Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieś, która stała się miastem. Historia Retkini na archiwalnych fotografiach [ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska
Reprodukcja Krzysztof Szymczak
Kim byli mieszkańcy Retkini na początku lat 20. XX w., gdzie spędzali wolny czas 30 lat później i jak wyglądały miejsca, gdzie stanęły bloki łódzkiej sypialni - tego wszystkiego można dowiedzieć się dzięki wystawie "Dawno temu na Retkini, czyli historia wsi, która stała się miastem". Żeby ją obejrzeć wystarczy zajrzeć do Galerii 87 przy Piotrkowskiej 87, czyli Centrum Informacji Turystycznej.

- Wystawa jest ukłonem w stronę łodzian, nie turystów. Poza mieszkańcami Retkini pewnie niewiele osób pamięta, jak to osiedle kiedyś wyglądało. Wystawę przychodzą oglądać osoby, które wspominają, że na Retkinię jeździło się do sadów kupić jabłka i śliwki - mówi Iwona Borowińska, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej, która sama mieszka na Retkini i o historii osiedla słyszy czasem na ryneczkach.

Retkinia, której nazwa wywodzi się od słów "sieć" i "rzuć" do II wojny światowej była podłódzką wsią. W 1855 roku zamieszkiwało ją około 650 osób. Podczas II wojny światowej nosiła nazwę Erzhausen, a 15 czerwca 1942 roku wysiedlono z niej całą ludność. Natomiast 13 lutego 1946 roku Retkinia została włączona do Łodzi.

Inicjatywa stworzenia wystawy zrodziła się w Szkole Podstawowej nr 11 na Retkini.

- 3 lata temu zorganizowaliśmy konkurs "Retkinia w obiektywie". Jedna z uczennic zrobiła zdjęcie stodoły przy ul. Balonowej i to zainspirowało nas do zrobienia wystawy o historii Retkini - mówi Jolanta Boguta, dyrektor SP nr 11. - Udało nam się dotrzeć do autochtona, który ma bogatą kolekcję zdjęć Retkini. Udostępnił nam około 400 fotografii. Część zaprezentowaliśmy na wystawie w naszej szkole. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród retkinian, nawet rozpoznawali na zdjęciach członków swoich rodzin.

Łódzcy przewodnicy po obejrzeniu wystawy na Retkini uznali, że warto byłoby ją też pokazać w centrum. I tak trafiła do CIT. Ale retkinianie ponownie nie zawiedli.

- W grupie stu osób, które stawiły się na wernisażu, najliczniejsza była reprezentacja retkinian. Przyszły całe, wielopokoleniowe rodziny - mówi dyrektor Borowińska.

Wystawę można oglądać do 30 września.

- 11 października o godzinie 11 zapraszamy łodzian na spacer po Retkini, podczas którego będziemy szukać śladów przeszłości. Zbiórka pod pomnikiem kardynała Wyszyńskiego - mówi Iwona Borowińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki