Jest szansa, że w przyszłości łatwiej będzie kupić w sklepie lub na targach wyrobów regionalnych polskie wino, jabłkowy cydr, miód pitny czy gruszkowe perry.

Producenci tych wyrobów - właściciele winnic, sadów i pasiek - będą mogli zlecić rozlew innemu przedsiębiorcy - zakłada projekt nowelizacji ustawy o wyrobie i rozlewie win, którą przyjął rząd. Zlikwiduje to kolejną barierę na drodze do rozwoju wyrobu regionalnych specjałów alkoholowych w polskich gospodarstwach czy pasiekach.

Ale czy wystarczy do rozkwitu regionalnej produkcji, takiego jak we Francji, Włoszech czy innych krajach UE?

Teraz wyrób regionalnych specjalności w Polsce jest mocno ograniczony: w myśl rygorystycznych przepisów wino musi być rozlewane w gospodarstwie, w którym jest wytwarzane.

Resort rolnictwa, który przygotował projekt nowelizacji ustawy winiarskiej, proponuje rozwiązanie implementujące przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej. Producenci markowych win owocowych, cydru (napój winiarski z jabłek), perry (napój winiarski z gruszek) i miodów pitnych uzyskanych z surowców z własnego gospodarstwa będą mogli zlecić rozlew innym producentom.

Będzie prościej i oszczędniej. Drobni producenci nie będą musieli posiadać urządzeń i linii rozlewniczych we własnym gospodarstwie i osobiście zajmować się butelkowaniem trunków.

Nowe przepisy mają również ułatwić certyfikację win gronowych i kontrolowanie ich wyrobu. - Kontrola produkcji zostanie ograniczona do oceny sposobu wyrobu i rozlewu, opakowania, oznakowania oraz warunków przechowywania certyfikowanego wina - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Certyfikacja wina będzie wymagana w przypadku, gdy na etykiecie tego trunku, które nie jest winem regionalnym, producent będzie chciał podać rocznik i odmianę winorośli.

To nie wszystko: uproszczona zostanie sprawozdawczość wobec Agencji Rynku Rolnego, np. producenci win ubiegający się o wpisanie do ewidencji nie będą musieli podawać numerów ewidencyjnych działek, na których uprawiają winorośl. Ponadto będzie wydłużony termin składania wniosku o wpis do ewidencji producentów w danym roku: zamiast do 30 czerwca będzie można to zrobić do 15 lipca.

Zmienią się też przepisy w sprawie ponownego wpisu do rejestru.

Choć nie zlikwiduje się wszystkich barier, na jakie skarżą się winiarze - to nawet takie uproszczenie prawa może zwiększyć liczbę gospodarstw, które uruchamiają produkcję.

Jak podaje portal Naszewinnice.pl, obecnie, aby uzyskać zezwolenia potrzebne do produkcji wina, trzeba zebrać 35 różnych pozwoleń, licencji i zaświadczeń. To wyliczenia Mike'a Whitneya, Amerykanina z Kalifornii, który założył w Polsce plantację winorośli. Zanim rozpoczął działalność - wypełnił i wysłał 101 dokumentów do różnych organów państwowych. "Nie licząc dokumentów związanych ZUS, Państwową Inspekcją Pracy czy Urzędem Skarbowym" - podaje portal Naszewinnice.pl. Portal wyliczył też, że gdyby ktokolwiek chciał importować wina, potrzebowałby w zasadzie, oprócz działalności gospodarczej, zaledwie dwa zezwolenia!

Ustawa trafi teraz do Sejmu. Jest szansa, że wejdzie w życie jeszcze w tym roku.