MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Widzę Łódź: Jak zabezpieczyć przyszłość? [FELIETON]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
20.03.2020 - gdansk, ilustracje medyczne w czasach koronawirusa. badanie, test, fiolka probowka  pozytywny negatywny laboratorium. potencjalne zagrozenie biologiczne biohazard uwaga potential biohazard present     n/z  / fot. karol makurat/reporter
20.03.2020 - gdansk, ilustracje medyczne w czasach koronawirusa. badanie, test, fiolka probowka pozytywny negatywny laboratorium. potencjalne zagrozenie biologiczne biohazard uwaga potential biohazard present n/z / fot. karol makurat/reporter Karol Makurat/Reporter
W dobie budowania stacji kosmicznych, wystarczył jeden ziemski wirus, by przeorać nasze poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji oraz przewrócić, jak się okazało, wątłą strukturę społeczno-ekonomicznych relacji.

Wyraziście przekonaliśmy się, że w żyjącej od wyborów do wyborów Europie, rozmemłanej dyskusjami o kwestiach mało znaczących, a to, co ważne odkładającej na wieczne później, gdzie decyzje o życiu gospodarczym i losie wielu przedsięwzięć (oraz związanych z nimi pracodawców i pracowników) podejmują ci, którzy żyją z pieniędzy publicznych, politycy, niezależnie od opcji, w sytuacji kryzysowej są bezradni i odłączeni od przyziemnej rzeczywistości. Z ich ust padają wielkie słowa, zapewnienia i wzajemne oskarżenia, które są jedynie tarczą skrywającą brak pomysłów i umiejętności autentycznego powstrzymania skutków związanych z pandemią obostrzeń oraz przygotowania do jeszcze bardziej bezwzględnej walki o przetrwanie. W tym kontekście trzeba przyjrzeć się działaniom powołanego przez prezydent Łodzi (to decyzja nieco spóźniona, no ale jest) zespołu eksperckiego, który ma znaleźć rozwiązania zapewniające wyjście z kryzysu, bo to musi być już plan nie tylko szybko przygotowany, ale też bardzo dobry, a nie jakikolwiek. Dobitnie odczuwalne jest dziś wieloletnie lekceważenie powierzania zadań tworzenia dobrych projektów na przyszłość środowiskom prawdziwie kreatywnym (w tym artystom), nie zaś nastawionym jedynie na zaliczanie grantów. Dochodzi do tego zatrważające zaczadzenie wirtualnością, równoważnością prawdy i fałszu w serwisach społecznościowych, słuchanie tych, którzy powiedzą każde głupstwo, byle zaistnieć, kosztem ludzi ważących słowa lub tych mediów, gdzie informacje przed publikacją się sprawdza.

Stajemy w obliczu sytuacji mocno niejasnej, kiedy możliwy jest niemal każdy scenariusz i właściwie lada moment potrzebne będą śmiałe decyzje. Bo lawiny chorób, depresji i samobójstw wywołanych skutkami kryzysu nie zmieścimy w żadnych statystykach.

WIRUSY I BAKTERIE – MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki