Widzew wygrał czwarty raz, ŁKS Siemens AGD nadal bez zwycięstwa

Marek Kondraciuk
Katarzyna Kenig z Widzewa w starciu z Anną McLean z ROW. Leona Jankowsjka z ŁKS mija Emilię Tłumak z Energi Jakub Pokora
Koszykarki Widzewa odniosły czwarte zwycięstwo, tym, razem nad Utex ROW Rybnik 88:80. Nie zdołał przerwać fatalnej passy ŁKS Siemens AGD, który w pierwszym meczu pod wodzą nowego trenera Piotra Neydera podjął walkę z brązowym medalistą ubiegłego sezonu Energą Toruń, ale przegrał 63:68.

Po dwóch z rzędu porażkach widzewianki zaczęły mecz z ROW skoncentrowane i już po pierwszej kwarcie prowadziły różnicą 12 oczek (28:16). W 14 min Anna Tondel powiększyła ją do 17 (35:18) i wydawało się, że zespół trenera Miodraga Gajicia nie będzie mieć już kłopotów. Znakomicie grała Katarzyna Kenig, która ma bodaj najlepszy sezon w karierze. Zdobyła 21 punktów trafiając m.in. wszystkie 4 rzuty za 3 punkty! Ozdobą meczu był jej pojedynek snajperski z Laurie Koehn (36 w tym aż 9 razy za 3!). Amerykanki z ROW zdobyły 64 punkty z 80 całej drużyny (Rebecca Harris 16, Anna McLean 12).

Widzew prowadził już 70:53, ale wówczas nastąpił kryzys. Widzewianki zdobyły 1 punkt, a straciły 12 i było 71:65. W końcówce przy stanie 82:78 zrobiło się nerwowo. Kenig wsparły Tondel, Małgorzata Chomicka, Joanna Szymczak-Górzyńska oraz i Widzew nie pozwolił wydrzeć sobie zwycięstwa. Siedmiominutowy debiut miała Lidia Kopczyk, ale bez punktów.

Zanosiło się na sensację w hali ŁKS. Łodzianki prowadziły po pierwszej kwarcie 18:16, a w połowie przegrywały zaledwie 36:38. Znakomicie dysponowana była Leona Jankowska. Czeszka uczciła uzyskanie polskiego paszportu zdobyciem 28 punktów m.in. trafiając 12 rzutów za 2 na 14! Znów solidnie zagrała Magdalena Losi (18), ale pozostałe zawodniczki wnosiły za mało do gry. A jednak szansa na zwycięstwo była olbrzymia. W czwartej kwarcie ŁKS objął prowadzenie 56:55, a 2 minuty przed końcem remisował 61:61. Dwa błędy sprawiły, że ełkaesianki straciły inicjatywę i przegrały. - Przegraliśmy, ale ja cieszę się z gry - powiedział trener Neyder. - ŁKS może powalczyć z każdym rywalem.

Widzew - Utex ROW Rybnik 88:80 (28:16, 17:20, 25:17, 18:27)
Widzew: Kenig 21, Chomicka 16, Tondel 14, Szymczak-Górzyńska 13, Pawlak, Żytomirska po 9, Gołumbiewska 4, Trojanowska 2, Kopczyk 0. Trener: Miodrag Gajić.
Utex ROW: Koehn 36, Harris 16, McLean 12, Suknarowska 7, Głocka 4, Semmler 3, Miszkiel 2, Rozwadowska, Brown 0. Trener: Mirosław Orczyk.

ŁKS Siemens AGD - Energa Toruń 63:68 (18:16, 18:22, 12:13, 15:17)
ŁKS Siemens: Jankowska 28, Losi 18, Paszewa 5, Sobczyk, Oha po 4, Schmidt, Nowikowa po 2. Trener: Piotr Neyder.
Energa: Krawiec 18, Gladden, Tłumak po 10, Maksimovic 9, Bortelova, Lipka-Gulak po 6, Murphy 4, Gajda 3, Mazic 2, Małaszewska 0. Trener: Elmedin Omanić.