Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa szansa dla mieszkańców województwa łódzkiego na przeżycie udaru mózgu

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Łukasz Szumowski, minister zdrowia, przyjechał w czwartek do Grzegorza Schreibera, marszałka województwa, aby poinformować, że po namowach tego drugiego, „Kopernik” jest dopisany do resortowej listy
Łukasz Szumowski, minister zdrowia, przyjechał w czwartek do Grzegorza Schreibera, marszałka województwa, aby poinformować, że po namowach tego drugiego, „Kopernik” jest dopisany do resortowej listy Krzysztof Szymczak
Mieszkańcy naszego regionu, którzy przejdą udar, będą mieli większą szansę na powrót do zdrowia. Szpital im. Kopernika w Łodzi znalazł się na liście polskich placówek, biorących udział w pilotażowym programie leczenia udarów metodą trombektomii mechanicznej. Ogłosił to w czwartek (16 maja) Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Jego pierwotna lista z października 2018 r. łódzkiego szpitala nie obejmowała, co wzbudziło protesty naszych specjalistów.

Co roku w naszym województwie dochodzi do około 5 tys. udarów mózgu. Co piąty pacjent po takim zdarzeniu umiera, połowa, która przetrwa, traci zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Ogromne znaczenie ma czas dotarcia do szpitala i dostęp do nowoczesnych metod leczenia.

W październiku poinformowaliśmy, że wzburzenie łódzkich specjalistów wzbudziło ogłoszenie listy siedmiu polskich szpitali biorących udział w pilotażowym programie leczenia metodą trombektomii mechanicznej (zabieg polega na usunięciu skrzepliny, która powstała w tętnicy i blokuje przepływ krwi. Inna metoda – rozpuszczanie skrzepu lekami – nie zawsze jest skuteczne).

Skąd tamto wzburzenie? W siódemce z października zabrakło Wojewódzkiego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi, choć w jego ramach działa świetne Regionalne Centrum Udarowe. Minister zdrowia przyjechał w czwartek do Grzegorza Schreibera, marszałka województwa, aby poinformować, że po namowach tego drugiego, „Kopernik” jest dopisany do resortowej listy.

Udział w programie oznacza, że łódzki szpital będzie mógł przeprowadzać nowoczesny zabieg ze środków centralnych (spodziewanych jest ok. 300 przypadków rocznie – dla porównania od stycznia do października 2018 r. „Kopernik” sfinansował z własnych pieniędzy 22). Powstanie też system oceniania w innych szpitalach regionu, który pacjent wymaga niezbędnej pomocy w Koperniku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki