Ostatni dzień poprzedzający wielkanocny weekend przypada w tym roku 10 kwietnia. To dzień, w którym większość z nas jest już myślami przy świątecznym stole lub w drodze do bliskich, często mieszkających w odległym krańcu Polski. Czy jednak dzień ten jest dla pracowników dniem wolnym od pracy i możemy wtedy skupić się wyłącznie na organizacji świąt, porzucając myśli związane z obowiązkami pracowniczymi?
Wielki Piątek 2020: dzień wolny od pracy?
Interpelację w sprawie ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy złożył poseł Platformy Obywatelskiej Marian Zembala, były minister zdrowia. Wielki Piątek, choć jest bardzo ważnym dniem w kościele katolickim, nie będzie dniem wolnym od pracy. Interpelacja Mariana Zembali w tej sprawie została skierowana do premiera. - Wielki Piątek jest dniem wolnym w wielu krajach europejskich m.in. na Słowacji, w Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie. W Czechach od 2016 r. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy (przywrócono stan sprzed 1951 r.). Na Węgrzech jest to święto obchodzone od 2017 roku. Z krajów pozaeuropejskich Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. na Kubie (od 2012 r.) - wyliczał Marian Zembala, obecnie były już poseł.
Jego sugestie dotyczące zmiany w prawie nie doczekały się jednak akceptacji. Wielki Piątek nie znalazł się w wykazie dni ustawowo wolnych od pracy.
Wielki Piątek a koronawirus
Tegoroczna Wielkanoc bez wątpienia przebiega w wyjątkowych okolicznościach. Większość pracowników zostało oddelegowanych do pracy zdalnej. Choć są wyjątki:
- W wielu firmach dostęp do zasobów sieciowych jest możliwy tylko z firmowych komputerów, a czasem wyłącznie w siedzibie firmy. W przypadku osób pracujących zdalnie należy zadbać na przykład o zdalny dostęp do firmowej sieci i odpowiedni sprzęt – podkreśla Michał Młynarczyk z Devire.
Niezależnie jednak od formy wykonywania pracy - stacjonarna, czy też zdalna - należy pamiętać, że powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy są minimalnym pakietem świadczeń zagwarantowanych osobom wykonującym pracę w ramach stosunku zatrudnienia.
Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca poszedł o krok dalej i zapewnił swoim podwładnym (bez znaczenia, czy wykonują pracę zdalnie, czy też w siedzibie firmy) większe przywileje. Na przykład więc zwolnił ich z obowiązku świadczenia pracy w Wielki Piątek.

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?