Wielki Czwartek 2020 wolny od pracy? Dowiedz się, czy możesz zostać w domu. Czy musimy pracować w Wielki Czwartek? Poradnik 9.04.2020

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Wielki Czwartek 2020, praca w Wielki Czwartek, Wielki Czwartek wolny od pracy
Wielki Czwartek 2020, praca w Wielki Czwartek, Wielki Czwartek wolny od pracy Oskar Nowak/archiwum Polska Press
Wielki Czwartek już 9 kwietnia 2020. Czy musimy iść w tym dniu do pracy? Czy koronawirus i zbliżająca się Wielkanoc usprawiedliwiają pozostanie pracownika w domu? Na jak długo możemy zostać wysłani na telepracę? Takie pytania zadają sobie wszyscy, którzy muszą pracować mimo szalejącej pandemii, niezależnie od tego, czy swoją pracę wykonują z domu, czy też muszą do niej jeździć. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o pracy w Wielki Czwartek w dobie koronawirusa...

Wielki Czwartek 2020 - wolny od pracy?

Czy możemy przygotować się do zbliżających świąt, skupiając się wyłącznie na sprawach prywatnych, nie myśląc o pracy, a zachowując jednocześnie prawo do normalnego wynagrodzenia? Nie! Chyba, że zdecydujemy się na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego.

Jeśli decyzję tę podejmiemy w ostatniej chwili (choćby w samym dniu rozpoczęcia urlopu), musimy wziąć tak zwany urlop na żądanie. Pamiętajmy - jego wymiar to nie więcej niż 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. W przeciwnym razie jesteśmy zobowiązani wykonywać swoje obowiązki pracownicze, jak w każdym innym czasie. Zbliżające się święta wielkanocne niczego tu nie zmieniają!

Wielki Czwartek - Praca zdalna

Wielu pracodawców unikało dotąd delegowania swych podwładnych do pracy zdalnej, wychodząc z założenia, że w czasie, kiedy pracownik nie jest pod kontrolą - za biurkiem - z pewnością się obija. Nic bardziej mylnego. Badania wykazują, że wielu pracowników poza przestrzenią biurową chętniej i sprawniej wypełnia swoje zadania.

Zapędy pracodawców związane z przywiązaniem pracowników do pracy stacjonarnej zrewidowała epidemia koronawirusa. Zgodnie z art. 3 ustęp 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późniejszymi zmianami), w celu przeciwdziałania COVID-19, pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Jak wskazuje art. 36 wskazanej ustawy, praca zdalna związana z szalejącą epidemią może potrwać nie dłużej niż przez 180 dni od wejścia tych przepisów w życie (a więc od 8 marca 2020).

Wielki Czwartek a praca z domu

Czy oznacza to, że pracownicy oddelegowani do pracy zdalnej, mogą przygotowania do Wielkiejnocy, w tym Wielki Czwartek, spędzić wyłącznie zajmując się w domu prywatnymi sprawami? Nie! Jeśli nie skorzystają z urlopu wypoczynkowego bądź też nie korzystają z dnia wolnego od zajęć pracowniczych na innej podstawie, są zobowiązani wykonywać je zgodnie z postanowieniami swojej umowy o pracę bądź innej podstawy stosunku zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie