18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki powrót Serca Łodzi

Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Po 70 latach na wieżę łódzkiej archikatedry wraca dzwon Serce Łodzi. Już w piątek przed południem dźwig podniesie dzwon na wieżę. Jednak zawieszenie ważącego 2,5 tony dzwonu na wysokość prawie 36 metrów nie jest prostą sprawą. Dlatego przygotowania do tej operacji trwają już od tygodnia.

Kiedyś wszedł dołem, teraz z boku

W przedsionku łódzkiej katedry nadal znajduje się okrągły, przykryty deskami otwór w suficie, przez który pierwotnie wciągano dzwony na wieżę. Tamtędy po raz pierwszy wciągnięto pamiętnego Zygmunta, tędy także ściągnęli go niemieccy okupanci.

Otwór nadal istnieje, jednak firma zajmująca się wieszaniem dzwonów w XXI wieku stosuje już inne metody: zostanie on podniesiony na wieżę za pomocą 60-tonowego dźwigu, a następnie włożony do środka przez otwór po tarczy zegara. Tarcza z północnej strony wieży została już zdemontowana. Żeby sprawdzić, czy Serce Łodzi przez okrągły otwór rzeczywiście się przeciśnie, zrobiono drucianą formę o wymiarach dzwonu. Okazało się, że aby go włożyć, trzeba z katedralnej wieży wyjąć kilka cegieł…

Dźwig wstawi dzwon do wnęki zegarowej, jednocześnie Serce Łodzi będzie wciągane linami do środka. W mającej aż półtora metra grubości ścianie katedry, dzwon będzie czekał na montaż jarzma.

- Ta operacja może potrwać dzień lub nawet dwa - mówi ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz katedry. - W tym czasie dzwon będzie czekał we wnęce zegarowej.

Właściwie miejsce zamocowania dzwonu znajduje się 6 metrów wyżej. Serce Łodzi będą musiały podnieść specjalne wciągarki. Ostatecznie Serce Łodzi zawiśnie pośrodku metalowej konstrukcji, na której już teraz wiszą 3 mniejsze dzwony.

W miejscu gdzie znajdują się dzwony katedralna wieża ma wąskie, przykryte tylko żaluzjami okna, dzięki czemu dźwięk Serca Łodzi będzie mógł się swobodnie rozchodzić.

Po Sercu Łodzi zostanie niepotrzebna, prowizoryczna dzwonnica, która stała przy wejściu do katedry. Trafi ona do parafii w Nowosolnej, zawiśnie na niej tamtejszy kościelny dzwon. Dzięki temu stojąca tam zabytkowa dzwonnica będzie mogła trafić do łódzkiego skansenu i stworzyć całość ze znajdującym się tam już drewnianym kościółkiem pochodzącym właśnie z Nowosolnej.

Festyn pełen postaci z bajek

Podnoszenie tak oczekiwanego dzwonu nie może się odbyć bez odpowiedniej oprawy. Wraz z nim odbędzie się doroczny Festyn Rodzinny Caritas "Bądźmy razem". Na dzień podnoszenia dzwonu nieprzypadkowo wybrano 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka.

- To dzieci najbardziej zaangażowały się w zbiórkę pieniędzy na dzwon i to one najczęściej odwiedzały wiszące przy wejściu do katedry Serce Łodzi i robiły sobie zdjęcia - mówi Tomasz Kopytowski, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej, która organizuje towarzyszący podnoszeniu dzwonu festyn. - Dlatego zawieszenie dzwonu nie mogło się bez nich obyć. Na uroczystość zaprosiliśmy dzieci z łódzkich szkół i przedszkoli - dodaje.

Festyn rozpocznie się w piątek, o godz. 10 na placu przed katedrą. Najpierw dzieci przypomną sobie historię dzwonu. Następnie arcybiskup Władysław Ziółek odmówi błogosławieństwo i wręczy legitymacje małym Strażnikom Dzwonu.

O godz. 10:30 rozpocznie się trwająca około godziny operacja podnoszenia dzwonu. Towarzyszyć jej będzie występ młodzieżowej orkiestry dętej. Chociaż teren pracy dźwigu będzie bezpiecznie odgrodzony, dzieci tylko przez chwilę będą obserwować jego pracę. Po rozpoczęciu podnoszenia zaproszone przez Pana Kleksa pójdą bawić się na festynie.

Cała zabawa utrzymana będzie w tematyce bajkowego balu. W ustawionych na placu katedralnym namiotach dzieci będą mogły spotkać postacie z poszczególnych baśni. Dodatkowo o godz. 11:50 zabawi je grupa cyrkowa Chichot, a o godz. 13 - bohaterowie znanego z telewizji programu "Ziarno".

Nie zabraknie też miłych akcentów związanych z dzwonem. Już od kilku tygodni działa w Łodzi Poczta Dzwonowa. Mali łodzianie różnych wyznań przygotowują dla swoich kolegów pamiątkowe laurki z życzeniami na Dzień Dziecka i wkładają do skrzynki pocztowej w kształcie dzwonu. Podczas balu laurki będą rozlosowywane i wręczane obecnym na festynie dzieciom.

Wraz z dzwonem na wieżę katedry trafi też skrzynia z pamiątkami. Znajdą się w niej pamiątki z wykonania i chrztu dzwonu, m.in. okolicznościowa gazeta wydana przez Caritas, szarfy od chrztu i pamiątkowe koszulki.
Wkrótce zabije po raz pierwszy

Na usłyszenie dzwonu trzeba będzie jednak poczekać kilka dni, do 10 czerwca. Wtedy bowiem obchodzone będzie Diecezjalne Święto Eucharystii. Święto to jest pamiątką wizyty w Łodzi papieża Jana Pawła II w dniu 13 czerwca 1987 roku.

W tym roku święto obchodzone będzie wyjątkowo uroczyście, stanowi bowiem główny punkt obchodów 25. rocznicy papieskiej wizyty w Łodzi. Na uroczystość przyjedzie kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Watykanu. W kościelnej hierarchii jest to druga osoba po papieżu.

Tradycją Święta Eucharystii jest procesja z kościoła Matki Bożej Zwycięskiej do łódzkiej katedry. I właśnie w momencie, gdy procesja docierać już będzie pod katedrę, po raz pierwszy odezwie się Serce Łodzi.

Kiedy usłyszymy go następnym razem? Wybrano już kilkanaście świąt, w których będzie można usłyszeć Serce Łodzi. Oprócz świąt typowo katolickich są też okoliczności zaproponowane przez inne wyznania, uroczystości miejskie i państwowe.

- Dzwon będzie też bił w wyjątkowych, nieprzewidzianych okolicznościach, myślę że także w wydarzeniach cudownych, na przykład jeśli Polska wygra Euro - żartował na konferencji prasowej Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi.

Nie do końca znane są jeszcze godziny, w których Serce Łodzi będzie się odzywać. Wiadomo, że codziennie zabrzmi trzy razy o 15, czyli w godzinie Miłosierdzia Bożego. Ma to być atrakcja dla turystów, podobna do odgrywanej w południe "Prząśniczki". W Wielkanoc odezwie się podczas rezurekcji, w przypadku rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie 17.

Nie zapomnimy o tych wydarzeniach

Ale to nie koniec atrakcji związanych z dzwonem. Co roku, 18 września, organizowane będą wydarzenia upamiętniające chrzest dzwonu.

Jednym z nich ma być przyznanie i wręczenie specjalnej Nagrody Serca Łodzi. Przyznawana będzie osobom działającym na rzecz miasta, które w szczególny sposób przyczyniają się do pielęgnowania jego wielokulturowej tradycji. Kapitułę nagrody stanowić będzie pięciu przedstawicieli różnych łódzkich wyznań zaangażowanych w przywrócenie dzwonu.

O pamięć o tych wydarzeniach dbać będą także Strażnicy Dzwonu. To grupa 33 maluchów w wieku od roku do pięciu lat, reprezentujących różne łódzkie wyznania. Ich rola jest bardzo ważna, zgodnie bowiem z zaleceniami twórcy, co 60 lat dzwon musi być obracany o 60 stopni. Ponieważ osób zaangażowanych w tworzenie dzwonu może już nie być na świecie, do tego grona wybrano najmłodszych łodzian. Mali strażnicy raz do roku będą się regularnie spotykać i sprawdzać, czy dzwon ma się dobrze i uzupełniać pamiątki w skrzyni. Za 60 lat przypomną o obróceniu dzwonu. Będą też przekazywać pamięć i tradycję kolejnym, młodszym strażnikom. Do tego szacownego grona będą bowiem przyjmowani coraz to młodsi strażnicy. Zgłoszenia przyjmuje kapituła Nagrody Serca Łodzi.

Także na jesieni będzie wydany okolicznościowy album dotyczący historii Serca Łodzi. Także jego egzemplarz trafi na wieżę do pamiątkowej skrzyni.

Jedyne, czego Sercu Łodzi zabraknie to własny dzwonnik. System katedralnych dzwonów już od dawna jest bowiem sterowany elektronicznie…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki