18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka flaga Danii na budynku ms2. "Niewczesne historie" w Łodzi [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mijas
Co mają wspólnego duńska flaga, która pojawiła się w czwartek na fasadzie budynku Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi, zabarwiona na czerwono woda w fontannie na Placu Komuny Paryskiej oraz instalacja Tomasa Kaszasa pt. "Głodowe jedzenie"? Wszystkie te działania są częścią wystawy "Niewczesne historie" zorganizowanej przez ms2.

Wspólnym mianownikiem wystawy, która składa się z osiemnastu projektów, w tym filmów, instalacji, fotografii, rysunków i happeningów, jest pytanie o przyszłość Europy. Twórcy wystawy postanowili zadać to pytanie artystom, którzy - jak Jens Haaning, autor przedstawionej w czwartek pracy - będącej preludium do "Niewczesnych historii", odpowiedzieli na nie zgłębiając problemy współczesnej Europy, jej mieszkańców, starając się jednocześnie zwrócić uwagę odbiorców na konkretne zjawiska.

- Użyliśmy do tego celu terminu "niewczesności", który zaczerpnęliśmy od Fryderyka Nietzschego, oznacza on wypracowanie własnego, często spornego stosunku do własnego czasu, a nawet odwrócenie się od niego, ale nie po to, by od niego uciec, ale po to, by z dystansu odpowiedzieć na wyzwania swojego czasu - mówi kurator wystawy Joanna Sokołowska i dodaje, że w ten sposób sztuka współczesna może formułować takie niewczesne rozważania.

- Wystawa opowiada o naszej sytuacji, pozycji dystansu, z której podpowie nam, w jaki odmienny sposób możemy myśleć, pozwoli nam wyjść z pewnych kolein, w których nasze myślenie tkwi i jest sparaliżowane wizjami kryzysu - mówi kurator wystawy, Jarosław Kubiak.

Jens Haaning zdecydował się wyeksponować w miejskiej przestrzeni duńską flagę o wymiarach 10 na 13 metrów, gdyż - jak uzasadnia - "chce zwrócić uwagę na kwestię narodowej identyfikacji, która stanowi jednocześnie siłę, wyzwanie i zagrożenie dla Unii Europejskiej". Grupa Slavs&Tatars, która przedstawi w piątek na Placu Komuny Paryskiej swój projekt "Radość odwrotna" poprzez zabarwienie czerwonym pigmentem wody, w znajdującej się tam fontannie, chce nawiązać do narodowego święta Szyitów, muharram.

- To święto żałoby po proroku, który zginął trzynaście wieków temu, ale żałoby, która ma jednocześnie aspekt radości. Projekt ma wskazywać na wartość i elementy, które są uznawane za nienowoczesne, anachroniczne, peryferyjne, w kontekście europejskiej nowoczesności - tłumaczy Joanna Sokołowska. Czerwona woda ma symbolizować męczeńska krew, jednocześnie wywołując "radosną atmosferę w przestrzeni miejskiej".

"Niewczesne historie" są częścią większego projektu pt. "Europa (do potęgi) n" organizowanego przez Instytut Goethego.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki