Widzew, czyli wieś która stała się robotniczą dzielnicą...

  Widzew, czyli wieś która stała się robotniczą dzielnicą Łodzi [ZDJĘCIA]

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W tych starych domach mieszkali kiedyś robotnicy widzewskich fabryk - ul. Antoniewska
  1/13
  przejdź do galerii

  W tych starych domach mieszkali kiedyś robotnicy widzewskich fabryk - ul. Antoniewska ©Grzegorz Gałasiński

  Obchodzimy w tym roku hucznie stulecie przyłączenia Bałut do Łodzi, ale zapominamy, że także sto lat temu w granice Łodzi włączone zostały Widzew oraz Chojny. A decyzję w tej sprawie podjęli Niemcy, którzy wówczas okupowali Łódź.
  Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj Łodzi bez Widzewa. Pierwsze historyczne wzmianki dotyczące wsi Widzew pochodzą z 1337 roku. Wtedy biskup kujawski Jan Kropidło przeniósł wieś Łódź i sąsiadującą z nią Widzewnicę z prawa polskiego na niemiecki. Ustanowił sołectwa oraz obowiązki sołtysa. Pierwszy sołtysem Widzewa został Janusz Piotrowicz, występujący w niektórych źródłach jako Jan. Nadano mu na gruntach Łodzi i Widzewa po dwa łany ziemi, czyli około 34 hektarów wolnych od opłat i powinności. Jednocześnie otrzymywał on między innymi jedną trzecią dochodów z karczmy i spraw sądowych. Miał też prawo wybudować na Widzewie młyn.

  I młyn na Widzewie powstał w rejonie rzeki Jasień. Nazywano go Młynem Wójtowskim.

  Od początku XVI wieku do XIX dzierżawiła go rodzina Chrapowiczów, w niektórych źródłach występująca jako Chrapki. Jak podają „Dzieje Łodzi” napisane pod redakcją Ryszarda Rusina, w XVI wieku Widzew zamieszkiwało 11 osób - 7 chłopów i 1 zagrodnik.

  Przez wieki Widzew był zagubioną wśród lasów i pół wsią. Lepsze czasy nastały dla niego wraz z początkiem przemysłowej Łodzi. Nie bez znaczenia był fakt, że Widzew znajdował się nad rzeką Jasień. Krokiem milowym w rozwoju Widzewa była wizyta w Łodzi, w 1825 roku cara Aleksandra I.

  - Wtedy postanowiono powiększyć tereny dzielnicy Łódka o obszar wsi Wólka - opowiadała nam Alina Jabłońska, łódzka przewodniczka. - A mieszkających na jej terenie włościan przenieść do wsi Widzew i Zarzew.

  Mieszkańcy Widzewa żyli głównie z rolnictwa, ale ziemie tu były słabe, piaszczyste. Gdy w Łodzi zaczął rozwijać się przemysł, także widzewiacy zaczęli czerpać z tego korzyści. Świadczyli usługi transportowe. Wynajmowali izby w swoich domach dla robotników, którzy przyjeżdżali z różnych stron kraju do pracy w łódzkich fabrykach.

  Pewnie dalej byłby on małą wioską, gdyby nie rozwijający się w sąsiedniej Łodzi przemysł i fabrykant Juliusz Kunitzer.

  - Zachodnia część Widzewa miała charakter bardziej miejski, a wschodnia wiejski - wyjaśniała nam Alina Jabłońska.- Pod koniec lat 70. XIX wieku tereny Widzewa kupił Ludwik Mayer. Zamierzał budować tu fabrykę. Ale sprzedał ziemie Juliuszowi Kunitzerowi.

  Kunitzer kupił za bezcen ziemię znajdującą się w dolinie rzeki Jasień i razem z Juliuszem Heinzlem założył Widzewską Manufakturę. Zaczynają tu ściągać w poszukiwaniu pracy mieszkańcy okolicznych wiosek. Kunitzer buduje dla nich słynne dziś tzw. osiedle kunitzerowskie. W kwartale dzisiejszych ulic Szpitalnej, Teodora, Kazimierza i Niciarnianej stawia 150 drewnianych domów dla robotników swojej manufaktury. W jednym zamieszkuje 6 rodzin. Przed domem był ogródek, gołębnik. Przybyli ze wsi robotnicy mogli czuć się jak w swojej wiosce. Obok powstają też murowane domy, do których wprowadzają się majstrowie pracujący w Widzewskiej Manufakturze.

  Widzew rozwija się z każdym miesiącem. Na ulicy Niciarnianej, za torami będącymi częścią kolei wiedeńskiej, łączącej Łódź i Koluszki, Kunitzer buduje fabrykę nici, zwaną potem przez lata „Niciarka”.

  Juliusz Kunitzer, mimo że przyczynił się rozwoju Widzewa, nie był lubiany przez robotników - m.in. przez to, że traktował ich surowo i płacił najniższe stawki. Ale to właśnie on zaczął myśleć o tym, by zaspokoić potrzeby duchowe robotników i wybudować dla nich kościół.

  W 1900 roku Juliusz Kunitzer kupił pawilon z wystawy przemysłowej, która miała miejsce w parku im. Staszica. Mający 86 metrów długości, 17 metrów szerokości i 8 metrów wysokości drewniany budynek przeniesiono na plac na Widzewie. Umieszczono go przy dzisiejszej ul. Szpitalnej (wtedy Kunitzera), w miejscu, gdzie dziś mieści się przychodnia.

  W 1911 roku widzewską parafię erygował arcybiskup warszawski Wincenty Chościel-Popiel. Osiedlono tu dwóch księży, między innymi pierwszego proboszcza parafii, ks. Jana Albrechta i Walentego Miałczyńskiego, który z czasem też został tu proboszczem. Myślano jednak o budowie nowego kościoła. Sprawa wróciła po zakończeniu I wojny światowej, gdy Widzew był już częścią Łodzi.

  Widzewską Manufakturą zarządzał już Żyd Oskar Kon. Juliusz Kunitzer nie żył, został zabity przez jednego z robotników. Tymczasem Rada Parafialna pisała do Kona listy i prosiła, by podarował ziemię pod budowę kościoła, bo msze dalej odbywają się w tymczasowej świątyni, znajdującej się pawilonie wystawowym.

  - Tę opowieść znam od starego widzewiaka, pana Szuberta - mówił nam przed laty Bogumił Zawadzki, nieżyjący już łódzki przewodnik. - Proboszcz parafii poszedł na karty do Oskara Kona. W czasie tej gry ksiądz jeszcze raz poprosił fabrykanta o ziemię na budowę kościoła. Kon się zastanowił i powiedział: „Na placu, blisko kościoła stoi głaz. Dostaniecie tyle ziemi, o ile ten głaz w ciągu nocy da się przetoczyć”...
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobry artykuł

  Boerin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Znajduje w nim informacje ,które znam i które nie znałam o Widzewie. Urodziłam się poza Łodzią,ale od pierwszych dni życia związana zawsze z Widzewem. Mieszkałam i przy Palmiarni,wiec i Księży Młyn...rozwiń całość

  Znajduje w nim informacje ,które znam i które nie znałam o Widzewie. Urodziłam się poza Łodzią,ale od pierwszych dni życia związana zawsze z Widzewem. Mieszkałam i przy Palmiarni,wiec i Księży Młyn znam,mieszkałam na Grembachu wiec i stary stadion Widzewa z wielką halą sportową,w której odbywały się imprezy rożnego rodzaju .jeśli nic się nie zmieniło to nazwa ul.Pogranicznej jest przed Edwarda.Faktem jest, że czas tam się zatrzymał w XIX w.co robi przygnębiające wrażenie. Dużo miejsc w Łodzi wygląda niestety też podobnie zaniedbanych.Dobry artykuł, ale niektóre komentarze nie na miejscu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  korekta

  p (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Grunbach po niemiecku oznacza zielone miejsce" - jeśli już chcemy tłumaczyć to "zielony potok" (der Bach). Czyli pewnie chodziło jednak o kolor rzeki ;).

  Czytaj więcej:...rozwiń całość

  "Grunbach po niemiecku oznacza zielone miejsce" - jeśli już chcemy tłumaczyć to "zielony potok" (der Bach). Czyli pewnie chodziło jednak o kolor rzeki ;).

  Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/9000274,widzew-czyli-wies-ktora-stala-sie-robotnicza-dzielnica-lodzi-zdjecia,3,id,t,sa.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  balutasy

  antjudek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  bałuty,dzielnica rodowitych żydowskich pejsów,kolebka patologi i matecznik półgłówków z łks


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A teraz spójrz w lustro

  I widzisz siebie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  W swoim tekście ,czerwony pajacyku.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A teraz spójrz w lustro

  antypejs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  gwiazda dawida ciazy ci na łbie rajczaku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł proszę wstawić w dziale SPORT

  Pier (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Jest w Łodzi grupka ludzi zwanych kibicami, która twierdzi ze widzew był częścią Łodzi. Tak w to wierzą że chcą zmienic bieg historii.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ociemniała strona miasta przemówiła

  Me (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Jest w Łodzi także grupka zakompleksionych ludków, zwanych kibicami innej marnej drużynki, którzy od lat nie mogą przeboleć, iż znienawidzony klub z Widzewa osiągnął więcej sukcesów i stanowi...rozwiń całość

  Jest w Łodzi także grupka zakompleksionych ludków, zwanych kibicami innej marnej drużynki, którzy od lat nie mogą przeboleć, iż znienawidzony klub z Widzewa osiągnął więcej sukcesów i stanowi legendę polskiej piłki. Ogromna część tych osobników zamieszkuje dawną wieś Retkinia i bardzo mocno wierzą w to, że zawsze była ona częścią Łodzi.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!!

  Klub przerzutów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Którzy w jakimś okresie historii kopnęli lepiej piłke. Klub,który w pewnym sezonie kupił 13 meczów w ekstraklasie ,czyli prawie całą rundę .A legendę to wy sobie dorobiliście, ciemniaki czerwone,bo...rozwiń całość

  Którzy w jakimś okresie historii kopnęli lepiej piłke. Klub,który w pewnym sezonie kupił 13 meczów w ekstraklasie ,czyli prawie całą rundę .A legendę to wy sobie dorobiliście, ciemniaki czerwone,bo nawet daty powstania nie znacie a i waszą kapustę cacek zabrał. Milcz i do książek.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Legenda?

  chyba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  W ilości kupionych meczy i rozmiarów korupcji sięgającej od piłkarzy przez trenerów, sędziów aż do mafi bukmacherskiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Na Antoniewskiej,

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  w lewo od mostu, Wicek z Wackiem mieszkali po prostu "

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kpina

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  dziś usuwam stronę internetowa dziennika z kompa.Sami sobie oglądajcie na Piano o zdjęcia żegnam i nie polecam łodzianom tej gazetki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O

  żesz... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  w XVI wieku Widzew zamieszkiwało 11 osób - 7 chłopów i 1 zagrodnik.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A uważasz,

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  że babę powinni liczyć jako chłopa?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny