Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie z Aresztu Śledczego w Piotrkowie idą do pracy. Wiosną oczyszczą drogi i zalew

Aleksandra Tyczyńska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Służba Więzienna
Odsiadka nie musi polegać tylko na wylegiwaniu się na pryczy, a że Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim chętnie wysyła osadzonych do pracy, samorządy skwapliwie korzystają z darmowej siły roboczej.

W tym roku dyrekcja aresztu rozszerzyła współpracę z piotrkowskim starostwem. Więźniowie już niebawem zajmą się wycinaniem krzaków, porządkowaniem pasów drogowych, wykaszaniem rowów odwadniających i malowaniem barierek przy drogach powiatowych.

- Na razie ustaliliśmy, że do tych prac skierujemy pięciu osadzonych - mówi por. Jakub Białkowski, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Piotrkowie. - Chętnie wysłalibyśmy więcej, ale mamy coraz mniej osób, które kwalifikują się do pracy na zewnątrz.

Do prac na rzecz samorządów i instytucji kierowani są najczęściej osadzeni z wyrokami za lżejsze przestępstwa lub tacy, którzy kończą odbywanie kary, a już sprawdzili się, pracując w areszcie. Takie prace wykonywane są w ramach programu resocjalizacyjnego.

Ponadto do 90 godzin w ciągu miesiąca więzień może pracować bez wynagrodzenia. Za to może pomóc mu to w ubieganiu się o przedterminowe zwolnienie. Samorządy najczęściej organizują jedynie dowóz i ewentuwalnie posiłek regeneracyjny.

Z pracy więźniów samorząd powiatu piotrkowskiego korzysta nie pierwszy raz.

- Sprawdzili się już przy pracach remontowo-budowlanych, jakie wykonują w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu, a także przy pielęgnacji i porządkowaniu zabytkowego parku przy wolborskiej szkole - mówi Aneta Stępień, asystent prasowy piotrkowskiego starosty.

Na stałe już też Areszt Śledczy w Piotrkowie współpracuje z samorządem Piotrkowa. Tu, najczęściej w okresie wakacyjnym, tak jak to było w ubiegłym roku, więźniowie pomagają przy pracach porządkowo-remontowych prowadzonych na terenie placówek oświatowych.

W tym roku także kontynuowana będzie współpraca z samorządem gmin Drużbice i Moszczenica oraz Wolbórz i Sulejów. Na terenie tych dwóch ostatnich leży Zalew Sulejowski.

Więźniowie przysłani z piotrkowskiego aresztu, a głównie z oddziału zewnętrznego w Goleszach, w okresie wakacyjnym porządkują to, co zostawiają po sobie wypoczywający nad Zalewem Sulejowskim.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki