MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek 2020 wolny od pracy? Dowiedz się, czy możesz zostać w domu. Czy musimy pracować w Wielki Czwartek? Poradnik 9.04.2020

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Wielki Czwartek 2020, praca w Wielki Czwartek, Wielki Czwartek wolny od pracy
Wielki Czwartek 2020, praca w Wielki Czwartek, Wielki Czwartek wolny od pracy Oskar Nowak/archiwum Polska Press
Wielki Czwartek już 9 kwietnia 2020. Czy musimy iść w tym dniu do pracy? Czy koronawirus i zbliżająca się Wielkanoc usprawiedliwiają pozostanie pracownika w domu? Na jak długo możemy zostać wysłani na telepracę? Takie pytania zadają sobie wszyscy, którzy muszą pracować mimo szalejącej pandemii, niezależnie od tego, czy swoją pracę wykonują z domu, czy też muszą do niej jeździć. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o pracy w Wielki Czwartek w dobie koronawirusa...

Wielki Czwartek 2020 - wolny od pracy?

Czy możemy przygotować się do zbliżających świąt, skupiając się wyłącznie na sprawach prywatnych, nie myśląc o pracy, a zachowując jednocześnie prawo do normalnego wynagrodzenia? Nie! Chyba, że zdecydujemy się na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego.

Jeśli decyzję tę podejmiemy w ostatniej chwili (choćby w samym dniu rozpoczęcia urlopu), musimy wziąć tak zwany urlop na żądanie. Pamiętajmy - jego wymiar to nie więcej niż 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. W przeciwnym razie jesteśmy zobowiązani wykonywać swoje obowiązki pracownicze, jak w każdym innym czasie. Zbliżające się święta wielkanocne niczego tu nie zmieniają!

Wielki Czwartek - Praca zdalna

Wielu pracodawców unikało dotąd delegowania swych podwładnych do pracy zdalnej, wychodząc z założenia, że w czasie, kiedy pracownik nie jest pod kontrolą - za biurkiem - z pewnością się obija. Nic bardziej mylnego. Badania wykazują, że wielu pracowników poza przestrzenią biurową chętniej i sprawniej wypełnia swoje zadania.

Zapędy pracodawców związane z przywiązaniem pracowników do pracy stacjonarnej zrewidowała epidemia koronawirusa. Zgodnie z art. 3 ustęp 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późniejszymi zmianami), w celu przeciwdziałania COVID-19, pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Jak wskazuje art. 36 wskazanej ustawy, praca zdalna związana z szalejącą epidemią może potrwać nie dłużej niż przez 180 dni od wejścia tych przepisów w życie (a więc od 8 marca 2020).

Wielki Czwartek a praca z domu

Czy oznacza to, że pracownicy oddelegowani do pracy zdalnej, mogą przygotowania do Wielkiejnocy, w tym Wielki Czwartek, spędzić wyłącznie zajmując się w domu prywatnymi sprawami? Nie! Jeśli nie skorzystają z urlopu wypoczynkowego bądź też nie korzystają z dnia wolnego od zajęć pracowniczych na innej podstawie, są zobowiązani wykonywać je zgodnie z postanowieniami swojej umowy o pracę bądź innej podstawy stosunku zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki