Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczór poświęcony prof. Zdzisławowi Szostakowi zainauguruje nowy cykl spotkań w filharmonii

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Krzysztof Szymczak
Filharmonia Łódzka rozpoczyna nowy cykl spotkań z melomanami zatytułowany „Nasłuchiwanie”. Pierwszy wieczór dedykowany będzie Zdzisławowi Szostakowi.

Inaugurujące cykl „Nasłuchiwanie” spotkanie odbędzie się we wtorek 14 stycznia od godz. 18 w siedzibie Filharmonii Łódzkiej. Wieczór będzie poświęcony postaci zmarłego niedawno Zdzisława Szostaka, wybitnego dyrygenta i kompozytora, wieloletniego zastępcy dyrektora do spraw artystycznych i dyrygenta Filharmonii Łódzkiej. Nieodżałowany Maestro w poniedziałek, 13 stycznia, skończyłby 90 lat.

„Już jako emeryt zawsze chętnie odwiedzał filharmonię. Także tym razem na pewno byłby z nami, wysłuchał koncertu, porozmawiał, powspominał... Niestety, pozostały nam tylko (albo aż!) doświadczenia, jakie nam przekazał, i nagrania jego muzyki” - podkreśla Filharmonia Łódzka.

Cykl „Nasłuchiwanie” poprowadzi Agata Kwiecińska, dziennikarka radiowa, redaktorka wydawnictw muzycznych. Organizatorzy zapraszają melomanów i przyjaciół Filharmonii Łódzkiej, a także wszystkich zainteresowanych muzyką czy też mających chęć poznać nieco bliżej osobowości ze świata kultury. Gośćmi spotkań będą znani soliści, dyrygenci, badacze i autorzy tekstów o muzyce i muzykach.

Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, w różne dni tygodnia, w Sali Kameralnej im. Henryka Czyża. Biletu wstępu kosztują 5 zł, można je kupić w kasach FŁ.

ZOBACZ STUDNIÓWKI W ŁODZI

W spotkaniu przygotowanym z okazji 90. rocznicy urodzin Zdzisława Szostaka, udział wezmą: Dorota Filipczyk - córka Profesora, Jacek Filipczyk- zięć, muzycy i przyjaciele Artysty: Jacek Błaszczyk i Mariusz Drzewicki. Podczas spotkania zabrzmią kompozycje Zdzisława Szostaka. Wykonają je: Mariusz Drzewicki - fortepian, Sławomira Wilga - skrzypce, Michał Owczarek - fagot, Tomasz Bartoszek - fortepian.

- Będziemy wspominać Maestro Szostaka, kompozytora i dyrygenta - dodaje Karolina Albińska z działu rozwoju i reklamy FŁ. - Jego postać oddziaływała na kilka pokoleń muzyków. Opowiemy o artystycznej drodze, o najważniejszych dokonaniach kompozytorskich i dyrygenckich, ale przede wszystkim o jego etosie pracy i wielkim oddaniu muzyce.

Zdzisław Szostak urodził się w Sosnowcu, studiował dyrygenturę oraz kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W latach 1971-1987 sprawował funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych oraz dyrygenta Filharmonii Łódzkiej. Z łódzkimi filharmonikami dokonał wielu nagrań muzyki filmowej, zarówno jako dyrygent, jak i kompozytor. Artysta współpracował z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Związał się również z Wytwórnią Filmów Fabularnych i Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Dokonał nagrań do około 200 filmów z muzyką skomponowaną m.in. przez Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka, Zbigniewa Preisnera. Do 40 filmów, w tym 20 fabularnych, nagrał własną muzykę, należą do nich m.in. „Aria dla atlety”, „Królowa Bona”, „Limuzyna Daimler-Benz”, „Znachor”. Na ul. Piotrkowskiej znajduje się jego gwiazda w Łódzkiej Alei Sławy.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki