w środku nikogo nie było.

Auta zostały poważnie uszkodzone. Stąd znaczne straty - w sumie 12 tys. zł. Strażacy usunęli i pocięli drzewo. Ich akcja - z udziałem jednego zastępu liczącego czterech strażaków - trwała do godz. 22.30.

Pod Zgierzem drzewo zawaliło się na dom. Straty 26 tys. zł

Silny wiatr sprawił, że w niedzielę o godz. 1.30 w miejscowości Ustronie koło Grotnik (gmina Zgierz) drzewo zawaliło się na dom mieszkalny.

Na szczęście nikt nie ucierpiał z domowników, jednak dach z oknem zostały poważnie uszkodzone i straty są duże - 26 tys. zł. Akcja zastępu strażackiego, który pociął drzewo i zlikwidował zagrożenie, trwała dwie godziny.

Wypadek karetki koło Piotrkowa

Na drodze Wola Moszczenicka - Piotrków doszło do wypadku karetki pogotowia, przed którą spadło drzewo.

Jak informuje Ilona Sidorko, oficer prasowy KMP w Piotrkowie, do wypadku doszło ok. godz. 1.35 na drodze Wola Moszczenicka - Piotrków Trybunalski. Tuż przed karetką wiozącą pacjenta upadło powalone przez wichurę drzewo. Kierowca stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu.

W wyniku wypadku pacjent ma uraz biodra, a jeden z ratowników uraz kręgosłupa - niewykluczone, że złamanie.

Wichury w Piotrkowie i powiecie

Ponadto, jak podaje dyżurny komendy miejskiej PSP w Piotrkowie, wichury w Piotrkowie i powiecie spowodowały kilkanaście interwencji, strażacy m.in.: usuwali powalone drzewa w Piotrkowie przy ul. Źródlanej, w Milejowie, Bukowinie, Włoszczowie, Dorotowie, w Nowej Wsi zerwane zostały przewody energetyczne, z bloku w Niechcicach wiatr zerwał papę, na ulicy Sieradzkiej usuwali zerwany baner reklamowy, w gminie Czarnocin zerwany dach z budynku gospodarczego. Strażacy wyjechali też, by usunąć lub zabezpieczyć obluzowany przez wiatr szyld policji na budynku komendy w Piotrkowie.

Drzewo uderzyło w dom w Łęczycy

- Tylko w sobotę odnotowaliśmy 34 interwencje, a zgłoszenia o przewróconych drzewach czy pozrywanych liniach energetycznych wciąż napływają-mówi st. kpt. mgr Marek Mikołajczyk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy. - Przy ul. Szkolnej w Łęczycy na budynek wielorodzinny przechyliło się drzewo. Na szczęście strażacy w porę zareagowali i nikomu nic się nie stało. Było także 6 zgłoszeń z powiatu dotyczących zerwania lub częściowego uszkodzenia dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Tutaj także obyło się bez rannych.

Wichura nad powiatem radomszczańskim

Wichura, która szalała nad powiatem radomszczańskim późnym wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę (10/11 stycznia) łamała drzewa. Chociaż poważniejszych szkód nie było, straż pożarna kilkanaście razy wyjeżdżała do powalonych drzew i konarów leżących na drogach. Tego typu interwencje miały miejsce głównie w Radomsku, okolicach oraz w gminie Żytno i Gidle (m. in. w Niesulowie, Borzykówce, Małej Wsi, Kietlinie, a także w Radomsku na ul. Kopiec, Przedborskiej i Chrobrego).

Jeśli chodzi o uszkodzenia budynków, interwencja na szczęście była tylko jedna. Strażacy usuwali naderwane ocieplenie dachu na budynku przy ul. Rolnej w Radomsku.

W powiecie radomszczańskim prądu nie ma część gospodarstw w okolicach granicy Radomska z gminą Dobryszyce, mieszkańcy Malutkich (gm. Dobryszyce) oraz pojedyncze gospodarstwa w Radomsku.

- Bez prądu pozostaje około 500 odbiorców, sytuacja jest jednak dynamiczna, pracują wszystkie nasze brygady, więc miejmy nadzieję, że awarie zostaną szybko usunięte - mówi Bożena Matuszczak-Królak, specjalista ds. komunikacji w łódzkim oddziale PGE Dystrybucja.

W Łodzi i okolicach nie było prądu

W Łodzi, problemy z zasilaniem pojawiły się po godzinie 20. Prądu pozbawione zostały ulice Liściasta, Bema, Zgierska, Czereśniowa, Łucji, Łagiewnicka, Okólna, Opolska, Zjazdowa, Beskidzka i Brzezińska. Otrzymaliśmy również informację, że światła zgasły również na al. Politechniki oraz w rejonie ul. Skorupki. Według informacji przekazanych przez PGE, usuwanie awarii zasilania miało potrwać do godziny 22.

Do rana prądu nie będzie natomiast w rejonie ul. Skrzydlatej, Pszczelnej, Łagiewnickiej, Mrówczej, Sójki, Skowrończej czy Kreciej. Jak informuje PGE, usuwanie awarii miało potrwać tam do godz. 6 rano.

Prądu nie było też w Aleksandrowie Łódzkim okolicach, oraz w szeregu innych miejscowościach wokół Łodzi, m.in. w Ozorkowie czy w Głownie. Awaria miała zostać usunięta do godz. 23.30.

W niedzielę rano, prądu nadal pozbawieni byli mieszkańcy Ozorkowa i okolic. Według ostatnich informacji, awaria może potrwać do godz. 10.

Silny wiatr sprawił, że mnóstwo pracy mieli też strażacy w całym województwie. Do łódzkiej KW PSP, po godz. 21, spłynęło już blisko 200 zgłoszeń z Łodzi i regionu. W większości dotyczyły one powalonych drzew i ułamanych konarów. Miały także miejsce przypadki, gdy gałęzie spadały na zaparkowane samochody. Strażacy informują również o zerwanych dachach i zerwanych liniach energetycznych.

Po godzinie 23 w sobotę, sytuacja w Łodzi i regionie nieco się uspokoiła. Wiatr nie wiał już z tak dużą prędkością. Jednak strażacy przez całą noc pracowali przy usuwaniu skutków wichury.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że prędkość wiatru dochodzić może nawet do 100 km/h. W Łodzi, w ciągu ostatnich godzin odnotowano wiatr wiejący z prędkością 76 km/h. Według ostatniego ostrzeżenia WCZK, silny wiatr w Łódzkiem wiać może do późnego wieczora w niedzielę.

WSPÓŁPRACA PG, EM

Tak wyglądała sytuacja w czasie wichury w innych częściach Polski (X-News/TVN 24):

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki