Widzew - Znicz 0:1. Mimo porażki Widzew wywalczył awans. Zamiast radości okrzyki „wyp... ”

Grzegorz Gałasiński
Kibice Widzewa wygwizdali piłkarzy, bo ci przegrali ze Zniczem 0:1. Widzewiacy awansowali, bo Katowice nie potrafiły wygrać z Resovią. Zamiast radości były okrzyki „wypier... ”

4,5 tysiąca widzów stworzyło od pierwszych minut wielkie widowisko, co by to się działo, gdyby na trybunach mogło zasiąść ponad 18 tys. kibiców. Były wielkie brawa, doping i sektorówki.
Pierwszy celny strzał w meczu zanotowali goście. Z pola karnego strzelał Dariusz Zjawiński. Patryk Wolański obronił, to było podbudowujące dla bramkarza.
Stuprocentową okazję mieli widzewiacy w 18 minucie. Adam Radwański przechwycił piłkę po lewej stronie boiska, zaatakował, podał do Marcina Robaka, a ten odegrał do niepilnowanego Mateusza Możdżenia. Pomocnik Widzewa strzelił z 14 metrów zbyt słabo i Piotr Misztal obronił.
Dramat nastąpił w 27 minucie. Sebastian Rudol stracił piłkę na 35 metrze od własnej bramki na korzyść Patryka Czarnowskiego. Zawodnik Znicza odegrał do Dariusza Zjawińskiego i dostał piłkę z powrotem. Widzewiacy nie przerwali tego podania, Czarnowski wyszedł sam na sam z Patrykiem Wolańskim i strzelił do siatki.
Kibice nie wytrzymali: „Widzew grać k... mać” - gromkie okrzyki kibiców pojawiły się nad stadionem. „Co wy robicie? RTS, co wy robicie?” - skandowali zniecierpliwieni i załamani fani Widzewa.
A widzewiacy zachowywali się bokser po silnym ciosie w szczękę. Pięć minut później Paweł Moskwik strzelił głową w poprzeczkę bramki Patryka Wolańskiego.
Marcin Robak miał słuszne pretensje do arbitra, bo w 35 minucie zatrzymał go obrońca odbijając piłkę ręką w polu karnym. Sędzia uznał inaczej i karnego nie było. Chwilę później Bartłomiej Poczobut strzelał z linii pola karnego, ale nie trafił w światło bramki. Kapitalnym dryblingiem popisał się Adam Radwański w 41 minucie. Zwiódł obrońcę, strzelił w krótki róg, ale Piotr Misztal nie dał się zaskoczyć.
Wynik do przerwy się nie zmienił. Poprawiła nam nieco humory informacja z Katowic, że GKS stracił gola w meczu z Resovią i przegrywa 0:1. Chwilę później katowiczanie wyrównali. Układ w tabeli był taki, że Widzew wywalczy awans nawet w przypadku porażki, o ile Katowice najwyżej zremisują. Zaczynało się porównywanie wyników, tworzenie tabel na żywo.
Dobrze łodzianie zaczęli drugą połowę. Adam Radwański podał do Marcina Robaka, ale bramkarz Znicza uprzedził naszego snajpera.
Schodzącego z boiska w 52 minucie Mateusza Możdżenia pożegnały przeraźliwe gwizdy kibiców.
Jego zastępca Rafał Wolsztyński strzelał w 57 minucie, jednak znów golkiper Znicza pewnie i efektownie obronił. W następnej akcji napastnik, który mógł być dżokerem, po prostu przestrzelił w dogodnej sytuacji.
Kolejnym wygwizdanym graczem Widzewa był schodzący z boiska Henrik Ojamaa. Zastąpił go Daniel Mąka. Minutę później po rogu Daniel Tanżyna główkował, a z kłopotami Piotr Misztal złapał piłkę na linii bramkowej. Z tego samego miejsca wybił piłkę obrońca Znicza w 75 minucie po główce Marcina Robaka. Wyrównanie było blisko.
Katowice nadal remisowały, więc mimo że Widzew przegrywał, nadal był na drugim miejscu, premiowanym awansem.
W ostatnich pięciu minutach malały szanse na zwycięstwo Widzewa. Kibice oglądali internetową relację z meczu Katowic. Nawet doping ucichł, ale tylko na chwilę. Wszyscy na stadionie na stojąco dopingowali drużynę. W Katowicach był remis, modliliśmy się, aby taki wynik się utrzymał.
Tymczasem żółtą kartką ukarany został Marcin Kaczmarek, bo krytykował decyzje sędziego.
Po ostatnim gwizdku sędziego kibice wygwizdali piłkarzy. Skandowali: „wypier... ”
Piłkarze czekali na boisku na wynik z Katowic. Kibice chcieli wbiec na boisko. Interweniowała policja. Mecz GKS skończył się kilka minut później, zawały były bliskie. Na szczęście Widzew awansował.

Widzew Łódź - Znicz Pruszków 0:1 (0:1)
Gol: 0:1 - Patryk Czarnowski (27). Żółte kartki: Mąka - Drobnak. Sędziował: Szymon Lizak (Poznań)
Widzew: Patryk Wolański - Łukasz Turzyniecki, Sebastian Rudol, Daniel Tanżyna, Kornel Kordas - Konrad Gutowski (75, Robert Prochownik), Bartłomiej Poczobut (64, Marcel Gąsior), Mateusz Możdżeń (52, Rafał Wolsztyński), Adam Radwański, Henrik Ojamaa (70, Daniel Mąka) - Marcin Robak. Trener: Marcin Kaczmarek.
Znicz: Piotr Misztal - Peter Drobnak, Robert Obst, Martin Baran, Marcin Rackiewicz - Arkadiusz Pyrka (90, Krystian Tabara), Maciej Machalski, Kacper Skibko, Paweł Moskwik (67, Mikołaj Szymański) - Patryk Czarnowski (86, Bartłomiej Faliszewski), Dariusz Zjawiński (53, Paweł Tarnowski). Trener: Artur Węska.
GKS Katowice - Resovia 1:1
Legionovia - Górnik Łęczna 0:2
Tabela
1. Łęczna 63
2. Widzew 59
3. Katowice 59
Bezpośrednie mecze Widzew - Katowice 1:1 i 1:1. Decyduje różnica bramek ze wszystkich spotkań. Widzew plus 28, Katowice plus 17.