Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieluń i okolice: wyprawa dla poszukiwaczy przygód

Łukasz Augustyniak
Nigdy nie przestaliście szukać zaginionej Arki? Uwielbiacie tajemnice, a w dzieciństwie marzyliście o zawodzie archeologa? Zapraszamy na tereny Ziemi Wieluńskiej! Podczas tego krótkiego wyjazdu poczujecie zew przygody i ducha starożytnej historii. Wspólnie z Województwem Łódzkim przygotowaliśmy dla Was przewodnik poruszania się po tym regionie. Sprawdźcie sami!

Na bursztynowym szlaku

Liczne znaleziska archeologiczne potwierdziły, że przez Ziemię Wieluńską biegł starożytny, liczący 250 km szlak bursztynowy. Była to droga handlowa, używana najpierw przez Celtów, a następnie przez Rzymian. Ci ostatni budowali na terenach wzdłuż rzeki Warty liczne osady, które sukcesywnie włączali do większego szlaku Rzym-Dunaj-Bałtyk, używanego przez kupców i poszukiwaczy "polskiego złota". Na terenie powiatu wieluńskiego działa Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy, które dba o podtrzymanie i propagowanie bursztynowej tradycji regionu. Co roku, w Wieluniu odbywa się Europejskie święto Bursztynu, podczas którego "Rzymianie" przechadzają się ulicami miasta, organizowane są liczne rekonstrukcje historyczne, np. wyścigi rydwanów, a dodatkowo można poszukać bursztynu w piasku nad rzeką.

Ze względu na pandemię koronawirusa, w 2020 roku Święto zostało odwołane, jednak Stowarzyszenie ma ambitne plany, aby w lipcu 2021 zorganizować w mieście dodatkowo Celtic Music Fest, nawiązujący do bursztynowej historii. Więcej informacji o bursztynowym szlaku w województwie łódzkim znajdziecie TUTAJ. Przy szlaku na turystów czekają miejsca noclegowe oraz gastronomiczne, w których spróbujecie niedrogiej i przepysznej kuchni regionalnej.

Jak zwiedzać szlak? Najlepiej na rowerze! Szlak łączy Załęczański Park Krajobrazowy z Parkiem Międzyrzecza Warty i Widawki. Wyruszcie na przygodę w poszukiwaniu dawnych bursztynowych osad, rzymskich ruin i celtyckich cmentarzysk!

Śladami Celtów i Rzymian: nekropolie sprzed naszej ery

Uwaga - w okolicach szlaku rowerowego przy Warcie natkniecie się na niejedno cmentarzysko. Od Konopnicy aż do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego ciągną się kurhany, w których archeologowie odkryli rzymskie i celtyckie groby szkieletowe oraz ciałopalne. Część z tych miejsc, np. Cmentarzysko ciałopalne w Okalewie, skrywało liczne skarby, m.in. bursztynowy krążek potwierdzający w tym miejscu przebieg szlaku bursztynowego. Wybierając się w tamte okolice, sprawdźcie koniecznie Kurhany w Lesisku. To miejsce w lesie, na północny-wschód od Osjakowa, gdzie jest ukrytych pięć kurhanów z VII–VIII wieku n.e. Majacząc wśród drzew intrygują nie tylko archeologów... Jedno z najstarszych cmentarzysk na tej trasie jest w Okalewie - tamtejsze kurhany zostały usypane w XVII wieku p.n.e.!

Wskazówka: Zaplanujcie szczegółową trasę po starożytnych cmentarzyskach korzystając ze strony powiatu wieluńskiego.

W serwisie możecie wybrać rodzaj interesującej Was aktywności turystycznej
i rozpisać wycieczkę krok po kroku, w oparciu o wygodną mapę.

Zabytki drewniane na Ziemi Wieluńskiej

A może kręcą Was zabytki z trochę mniej odległych czasów? Proponujemy wyprawę śladami drewnianych zabytków Ziemi Wieluńskiej. Zacznijcie koniecznie od dworu szlacheckiego w Ożarowie, zdecydowanie jest to perła regionu w tej kategorii. Zbudowany około 1740 r. dwór jest ciekawym przykładem konstrukcji zrębowej. Obecnie w środku znajduje się Muzeum Wnętrz Dworskich, zaadaptowane w taki sposób, żebyście mogli poczuć tam atmosferę rodzinności i gościnności polskiego dworu.

Szlak Wieluńskich Kościołów Drewnianych ma 80 km i łączy 15 zabytków w pobliżu Wielunia, a więc jest to świetny pomysł na krótki, jednodniowy wypad. Ciekawą propozycją na szlaku jest świątynia pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Kadłubie, czy kościół św. Leonarda Opata w Wierzbiu. Drewniane kościoły z tego regionu były budowane w specyficzny sposób, przez co zapoczątkowały nawet osobny styl architektoniczny, nazywany "wieluńskim". Wyróżników konstrukcji tego typu jest sporo, a jeden z nich to plan budowy kościoła: złożony z dwóch prostokątów– większego, stanowiącego nawę i mniejszego– prezbiterium. Najciekawszy przykład na szlaku to zachwycający kościół w Grębieniu, który obecnie ma około 520 lat!

Wskazówka: Drewniane kościoły na szlaku są w niewielkich odległościach od siebie, a więc spokojnie zdążycie zobaczyć też inne regionalne atrakcje.

Zobacz również: Kościół św. Barbary w Wieluniu. Świątynia z XVI w.

Tajemnice Wielunia

Jesteście prawie u kresu wędrówki po Ziemi Wieluńskiej! Ostatni skok w czasie wykonamy do średniowiecznego miasta: do Wielunia. Zbudowane w XIII wieku miasto jest jednym z najciekawszych urbanistycznie miejsc w województwie łódzkim. Kazimierz Wielki, który "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną" istotnie i w Wieluniu zdążył zasłużyć na to określenie. Zbudował tu grube mury obronne oraz inne elementy średniowiecznego grodu, np. wielki zamek królewski, kościoły, czy system głównych ulic. Na pewno warto wybrać się na Stare Miasto, aby obejrzeć pozostałości średniowiecznej świetności Wielunia (najdłuższy odcinek murów i przylegająca do niego baszta "Męczarnia"). Nad miastem góruje wspaniała Brama Krakowska w stylu gotyckim, którą niegdyś wjeżdżali do miasta kupcy. Do bramy dobudowano ratusz w stylu klasycystycznym. Szukacie tajemniczych wnętrz? Nie ma problemu. Pamiętacie zamek, który zbudował Kazimierz? Na jego fundamentach stoi obecnie siedziba Starostwa Powiatowego, skrywająca gotyckie piwnice. A jeśli macie ochotę odwiedzić muzeum, zapraszamy do Muzeum Ziemi Wieluńskiej w dawnym zespole klasztornym bernardynek. Bilet normalny to tylko 5, a ulgowy 3 zł.**

A jeśli macie dosyć historii...

Odpocznijcie wśród natury i wapiennych skał Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie tu znajduje się rezerwat przyrody "Węże", który opiszemy szczegółowo w jednym z kolejnych odcinków naszego przewodnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki