MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy na kontach emerytalnych. Chodzi o tysiące złotych. Kto musi złożyć wniosek, by nie stracić dużych pieniędzy?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
W 2024 roku waloryzacja składek jest naprawdę wysoka
W 2024 roku waloryzacja składek jest naprawdę wysoka 123RF
Do kont emerytalnych ZUS dopisuje właśnie grube tysiące złotych. Zyska naprawdę wiele osób, i to spore pieniądze. Wszystko dzięki waloryzacji składek emerytalnych. W 2024 roku waloryzacja składek jest naprawdę wysoka! Kto musi złożyć wniosek, by z niej skorzystać?

Jaki jest wskaźnik waloryzacji 2024?

W Monitorze Polskim opublikowano właśnie kluczowy dla milionów Polaków wskaźnik. W obwieszczeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 maja 2024 (M.P. z 22 maja 2024 roku, poz. 382) określono wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych w 2024 – o tyle od czerwca 2024 roku wzrosną nasze składki emerytalne zgromadzone w ZUS.

W tym roku wskaźnik jest naprawdę wysoki. Wynosi 114,87 proc. Oznacza to, że od czerwca składki, które są zgromadzone na naszych kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wzrosną aż o 14,87 proc. Jeśli ktoś uskładał w ZUS 100 tys. zł, jego oszczędności wzrosną aż o 14 870 zł. Jak widać, w grę wchodzą bardzo duże kwoty.

Większe niż w latach poprzednich. W 2023 roku składki zostały zwaloryzowane o 14,4 proc., a w 2022 roku – o 9,33 proc.

Na czym polega waloryzacja?

Waloryzacja składek zgromadzonych na kontach ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma chronić nasze pieniądze przed zgubnymi skutkami inflacji. Chodzi o to, by nasze składki emerytalne nie traciły na wartości. Wysokość wskaźnika waloryzacji jest ustalana właśnie z uwzględnieniem wskaźnika inflacji.

W 2024 roku waloryzacja składek jest naprawdę wysoka

Więcej pieniędzy na kontach emerytalnych. Chodzi o tysiące z...

Waloryzacja przeprowadzana jest co roku od 1 czerwca i dotyczy wszystkich składek zgromadzonych do końca poprzedniego roku kalendarzowego (obecnie do 31 grudnia 2023 roku).

Jakie znaczenie ma waloryzacja?

Waloryzacja składek jest bardzo ważna, bowiem stan konta emerytalnego każdego z nas wpływa wprost na wysokość przyszłej emerytury. Według nowych zasad emerytury są bowiem obliczane w oparciu o trzy czynniki:

  1. wysokość kapitału początkowego (szacunkowej wartości składek odprowadzonych przez ubezpieczonego do ZUS przed 1999 rokiem),
  2. składki emerytalne zgromadzone na koncie ubezpieczonego po 1998 roku – i to właśnie te składki podlegają waloryzacji,
  3. tablice dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn ogłaszane corocznie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

SPRAWDŹ Jaki będzie twój kapitał początkowy?

Jak widać, to by nasze składki podlegały solidnej waloryzacji leży w naszym interesie, bowiem zasobność konta ubezpieczonego przełoży się na wysokość naszej przyszłej emerytury.

Oczywiście, osoby które wahają się, kiedy złożyć wniosek o emeryturę, powinny zaczekać do waloryzacji. Jeśli pośpieszą się z wystąpieniem o emeryturę, stracą.

Kto musi złożyć wniosek?

Dobra wiadomość jest taka, że aby skorzystać z waloryzacji składek nie trzeba składać żadnego wniosku. Waloryzacja dokonywana jest przez ZUS z urzędu. Nie ma więc potrzeby dokonywania jakichkolwiek formalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki