Wierni płacą za sakramenty, bo proboszcz musi opłacić...

  Wierni płacą za sakramenty, bo proboszcz musi opłacić kościelne rachunki

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wierni płacą za sakramenty, bo proboszcz musi opłacić kościelne rachunki

  ©Paweł Relikowski/Polskapresse

  Papież Franciszek zaapelował do księży, by nie pobierali opłat za sakramenty. Tymczasem w regionie łódzkim tradycyjne ofiary składane z okazji ślubów, chrztów i pogrzebów wciąż trzymają się dobrze. Niekiedy wierni donoszą o "cennikach" za posługi.
  Wierni płacą za sakramenty, bo proboszcz musi opłacić kościelne rachunki

  ©Paweł Relikowski/Polskapresse

  - Często zdarza się, że ten, kto przychodzi prosić o sakrament, otrzymuje formularz, a nawet gorzej - proszony jest o pieniądze. Tak nie powinno być - powiedział papież Franciszek podczas poniedziałkowego spotkania księży. Te słowa od kilku dni są dyskutowane na całym świecie. Bo w wielu parafiach rzeczywistość wygląda zdecydowanie inaczej.

  - Nienawidzę słów "co łaska". Zawsze mówię cenę, a jeśli ktoś tyle nie ma, to możemy pertraktować - zwierza się proboszcz jednej z łódzkich parafii. - Podczas ślubu muszę ogrzać kościół, włączyć prąd, na pogrzeb spalam benzynę, muszę też utrzymać samochód. To wszystko kosztuje, tak jak w życiu.

  Zobacz ile kosztuje "co łaska" w regionie łódzkim [RAPORT]

  Kilkadziesiąt złotych od posługi trafia też jako podatek do kurii. Dlatego za osoby, które wyproszą posługę za darmo, zapłaci z własnej kieszeni ksiądz albo inni wierni.

  - Nie może być co łaska, bo od każdej posługi odprowadzamy podatek - mówi ksiądz Andrzej Chycki, proboszcz parafii św. Jakuba w Piotrkowie i dziekan piotrkowski.

  Mimo to niektórym się udaje. Ze statystyk księży wynika, że około dwóch procent pogrzebów i dziesięciu procent chrztów odprawianych jest za darmo. - Jeśli bezrobotna matka chrzci dzieci, to nie pobieram opłaty - mówi proboszcz parafii w centrum Łodzi.

  Statystyczne stawki wynoszą 100 - 200 zł za chrzest, od 400 do 700 zł za ślub i od 400 do 800 zł za pogrzeb. Msza święta w wybranej intencji to w regionie 30 - 50 zł. - Nie wiem, skąd biorą się historie o wysokich opłatach za śluby - mówi ksiądz Chycki. - Przez 34 lata mojej posługi jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś dał 1000 zł. Opowieści o 1000 - 2000 zł to science fiction.

  Proboszcz z Łodzi zauważa z kolei, że najbardziej protestują nie biedni, lecz osoby niezwiązane z parafią. - Jadę za darmo, a na miejscu jest wynajęta skrzypaczka i wieniec za kilkaset złotych - mówi łódzki proboszcz. - Może czas skończyć z pogrzebami katolickimi dla osób niewierzących. Niech ludzie wynajmą mistrza ceremonii, zapłacą mu według stawek i wszyscy będą zadowoleni - dodaje.

  Ksiądz Rafał Leśniczak z biura prasowego łódzkiej kurii widzi to inaczej. Podkreśla, że łódzki Kościół już dawno stosuje zalecenia papieża Franciszka. - Zgodnie z decyzją synodu archidiecezji łódzkiej, ofiary składane przy okazji posług są całkowicie dobrowolne - mówi.

  Dobrowolne czy nie, ofiary trafiają w końcu do księży. Co się z nimi dzieje?

  Zgodnie z tzw. prawem stuły pieniądze za chrzty, pogrzeby, śluby i intencje mszalne ksiądz może zachować na własne potrzeby. W niektórych parafiach pieniądze wrzucane są do jednej kasy i dzielone przez liczbę księży plus jeden. W ten sposób proboszcz otrzymuje podwójną stawkę. W zależności od wielkości parafii, może to być od 5 tys. zł dla proboszcza w dużej parafii do kilkuset złotych w małej, biednej wsi na obrzeżach województwa.

  Księża walczą o ofiary za posługi, bo jeśli nie mają etatu w szkole, jest to ich jedyne źródło utrzymania. Niedzielna taca jest przeznaczona na utrzymanie kościoła i księża nie mogą jej wziąć dla siebie.

  Współpraca Karolina Wojna

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pogrzeb 1900

  Staszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W parafii Winnica koło Pułtuska (mazow.) pogrzeb kosztuje 1900.
  Nie ma co łaska tylko CENA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mitologia katolicka

  Nie dość, że człowiek bierze udział w przedstawieniu teatralnym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  to jeszcze musi za to zapłacić. ŻAŁOSNE.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ty co, bez jaj?

  Nie finansuj sobie przedstawienia teatralnego. Idź do urzędu i się zarejestruj, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  zarejestruj dziecko, i niech ci Feliks Nowak wygłosi laudację pogrzebową! Na zdrowie. Jak przemyślisz, możesz wrócić!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i co dalej

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  ZLIKWIDOWAĆ POSŁUGI KOŚCIELNE.
  KSIĘŻA POWINNI SAMI SIĘ UTRZYMAĆ TAK JAK OBYWATELE.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  racja

  katol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  oczywiście że mogą iść do biedry na kasę, tylko wtedy z pogrzeb po 22:00 ksiądz skończy pracę a ślub w sobotę też nie wcześniej i w niedzielę też raczej mszy nie będzie bo ksiądz w biedrze na...rozwiń całość

  oczywiście że mogą iść do biedry na kasę, tylko wtedy z pogrzeb po 22:00 ksiądz skończy pracę a ślub w sobotę też nie wcześniej i w niedzielę też raczej mszy nie będzie bo ksiądz w biedrze na kasie obsługujezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasa się liczy

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Jasne dlaczego księża tak protestują przeciw antykoncepcji i aborcji ,każde urodziny to kasa.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gość

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tu nie chodzi o pieniadze, aborcja to największa porażka techniki... dziecko w łonie matki to tez człowiek. To ze nikt nie pamięta tego co się z nim działo przed urodzeniem to nie znaczy, że wtedy...rozwiń całość

  Tu nie chodzi o pieniadze, aborcja to największa porażka techniki... dziecko w łonie matki to tez człowiek. To ze nikt nie pamięta tego co się z nim działo przed urodzeniem to nie znaczy, że wtedy się nie czuje bólu!!! A jeśli chodzi o antykoncepcję, jest to przeciw naturze. Jeżeli nie wiesz o co chodzi to nie wypowiadaj się w ten sposób.
  Księża biorą te opłaty od katolików! KATOLIKÓW!!! Skoro jesteśmy katolikami, powinniśmy płacić. Zastanówmy się czy nimi jesteśmy skoro nie żyjemy miłością... ale jednak to nie tyczy się wszystkich księży. Niestety WIĘKSZOŚĆ jest większymi materialistami od nas samych, chociaż powinien być dla nas wiernych autorytetem w sprawach wiary. Niektórzy ksieza rzeczywiście przesadzają i chociaż mają super bryki każą ludziom płacić. Powinni brać mało, zeby wystarczyło na podstawowe potrzeby.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biedaku,

  żal mi twojej mielizny duchowej, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  i płycizny intelektualnej. Czym ty się chcesz podzielić z innymi internautami?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie poddawajmy się propagandzie mediów.

  Wielu chciałoby, aby kościoły były zimne, brudne, ciemne, niezadbane, a księża (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  w niewypranych, zniszczonych szatach liturgicznych. Ja lubię gdy kościoły są ciepłe i widne, a księża czyści i zadbani. Będę płacić "co łaska". A wam - szczekaczom nic do tego!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  biedni...

  man (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  "Doją" bez opamiętania - biednych i starych także. Żądają, mimo, iż powinni czekać potulnie na datki. Tak uczył Jezus ?
  Nie da się utrzymać kościołów, domów parafialnych ? To znaczy, że jest ich...rozwiń całość

  "Doją" bez opamiętania - biednych i starych także. Żądają, mimo, iż powinni czekać potulnie na datki. Tak uczył Jezus ?
  Nie da się utrzymać kościołów, domów parafialnych ? To znaczy, że jest ich zbyt dużo dla tej ilości wiernych. I trzeba część zlikwidować.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  science fiction

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  "Opowieści o 1000 - 2000 zł to science fiction. " - dla mnie informacja , że istnieje parafia gdzie ksiądz bierze 50zl za udzielenie sakramentu albo co łaska to jest science fiction!!!i nie mówię...rozwiń całość

  "Opowieści o 1000 - 2000 zł to science fiction. " - dla mnie informacja , że istnieje parafia gdzie ksiądz bierze 50zl za udzielenie sakramentu albo co łaska to jest science fiction!!!i nie mówię tu tylko o mojej parafii, bo "cenniki" znam od rodziny i znajomych z różnych części kraju....Smutna prawda :(zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ;)

  antykatol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  Nic nie dawać tej pedofilskiej bandzie!!! Wystarczy, że pasibrzuchy doją nasze podatki! Kolejnym mażą się pałace z danielami w ogrodzie? Pijak Głódź ma i to wystarczy!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Proboszcz z Łodzi zauważa z kolei, że najbardziej protestują nie biedni, lecz osoby niezwiązane z parafią. - Jadę za darmo, a na miejscu jest wynajęta skrzypaczka i wieniec za kilkaset złotych -...rozwiń całość

  Proboszcz z Łodzi zauważa z kolei, że najbardziej protestują nie biedni, lecz osoby niezwiązane z parafią. - Jadę za darmo, a na miejscu jest wynajęta skrzypaczka i wieniec za kilkaset złotych - mówi łódzki proboszcz. - Może czas skończyć z pogrzebami katolickimi dla osób niewierzących. Niech ludzie wynajmą mistrza ceremonii, zapłacą mu według stawek i wszyscy będą zadowoleni - dodaje. ---- Brawo klecho, tylko powiedz, czemu kościół wyciąga łapska po kasę z podatków tych niewierzących?????????zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  - Nie może być co łaska, bo od każdej posługi odprowadzamy podatek - mówi ksiądz Andrzej Chycki, proboszcz parafii św. Jakuba w Piotrkowie i dziekan piotrkowski. ---- Jaki kvrwa podatek????...rozwiń całość

  - Nie może być co łaska, bo od każdej posługi odprowadzamy podatek - mówi ksiądz Andrzej Chycki, proboszcz parafii św. Jakuba w Piotrkowie i dziekan piotrkowski. ---- Jaki kvrwa podatek???? Komu????? Odprowadzają tylko haracz do kuriii i malusieńki ryczałcik zwiń

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny