1/5
Komisja Europejska przyjęła we wtorek listę projektów, które...
fot. Marcin Stadnicki

Komisja Europejska przyjęła we wtorek listę projektów, które otrzymają środki w ramach programu "Partnerstwo Miast". Pieniądze ma otrzymać łącznie 127 samorządów. Kwota do podziału to ponad 2 mln 300 tys. zł. Unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli od razu przekazała informację, że środków nie otrzyma sześć miast, w których samorządowcy wprowadzili uchwały dyskryminujące środowiska LGBT.

Wśród tych miast miał znaleźć się Wieluń, choć oficjalne potwierdzenie, że wniosek miasta został odrzucony nie dotarło jeszcze do tutejszego magistratu. Powodem odrzucenia wniosku Wielunia ma być przyjęta przez radę miejską w 2019 roku "Samorządowa Karta Praw Rodziny".

CZYTAJ DALEJ >>>>

2/5
Przewodniczący rady Tomasz Akulicz jest zaskoczony, że karta...

Przewodniczący rady Tomasz Akulicz jest zaskoczony, że karta może być powodem nieprzyznania pieniędzy miastu. Przekonuje, że w dokumencie nie ma zapisów dyskryminujących LGBT. Przyjęcie karty zdaniem Akulicza jest jedynie opowiedzeniem się za wartościami zapisanymi w konstytucji. Podobnego zdania jest burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, który przyznaje, że wiadomość, że gmina ma nie otrzymać środków z powodu przyjęcia karty przez rade jest dla niego szokująca. Jak mówi, sam nie był inicjatorem przyjęcia dokumentu, jednak decyzję radnych uważa za słuszną i zamierza jej "bronić jak niepodległości".

- To była suwerenna decyzja radnych, demokratyczna. Radni podjęli uchwałę nie anty-LGBT, bo to jest istotne, tylko o karcie rodziny, która jest promocją rodziny w takim wymiarze, że rodzina to związek kobiety i mężczyzny, bo o tym też mówi konstytucja. My tej konstytucji przestrzegamy i ja naprawdę dziwię się niektórym urzędnikom Unii Europejskiej, że w ten sposób próbują sprawę zaogniać, ponieważ takie działanie na pewno nie wzbudza sympatii do urzędników europejskich. Skoro takie samorządy z góry się usuwa z podziału w grantach, to dlaczego te samorządy mają płacić składki do unii? - mówi Paweł Okrasa.

Szef ratusza zaznacza, że w Wieluniu dyskryminacji nie ma. Jak mówi, w mieście z powodzeniem realizują się życiowo osoby homoseksualne. Swoje interesy prowadzą tez obcokrajowcy i ludzie różnych wyznań i miasto nie rzuca im kłód pod nogi.

CZYTAJ DALEJ >>>>


3/5
Burmistrz Wielunia podkreśla też, że gra w przypadku...

Burmistrz Wielunia podkreśla też, że gra w przypadku "Partnerstwa Miast" nie toczy się o wielkie środki (maksymalnie 25 tys. euro) i nawet, jeżeli miasto nie otrzyma pieniędzy, to niewiele to zmieni. Okrasa wyjaśnia, że wniosek o środki unijne składało partnerskie miasto Wielunia Osterburg, z którym gmina zawarła umowę. Pieniądze miały być przeznaczone działania pogłębiające integrację między miastami.

Nasze dzieci i młodzież z domu kultury jeżdżą na dni miasta do Osterburga, tam mają występy artystyczne. Do nas przyjeżdżają Niemcy. Wszystko po to, żeby się poznawać. Wniosek złożony został po to, żeby w ramach tych środków tą współprace pogłębiać, żeby było więcej pieniędzy na to, żeby więcej dzieci z Polski i Niemiec mogło się spotykać. Przez to, że się poznają nie będą mieć motywacji do tego, żeby ze sobą walczyć. Teraz, 30 lat po upadku Muru Berlińskiego urzędnicy europejscy kupili cegły, beton, kielnię i murują nowy mur, żeby oddzielić Polskę od zachodu. To jest dla mnie tak kuriozalne, że brakuje mi słów, żeby to skomentować - mówi Okrasa.

To nie pierwszy przypadek, kiedy Wieluń znajduje się "na cenzurowanym" ze względu na przyjętą przez rade kartę. Gmina znalazła się już w "Atlasie Nienawiści" za pomocą którego aktywiści LGBT piętnują samorządy.


Na nieoficjalne informacje o braku dotacji dla Wielunia zareagowała łódzka posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek, która zasugerowała samorządom z województwa łódzkiego rozwiązanie problemu.

CZYTAJ DALEJ >>>>



4/5
Ucierpią przede wszystkim mieszkańcy. A wszystko przez...

Ucierpią przede wszystkim mieszkańcy. A wszystko przez lekkomyślną politykę samorządów, która wpisuje się w szczucie na siebie nawzajem i dzielenie ludzi. My już wcześniej ostrzegaliśmy, że uchwały anty-LGBT spowodują reakcję UE, dziwi mnie, że samorządy się nad tym nie zastanowiły. Teraz eleganckim rozwiązaniem byłoby przyjęcie uchwały o poszanowaniu praw wszystkich mieszkańców i mieszkanek i gości - pisze posłanka.

Hanna Gill-Piątek zapowiada, że Lewica prześle gminom projekty uchwał o niedyskryminacji. Przewodniczący wieluńskiej rady zapewnia z kolei, że jeżeli taki projekt do niego trafi, to na pewno przedstawi go radnym.



Posłanka w swoim wpisie wymienia samorządy z województwa łódzkiego, które przyjęły uchwały "anty-LGBT". Są to" powiat skierniewicki, powiat tomaszowski, powiat wieruszowski, powiat poddębicki, powiat łowicki, powiat wieluński, miasto Wieluń, powiat opoczyński, miasto Tomaszów Mazowiecki, powiat radomszczański i województwo łódzkie - które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodziny. Hanna Gil-Piątek wymienia tez gminę Skierniewice jako tą, którą ogłosiła się strefa wolną od LGBT.

CZYTAJ DALEJ >>>>


Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Czy kontrowersyjna „Wagina polska” obrażała i znieważała? Jest prawomocny wyrok!

Czy kontrowersyjna „Wagina polska” obrażała i znieważała? Jest prawomocny wyrok!

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

Horoskop dzienny na jutro 20 kwietnia. Do kogo dziś uśmiechnie się szczęście?

Horoskop dzienny na jutro 20 kwietnia. Do kogo dziś uśmiechnie się szczęście?

Zobacz również

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

Wszystkie kobiety Tigera Woodsa. Było z czego wybierać. W ramionach była nawet Polka!

Wszystkie kobiety Tigera Woodsa. Było z czego wybierać. W ramionach była nawet Polka!