Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele firm z Łódzkiego nie płaci na czas, przez koronawirus. Najbardziej rzetelne są firmy z Opolszczyzny, Podlasia i Podkarpacia

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Opolszczyzna, Podlasie i Podkarpacie - tu działają najbardziej rzetelne firmy w kraju. Na drugim biegunie znalazły się przedsiębiorstwa ze Śląska i Mazowsza. Firmom z województwa łódzkiego znacznie bliżej do Śląska niż Opolszczyzny.Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę "w prawo", lub skorzystaj z niej na klawiaturze komputera.
Opolszczyzna, Podlasie i Podkarpacie - tu działają najbardziej rzetelne firmy w kraju. Na drugim biegunie znalazły się przedsiębiorstwa ze Śląska i Mazowsza. Firmom z województwa łódzkiego znacznie bliżej do Śląska niż Opolszczyzny.Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę "w prawo", lub skorzystaj z niej na klawiaturze komputera. Archiwum PP
Opolszczyzna, Podlasie i Podkarpacie - tu działają najbardziej rzetelne firmy w kraju. Na drugim biegunie znalazły się przedsiębiorstwa ze Śląska i Mazowsza. Firmom z województwa łódzkiego znacznie bliżej do Śląska niż Opolszczyzny.

W badaniu Rzetelnej Firmy pod uwagę były brane: ogólne zadłużenie przedsiębiorstw w danym województwie notowane w Krajowym Rejestrze Długów, średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika, odsetek dłużników w województwie w stosunku do wszystkich działających tu firm oraz zadłużenie w danym województwie w przeliczeniu na 1000 firm. Im niższy dług, tym wyższa pozycja w zestawieniu.

– To normalne, że w największych województwach, jest najwięcej firm, a tym samym może być największa liczba dłużników - mówi Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy. - W województwie mazowieckim jest wytwarzane ponad jedna czwarta całego PKB. To największy i najbogatszy region Polski. Drugie miejsce pod względem liczby zarejestrowanych firm zajmuje Śląsk, z jedną ósmą udziału w PKB.

Wiele firm z Łódzkiego nie płaci na czas, przez koronawirus

Województwo łódzkie zdobyło 27 punktów, natomiast opolskie 59. Firmy z Podlasia i Podkarpacia uzyskały po 54 punkty, natomiast ze Śląska zaledwie 13. Niewiele lepiej było na Mazowszu, tam wskaźnik rzetelności wyniósł 15.

- Zadłużenie firm z województwa łódzkiego przekroczyło 629 mln zł - czytamy w raporcie Krajowego Rejestru Długów. - Średnie zaległe zobowiązanie wynosi niespełna 35 tys. zł. Odsetek zadłużonych firm wynosi 7,06 proc.

Badanie robione jest co roku. Kolejne może przynieść pogorszenie tego wskaźnika, gdyż będzie zawierało dane zebrane w czasie pandemii koronawirusa. Wiadomo, że wirus i związane z nim mocne restrykcje wpłynęły na pogorszenie kondycji wielu firm i terminowe realizowanie ich zobowiązań. Nie wszyscy otrzymali pieniądze na czas za wykonaną pracę, inni nie doczekali się ich w ogóle i niewykluczone, że będą musieli się o nie upominać przed sądem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki