Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2017. Ze święconką nie każdy musi iść do kościoła

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wierni z łódzkiej Radiostacji organizują święcenie przed sklepami. W Sieradzu-Męce księża jeżdżą do wsi i święcą przy kapliczkach

Nie wszyscy w Wielką Sobotę idą z koszyczkiem do kościoła. W wielu miejscach naszego regionu to księża odwiedzają tego dnia wiernych.

Już w czterech miejscach poza kościołem święcą pokarmy księża z parafii św. Piotra i Pawła w Łodzi. Zapoczątkowana kilka lat temu akcja święcenia na ulicach rozrasta się. W tym roku księża podjadą przed pawilon na Radiostacji, sklep z farbami przy ul. Zbiorczej, a także do bloków przy ul. Tramwajowej i Wierzbowej. Zapraszają ich parafianie.

**

Wielkanoc 2017: Co robić w święta wielkanocne w Łodzi [15-17 kwietnia]

**

- Ludzie sami przygotowują stoły, obrus, wodę święconą. Często jest jeszcze kawa i ciasto dla księdza. Trudno do nich nie przyjechać - mówi ks. Wiesław Kamiński, proboszcz. - Wspólna święconka buduje też lokalną wspólnotę - dodaje.

Powodem jest też rozległa parafia. - Wielu starszych wiernych z tego względu nie przyjedzie dwa razy do kościoła. Jeśli my pojedziemy do nich rano, będą na wieczornej liturgii - tłumaczy proboszcz.

Także kapłani, z liczącej ponad 4 tys. wiernych parafii św. Wojciecha w Sieradzu-Męce, mają pracowitą Wielką Sobotę. Proboszcz ks. kanonik Piotr Czopiński i ks. wikariusz Sławomir Wysocki, wyjeżdżają od rana do wiosek na obrzeżach parafii, aby tam świecić pokarmy.

Pokarmy święcone są m.in. koło kapliczki i cokoła z krzyżem. Kapliczki są na przyjazd księdza sprzątane, cokół malowany, a wierni składają drobne ofiary pieniężne. Jeszcze kilkanaście lat temu dawali jajka.

Kultywowany jest za to zwyczaj, że koszyczki ze święconką przynoszą najmłodsi członkowie rodzin. Rzadko za to przychodzą mężczyźni.

**

Wielkanoc 2017: czynne sklepy w święta wielkanocne. Jak czynne będą sklepy w Wielkanoc?

**

Nietypową nocną święconkę organizują natomiast łódzcy dominikanie. W sobotę w ciągu dnia w klasztorze nie ma święcenia pokarmów. Wierni przynoszą koszyczki dopiero na wieczorną liturgię. Święcenie odbywa się po jej zakończeniu, zwykle grubo po północy.

Nietypowy zwyczaj kultywuje też parafia w Przysieku w woj. kujawsko-pomorskim. W Wielką Sobotę odbywa się tam Święconka w Kasku. Do Centrum Caritas w Przysieku na poświęcenie pokarmów przyjeżdżają motocykliści i członkowie grup rekonstrukcyjnych. Potrawy do święcenia zamiast w koszyczkach przynoszą w... kaskach, które układane są na trawie.

Niezależnie od miejsca święcenie pokarmów jest jednym z najpopularniejszych tradycji wielkanocnych. Według badań CBOS w ostatnich latach święcenie pokarmów praktykowało 93 proc. Polaków.

Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem

WIELKANOC 2017: NIE ZAPOMNIJ ZŁOŻYĆ ŻYCZEŃ:

Wielkanoc 2017: życzenia wielkanocne, wielkanocne życzenia SMS, życzenia świąteczne na Wielkanoc
**

Wielkanoc 2017: Życzenia wielkanocne sms, Wielkanoc sms, smsy wielkanocne, smsy na Wielkanoc

WIELKANOC 2017: Życzenia wielkanocne 2017, śmieszne wierszyki na Wielkanoc, krótkie życzenia SMSŻyczenia wielkanocne: Wielkanoc 2017, śmieszne życzenia wielkanocne, życzenia sms na Wielkanoc**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki