Więźniowie z Garbalina będą pracować w zakładzie przetwórstwa mięsnego

Justyna Sobczak
Udostępnij:
Skazani z Zakładu Karnego w Garbalinie pod Łęczycą podejmą pracę w firmie Animex Foods, która swój zakład ma m.in. w Kutnie. W połowie ubiegłego roku., firma przejęła też spółkę Royal Chicken, budującą ubojnię drobiu w Korytach, w gminie Daszyna. Porozumienie zakładu karnego z firmą to kolejny etap programu „Praca dla więźniów”.

Umowa dotycząca zatrudnienia osób pozbawionych wolności została zawarta przez ppłk Arkadiusza Janiszewskiego, dyrektora Zakładu Karnego w Garbalinie oraz Macieja Wojdyłło i Leszka Brackiego, dyrektora zarządzającego i finansowego w firmie ANIMEX Foods sp. z o.o. sp.k. reprezentowanych przez Małgorzatę Tuptę. Zgodnie z treścią umowy strony zobowiązały się współpracować w procesie sukcesywnego kierowania i zatrudniania osadzonych.

- Zatrudnienie osadzonych jest jedną z najważniejszych form oddziaływania na skazanych w szeroko rozumianym procesie resocjalizacji - mówi kpt. Adam Kowalski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Garbalinie. - Współpraca z firmą ANIMEX Foods, pozwoli skierować do zatrudnienia poza terenem zakładu karnego, kolejne grono osadzonych, którzy spełniają odpowiednia kryteria do podjęcia pracy w systemie bez konwojenta.

Nie bez znaczenia był fakt, że ANIMEX Foods kończy budowę jednej ze swoich przetwórni w bardzo bliskim sąsiedztwie Zakładu Karnego w Garbalinie.

- W niedalekiej przyszłości skutkować to będzie szerokimi perspektywami współpracy - mówi kpt. Adam Kowalski.

W najbliższych tygodniach osadzeni rozpoczną przyuczenie do zawodu w przetwórni w Kutnie.

- W ramach realizacji umowy pomiędzy naszymi instytucjami, zatrudnianie osadzonych będzie sukcesywnie zwiększane - informuje kpt. Kowalski. - Praca daje możliwość wymiernego zagospodarowania czasu wolnego osadzonemu, niweluje także poczucie braku przydatności. Systematyczność i zaangażowanie w pracy jest zawsze nagradzane. Osadzeni pracę wykonywać będą odpłatnie, a zarobione pieniądze przeznaczone zostaną na potrzeby własne, ale przede wszystkim stanowić będą źródło wsparcia rodziny lub zabezpieczą zobowiązania alimentacyjne, grzywny czy nawiązki.

Program „Praca dla więźniów” został ogłoszony przez Ministerstwo Sprawiedliwości w kwietniu 2016 roku. Zakłada nie tylko zatrudnianie osadzonych przez kontrahentów zewnętrznych, ale również m. in. wybudowanie w latach 2016-2023 40 hal przemysłowych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować więźniowie. Jedna z takich hal zostanie wybudowana przy Zakładzie Karnym w Garbalinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
chinczyk
oj mar jak ja bym w ciebie wszedł na łaźni tam w garbalinie byś był cudownym cwe......m
R
Real
To sytuacja na rynku pracy pozwala na takie zatrudnianie. Jeszcze kilka lat temu wręcz niemoralnym byłoby dawać pracę więźniom, gdy tylu uczciwych nie było w stanie jej znaleźć.
P
Pablo
Tu chodzi o to by właściciel miał darmowych pracowników i zwiększał zyski.Polacy uciekają masowo z tego kraju!!
'klawisz '
Z pomówienia , z pomyłki sądowej , z wypadku ze skutkiem śmiertelnym , z wypicia kieliszka wódki w Sylwestra będąc z wnukiem , ze zwłoki z zapłaceniem raty ...nie osądzaj .
W
Wujek
Byłeś tam chociaż raz? No na trochę,albo masz znajomych co byli?pewnie nie to z kąt możesz wiedzieć o czym piszę.Byłem tam i siedziałem na bezrobociu bo praca była jedynie przywilejem.A uwierz ze chciałbym pracować żeby zabić te monotonie i nudę nawet płacił bym podatki żebyś miał lekarza a ja nie wpierdalał za Twoje.
m
mar
jeszcze bandziorom dac cukiereczki dzifki neta silownie konsole i obiady z hiltona lozko z baldachimem.... wyslac to dno na sybierie albo do lasu niech drzewa raba.
J
Jeśli potrafisz
A jak głodnemu więźniowi skazanemu na dożywocie powie strażnik, że sorry dzisiaj obiadu nie będzie to jak myślisz ile sekund życia takiemu strażnikowi zostało ? A może Ty i Twoja rodzina zatrudni się w zakładzie karnym i będą informować więźniów, że muszą sobie zapracować na jedzenie ?
J
Jarek
Ja uważam, że to powinien być standard w Polsce, że więźniowie pracują. Ja jak chcę kupić bułkę na śniadanie, to muszę za nią zapłacić. To dlaczego więźniowie mają mieć coś za darmo! Dotychczas było tak, że więzień miał same prawa (telewizor w celi, DVD, Play Station, widzenia intymne, pierwszeństwo w służbie zdrowia). Generalnie, to wszystko było na głowie postawione do tej pory, ale są zaczątki normalności. Więzień nie powinien, jednak zarabiać najniższej krajowej, a nie więcej, jak 70% tej kwoty. Z tych pieniędzy powinien wpierw płacić za swoje utrzymanie w ZK, a dalej za służbę zdrowia, ew. nawiązki, grzywny etc. Jeszcze jedno, to skandal, że na więźnia idzie więcej pieniędzy na wyżywienie, a człowiek w szpitalu chory dostaje czasami śmieci do jedzenia. Ale no cóż, jak mówią zwłaszcza profesorowie prawa, że prawa człowieka dla skazanych, normalny człowiek, to ma same obowiązki....
v
vol
Zakład Pini Polonia idzie na całość ;)
W
Wujek
I gitarka bo za wsze o to chodzilo.Dotychczasowe słowa o Resocjalizacji były tak puste jak łby godlewskich i każda adm.zakładu karnego o tym wie doskonale.A i teraz ujadacze skonczycie pierdolic że skazany żyje na wasz koszt.Sam zapłaci podatek będzie miał na utrzymanie,spłacić własne długi i jeszcze zaoszczędzi na nowy start. A wy co?Nawet parę groszy nie potraficie z miesiąca na miesiąc zaoszczędzić bo ciągle wam mało.PDW.I pod uwagę weźcie to że skazany zarobi jedynie najniższą krajową.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie