1/16
ŁKS po siedmiu długich latach wraca do ekstraklasy i zmierzy...
fot. Krzysztof Szymczak

ŁKS po siedmiu długich latach wraca do ekstraklasy i zmierzy się w niej z piętnastoma rywalami, z którymi w przeszłości rozegrał wiele znakomitych spotkań.

Warto je przypomnieć, więc dziś przybliżamy bilans spotkań ełkaesiaków z tymi zespołami, a i wspominamy o najlepszych naszym zdaniem spektaklach z udziałem „Rycerzy Wiosny” w piłkarskiej elicie.

Oto niezapomniane starcia z Legią, Lechem, Wisłą, Górnikiem i pozostałymi obecnymi ekstraklasowcami, które zilustrowaliśmy zdjęciami z ostatnich pojedynków ŁKS z tymi drużynami.

Naszych czytelników zachęcamy, aby w komentarzach podzielili się z nami swoimi wspomnieniami z wybranych meczów ełkaesiaków w ekstraklasie, bo zapewne o wielu ważnych spotkaniach zapomnieliśmy.

ZOBACZ NA KOLEJNYM SLAJDZIE

2/16
Legia Warszawa to zaraz po Ruchu Chorzów zespół, z którym...
fot. Krzysztof Szymczak

Legia Warszawa to zaraz po Ruchu Chorzów zespół, z którym ełkaesiacy najczęściej rywalizowali w lidze i co ciekawe wszystkie mecze pomiędzy tymi drużynami, a było ich aż 128, rozegrano w ekstraklasie. Ta łódzko-warszawska konfrontacja zawsze rozbudzała wyobraźnię kibiców tak w stolicy, jak w mieście włókniarzy, a nie inaczej będzie także w zbliżającym się sezonie, tym bardziej że łodzianie na zwycięstwo z tym rywalem czekają już trzynaście lat (a w stolicy prawie 30 lat!).

Za najlepszy mecz ŁKS z Legią Warszawa uznaliśmy pojedynek z 20 listopada 1976 roku, kiedy przy al. Unii 2 zespół trenera Leszka Jezierskiego pokonał „wojskowych” 3:2 w obecności 20 tysięcy widzów.
- „Zdarzały się momenty, gdy cała jedenastka wojskowych broniła się desperacko na polu karnym” – zanotował w pomeczowej relacji red. Wojciech Filipiak z „Głosu Robotniczego”. Tak było w istocie, ełkaesiacy rozegrali popisową partię, choć i Legia nie ustępowała pola gospodarzom.

Najpierw m.in. po kapitalnych akcjach Stanisława Terleckiego z dwóch goli cieszyli się łodzianie (a konkretnie Henryk Miłoszewicz i Andrzej Milczarski), następnie w odstępie zaledwie dwóch minut do remisu doprowadzili Kazimierz Deyna i spółka, lecz ostatnie słowo należało do gospodarzy. A konkretnie do Jana Marchewki, który przechylił szalę zwycięstwa na stronę łodzian już kilkadziesiąt sekund po wejściu na boisko w drugiej połowie.
Leszek Jezierski wykazał się więc trenerskim nosem, nad Janem Tomaszewskim i jego kolegami zapanować jednak nie zdołał, bo na koniec sezonu jedna z najlepszych w historii drużyn ŁKS zamiast świętować mistrzowski tytuł, zakończyła rozgrywki na zaledwie czwartym miejscu w tabeli.

Ełkaesiacy zagrali wówczas w następującym składzie: Tomaszewski (15 Błaszczyk) - Lubański, Bulzacki, Dziuba, Galant, Miłoszewicz, Polak, Sadek, Nowak (72 Marchewka), Milczarski, Terlecki.


Pierwszy mecz w ekstraklasie: ŁKS – Legia Warszawa 3:1 (1927)
Ostatni mecz w ekstraklasie: Legia Warszawa – ŁKS 2:0 (2011)
Najlepszy mecz w ekstraklasie: ŁKS – Legia Warszawa 3:2 (1976)
Bilans w lidze (ogółem): 128 meczów. 60 zwycięstw Legii. 29 remisów. 39 zwycięstw ŁKS. Bramki: 225-143 dla Legii


ZOBACZ NA KOLEJNYM SLAJDZIE

3/16
Po Ruchu i Legii, to właśnie z Wisłą Kraków rozegrali...
fot. Krzysztof Szymczak

Po Ruchu i Legii, to właśnie z Wisłą Kraków rozegrali łodzianie najwięcej meczów w lidze i co godne podkreślenia do każdego ze 116 spotkań doszło w najwyższej klasie rozgrywkowej. ŁKS toczył zacięte boje z „Białą Gwiazdą” i dwudziestoleciu międzywojennym, i po drugiej wojnie światowej.

W 1957 roku ełkaesiacy pokonali Wisłę aż 7:1, kilkanaście miesięcy później, gdy zmierzali po pierwsze w historii mistrzostwo Polski krakowian odprawili z bagażem aż pięciu goli, z kolei w październiku 1979 roku „Rycerze Wiosny” pokonali w Krakowie rywala aż 4:1, a o tym zwycięstwie należałoby pamiętać szczególnie, bo zostało odniesione nad aktualnym wówczas mistrzem Polski, w czym pomogła kapitalna gra m.in. Stanisława Terleckiego.

Za najlepsze spotkanie łodzian z Wisłą pozwolimy sobie jednak uznać wygraną w niezwykłym meczu, a w ściśle rzecz ujmując, w dwumeczu rozegranym w 1928 roku. Pierwsze spotkanie przy al. Unii 2 zakończyło się wówczas wielkim skandalem, bo przy prowadzeniu 2:1 łodzian (oba gole zdobył legendarny Władysław Król) sędzia podyktował wielce dyskusyjny rzut karny (choć jego rzekomą dyskusyjność podważano pod Wawelem). Kapitan „czerwonych”, bo tak wówczas zwano ełkaesiaków, czyli Wawrzyniec Cyl długo dyskutował z arbitrem, z kolei rozwścieczeni decyzją sędziego sympatycy łódzkiej drużyny wtargnęli na boisko i „wyperswadowali” rozjemcy starcia ŁKS z mistrzem Polski niefortunną ich zdaniem decyzję, a wspomnieć należałoby i o tym, że obecni na spotkaniu oficerowie „perswadowali” ponoć za pomocą skierowanych w kierunku arbitra… szabel. Sędzia odwołał rzut karny, łodzianie wygrali 2:1, ale potem PZPN nakazał dogranie zawodów od 63. minuty, czyli od tej feralnej „jedenastki”.

Boisko przy ul Towarowej (bo w tym akurat sezonie tam domowe mecze rozgrywali łodzianie) zamknięto przed kibicami, ci jednak nie zamierzali się godzić na podobne traktowanie i pojawili się na zawodach w przebraniu… porządkowych. „Dogrywkę” rozpoczął legendarny Henryk Reyman od rzutu karnego, którego jednak ku uciesze gospodarzy i tych setek "porządkowych" obronił Józef Mila. Wynik nie uległ już zmianie, ełkaesiacy pokonali faworyta 2:1.

Skład ełkaesiaków w drugim meczu: Mila - Cyl, Gałecki, Władysław Pegza, Kubiak, Jańczyk, Durka, Sowiak, Król, Moskal, Śledź.

Pierwszy mecz w ekstraklasie: ŁKS – Wisła Kraków 0:0 (1927)
Ostatni mecz w ekstraklasie: Wisła Kraków – ŁKS 3:2 (2012)
Najlepszy mecz w ekstraklasie: ŁKS – Wisła Kraków 2:1 (1928)
Bilans w lidze (ogółem): 116 meczów. 55 zwycięstw Wisły. 25 remisów. 36 zwycięstw ŁKS. Bramki: 189-145 dla Wisły


ZOBACZ NA KOLEJNYM SLAJDZIE

4/16
Mecze z Górnikiem Zabrze zawsze wzbudzają wśród kibiców...
fot. Krzysztof Szymczak

Mecze z Górnikiem Zabrze zawsze wzbudzają wśród kibiców emocje, bo to przecież starcia dwóch uznanych w polskim futbolu firm, w dodatku to w konfrontacjach z tą śląską drużyną, ŁKS odnosił jedne z najważniejszych w swojej historii zwycięstw.

W październiku 1958 roku remis z Górnikiem na Stadionie Śląskim w Chorzowie przypieczętował pierwszy mistrzowski tytuł łódzkiego klubu. Z kolei kilkanaście miesięcy wcześniej ełkaesiacy rozegrali inne dwa niezwykle ważne spotkania z Górnikiem, którymi zapisali się złotymi zgłoskami w historii polskiego futbolu.

Ten drugi to finał Pucharu Polski rozegrany w Łodzi w 1957 roku, zakończony zwycięstwem 2:1 łodzian, dzięki czemu ełkaesiacy sięgnęli po pierwsze w historii krajowe trofeum. Z kolei trzy miesiące wcześniej dzięki wygranej 5:1 w Zabrzu w spotkaniu ligowym narodziła się legenda „Rycerzy Wiosny” - zespołu trenera Władysława Króla, który zadziwił całą Polskę pokonując wysoko faworyta na jego boisku. Tamtego dnia w Zabrzu ŁKS przegrywał 0:1, w dodatku przez godzinę musiał sobie radzić w dziesiątkę, a i tak wygrał 5:1, w czym najbardziej pomogły po pierwsze – fantastyczna gra całego zespołu, po drugie – gol Władysława Soporka, i po trzecie w końcu – cztery cudowne bramki Stanisława Barana.

„Panowie – kapelusze z głów! Tak grają Rycerze Wiosny” – w ten sposób red. Jerzy Zmarzlik z „Przeglądu Sportowego” opatrzył sprawozdanie z tego niezwykłego meczu ełkaesiaków, dając tym samym początek legendzie tytułowych „Rycerzy Wiosny”.

Ełkaesiacy wystąpili w tym meczu w następującym składzie: Szczurzyński - Stusio, Wlazły, Walczak, Szczepański, Jańczyk, Jezierski, Grzywocz, Baran, Soporek, Kowalec.

Pierwszy mecz w ekstraklasie: ŁKS – Górnik Zabrze 4:1 (1956)
Ostatni mecz w ekstraklasie: Górnik Zabrze – ŁKS 0:0 (2012)
Najlepszy mecz w ekstraklasie: Górnik Zabrze – ŁKS 1:5 (1957)
Bilans w lidze (ogółem): 92 mecze. 39 zwycięstw Górnika. 26 remisów. 27 zwycięstw ŁKS. Bramki: 128-109 dla Górnika


ZOBACZ NA KOLEJNYM SLAJDZIE

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w Łodzi. Mówiła o swojej pracy

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w Łodzi. Mówiła o swojej pracy

Mecz w Łodzi, jak Walia - Polska w Cardiff. Powtórka z karnymi UKS SMS. Zdjęcia

Mecz w Łodzi, jak Walia - Polska w Cardiff. Powtórka z karnymi UKS SMS. Zdjęcia

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie

Zobacz również

Nocny wypadek w Aleksandrowie Łódzkim. Toyota zmiażdżona przez tira ZDJĘCIA

Nocny wypadek w Aleksandrowie Łódzkim. Toyota zmiażdżona przez tira ZDJĘCIA

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie

Zespół Twenty One Pilots zagra w łódzkiej Atlas Arenie