Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek: to dzień sądu i męki Chrystusa. Dzień wielkiego smutku

Redakcja
ks. Edward Pleń, salezjanin z Łodzi
ks. Edward Pleń, salezjanin z Łodzi Krzysztof Szymczak
ks. Edward Pleń, salezjanin z Łodzi, krajowy duszpasterz sportowców.

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza święta. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie droga krzyżowa. W wielu kościołach rozpoczynają się one o godzinie 15, gdyż właśnie około tej godziny wedle przekazu Ewangelii Jezus zmarł na Krzyżu. Jest to dzień postu ścisłego.

Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. W liturgii tego dnia śpiewamy: "Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!".

Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku odnotować można w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża.

Tego dnia odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Jezus został zdradzony, wydany w ręce oprawców, skazany na śmierć i właśnie prowadzą Go na ukrzyżowanie. My wszyscy idziemy razem z Nim. On dźwiga nasz krzyż, choć sam nic złego nie uczynił! W nim nie ma nawet najmniejszego grzechu, ale dla naszego zbawienia wziął na siebie grzechy nas wszystkich.

To my powinniśmy być tam, gdzie On teraz jest, ale Jezus w swoim wielkim miłosierdziu, zajął nasze miejsce.

Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15,13). Dzięki misterium, jakim jest liturgia, wszyscy staniemy pod Krzyżem Jezusa. Niech Jego adoracja przemieni nas choć trochę…

Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według świętego Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, za żydów i za niewierzących.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża, bowiem to do każdego wierzącego dociera skutecznie dzisiaj, że Krzyż to szkoła pytań, ale przede wszystkim odpowiedzi na najtrudniejsze problemy, to najprostsza droga do Nieba.

Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

Notowała Matylda Witkowska

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki