Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto w Sieradzu. Od 21 maja kolegiata będzie bazyliką!

Dariusz Piekarczyk
Wielkie święto w Sieradzu. Od 21 maja kolegiata będzie bazyliką!
Wielkie święto w Sieradzu. Od 21 maja kolegiata będzie bazyliką! Fot. Dariusz Piekarczyk
To już pewne. 21 maja sieradzka kolegiata oficjalnie zostanie bazyliką mniejszą. Będzie to pierwsza bazylika w powiecie sieradzkim.

Oficjalny komunikat w sprawie ogłoszenia kolegiaty wydała diecezja włocławska.
Publikujemy komunikat w całości.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą szczególnych uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka, kościół farny Wszystkich Świętych w Sieradzu obdarzyła tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej wraz ze wszystkimi przysługującymi jej prawami i przywilejami liturgicznymi.

Wniosek w tej sprawie do Stolicy Apostolskiej złożył biskup włocławski Wiesław Mering, który w piśmie z dnia 2 lutego 2018 wyraził liczne prośby i pragnienia duchowieństwa oraz wiernych miasta Sieradza, zwłaszcza parafii Wszystkich Świętych. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą szczególnych uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka wydała dekret w tej sprawie obdarzając świątynię tytułem i godnością bazyliki Mniejszej. Dekret został podpisany 19 marca 2018, w uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i patrona Diecezji Włocławskiej.

Zgodnie ze wskazaniami zawartymi w Dekrecie „O tytule bazyliki mniejszej”, wydanym 9 listopada 1989 roku, w bazylice mniejszej winna być zapewniona stała liturgiczna formacja wiernych. Do głównych zadań wspólnoty związanej z bazyliką należy studiowanie i upowszechnianie dokumentów papieża i Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza odnoszących się do świętej Liturgii. Należy troszczyć się o jak najgodniejszy przebieg liturgii oraz rozwijać czynne uczestnictwo wiernych tak w sprawowaniu Eucharystii, jak Liturgii Godzin. Celem uwydatnienia szczególnej więzi komunii łączącej bazylikę mniejszą z rzymską stolicą św. Piotra, co roku powinny być obchodzone: święto Katedry św. Piotra (dnia 22 lutego); uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (dnia 29 czerwca); rocznica wyboru Ojca Świętego lub inauguracji jego pontyfikatu.

W wyznaczone dni wierni, którzy nabożnie będą nawiedzać bazylikę i uczestniczyć w niej w jakimś obrzędzie lub przynajmniej pomodlą się słowami Modlitwy Pańskiej i odmówią wyznanie wiary, mogą, pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, przystąpienie do Stołu Pańskiego i modlitwa w intencji Ojca Świętego), dostąpić odpustu zupełnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki