Więźniowie biorą ślub w ciemno. Bez nocy poślubnej i lampki...

  Więźniowie biorą ślub w ciemno. Bez nocy poślubnej i lampki szampana

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przed ślubem więźniom przysługuje jedno widzenie. Wtedy ustalają formalności

  Przed ślubem więźniom przysługuje jedno widzenie. Wtedy ustalają formalności ©123RF

  Oboje po trzydziestce. Oboje siedzą w więzieniu za drobne przestępstwa. On za kratami zostanie do 2019 roku, ona dłużej, bo do 2021 roku. W środę powiedzieli sobie "tak". Ślub odbył się w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Beskidzkiej w Łodzi.
  Przed ślubem więźniom przysługuje jedno widzenie. Wtedy ustalają formalności

  Przed ślubem więźniom przysługuje jedno widzenie. Wtedy ustalają formalności ©123RF

  Funkcjonariusze zgodnie przyznają, że to małżeństwo w ciemno. Para poznała się i pokochała pisząc do siebie listy. Przed ślubem spotkali się tylko raz.

  - Takie listowe znajomości to nie wyjątek - podkreśla por. Agnieszka Rzetelska-Brzemińska z Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi. - Scenariusz jest zwykle taki sam. Osadzona pisze list do znajomego albo kogoś z rodziny, kto też przebywa w więzieniu. Zaznacza, że w celi ma kilka koleżanek, które chętnie będą korespondować z innymi więźniami. I ten znajomy wtedy szuka kolegów chętnych do pisania. Tak to się zaczyna.

  Nie wiedzą, w kim się zakochali

  Kiedy osadzeni już znają nazwiska chętnych na "więzienny romans", piszą do nich list. A potem drugi, trzeci... I tak rodzi się uczucie za kratami. - Osadzeni nie widzą się. Nie wiedzą, do kogo piszą. Chociaż czasami próbują podglądać i wypatrywać ukochanego przez okno lub na przykład wśród więźniów idących do ambulatorium - mówi por. Rzetelska-Brzemińska.

  Pisanie listów trwa zwykle rok albo dwa. W tym czasie pary zwykle zaczynają myśleć o ślubie. - Jeśli więźniowie mają zamiar się pobrać, wówczas przed ślubem przysługuje im jedno widzenie. Podczas niego ustalają formalności związane z uroczystością - mówi por. Rzetelska-Brzemińska. - Kolejny raz osadzeni widzą się dopiero na ślubie. Dlatego można powiedzieć, że jest to małżeństwo w ciemno.

  List miłosny na zlecenie kolegi

  Często listy pisze zupełnie inna osoba niż ta, która się pod nim podpisuje. W jednym z łódzkich zakładów karnych jest więzień, który wyspecjalizował się w pisaniu listów miłosnych. I pisze je do osadzonych kobiet zamiast swoich kolegów. I tymi listami łamie serca więźniarek. W imieniu kolegów oczywiście...

  - Takie listy piszą skazani, którzy mają smykałkę do "poezji" - przyznaje kpt. Bartłomiej Turbiarz, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi. - Osadzeni czasami sami przyznają, że swoją dziewczynę poznali dzięki listowi miłosnemu napisanemu na zlecenie przez kolegę o lekkim piórze.

  Poeci zza krat mają też szansę wykazać się w konkursach poetyckich organizowanych przez służbę więzienną. Osadzeni z naszego regionu są w tej dziedzinie wyjątkowo utalentowani. W ostatnim ogólnopolskim konkursie wygrał osadzony z Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi. Drugie miejsce natomiast zajął więzień z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.

  Za dobry list można się odwdzięczyć

  Za dobry list miłosny więźniowie potrafią się odwdzięczyć koledze. Za kratami każdy się w czymś specjalizuje. Niektórzy piszą za kolegów wnioski do sądów, inni skargi na Służbę Więzienną, a jeszcze inni tatuują współtowarzyszy. Jednak za kratami tatuowanie symboli miłosnych i jakichkolwiek innych znaków jest nielegalne.

  - Funkcjonariusze służby więziennej kilka razy w miesiącu podczas kontroli znajdują ukryte w celach " kolki", czyli maszynki do tatuażu, zrobione najczęściej z długopisu, kawałka cienkiego drucika oraz silniczka wymontowanego z odtwarzacza DVD lub magnetowidu - przyznaje kpt. Turbiarz. - W obecnych czasach więzienny tatuaż stracił znaczenie, kiedyś zarezerwowany był tylko dla osób z kryminalną przeszłością, teraz może go mieć każdy.

  Bez szampana i nocy poślubnej

  Ale wracając do ślubów... Uroczystość odbywa się w zakładzie karnym. Do więzienia przychodzi pracownik urzędu stanu cywilnego. Czasami są świadkowie i najbliższa rodzina, a czasami jest tylko młoda para. Nowożeńcy ubrani są uroczyście. Pan młody zwykle jest w garniturze. Osadzona czasami trzyma w ręku bukiet kwiatów. Bezpieczeństwa podczas ślubu pilnuje jeden albo dwóch funkcjonariuszy służby więziennej. Nie gra żadna muzyka.

  - Panna młoda rzadko ma na sobie białą suknię - mówi por. Rzetelska-Brzemińska. - Zawsze muszą być za to obrączki.
  Jeśli w uroczystości bierze udział rodzina, wówczas po ślubie w sali widzeń odbywa się spotkanie. Niewiele ma ono wspólnego z weselem. Nie ma również żadnych szans na noc poślubną.

  - Nie ma alkoholu, nawet szampana - podkreśla Rzetelska-Brzemińska. - Nowożeńcy albo rodzina mogą kupić poczęstunek w kantynie. Prezentów zwykle nie ma. Czasami tylko rodzina wpłaca jakieś pieniądze skazanym.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Drobne.....................

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Pani Agnieszko proszę wejść w skórę ofiar tych"drobnych przestępstw" .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdury Pani piszesz

  Leon 1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Drobne przestępstwa? Gościowi do odsiadki zostało 6, jej 8 lat. Wyroki za kradzież kury...?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kodeks karny

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  wystarczy ściągnąć sobie kodeks karny ze strony- ISAP i doczytać sobie za jakie występki można mieć odsiadkę 8 lat

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....

  .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  moze to kura co znosi zlote jaja

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo