Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia Paschalna w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Przed kościołem rozpalono ognisko

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Wigilia Paschalna zaczyna się liturgią światła
Wigilia Paschalna zaczyna się liturgią światła Anna Gronczewska
W kościołach katolickich na całym świecie w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania miała miejsce Wigilia Paschalna. Bardzo uroczysty przebieg miała w kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Grała orkiestra symfoniczna, śpiewał chór, a podczas procesji nie zabrakło wystrzałów...

Wigilia Paschalna w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu.

W polskiej tradycji Wielka Sobota rozpoczyna się w kościołach świeceniem pokarmów na stół wielkanocny. Ale najważniejsze wydarzenia wielkosobotnie mają miejsce wieczorem. Wtedy wierni przychodzą do kościołów, by wziąć udział w Wigilii Paschalnej. Nabożeństwo rozpoczyna się po zmierzchu przed kościołem tzw. liturgią światła. Pali się ognisko, błogosławi ogień, od którego zapala paschał, symbol Światłości Chrystusa, która rozświetla ludzkie życie. Ta pierwsza część nabożeństwa kończy się odśpiewaniem bardzo uroczystego orędzia wielkanocnego. Potem następuje tzw. liturgia słowa. Czytania Starego i Nowego Testamentu przypominają całą historię zbawienia od stworzenia świata aż do zmartwychwstania Jezusa. Potem rozbrzmiewa hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Wtedy rozbrzmiewają wszystkie dzwony i dzwonki, które zamilkły w Wielki Czwartek. Wierni odśpiewują też uroczyste Alleluja. Liturgia chrzcielna stanowi trzecią część nabożeństwa. Składają się na nią między innymi litania do Wszystkich Świętych, błogosławieństwo wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrztu. Obrzęd kończy pokropienie ludu wodą święconą.

Procesja przy huku petard

Dalsza część celebry to liturgia eucharystyczna. Jest to najbardziej uroczysta ze wszystkich liturgii w ciągu roku, jest źródłem wszystkich świąt chrześcijańskich. Po błogosławieństwie trwa modlitwa przy Grobie Pańskim, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament.
W zasadzie zakończenie Wigilii Paschalnej odbywa się uroczystą procesją. W Zgierzu trzy razy okrążyła kościół. Tak jak przed laty słychać było huk petard. Jednak w polskiej tradycji wielu kościołach dalej praktykuje się rezurekcję, która rozpoczyna się o godzinie 6.00 rano w Niedzielę Wielkanocną. Niedziela Wielkanocna jest niedzielą niedziel, pierwszym dniem tygodnia. Jest to bowiem pamiątka zmartwychwstania Jezusa.

Chrystus Zmartwychwstał!

W niedzielny poranek we wszystkich kościołach rozbrzmiewa radosne Alleluja! Tak jak nakazuje polska tradycja msze rezurekcyjne rozpoczynają się o godzinie 6.00 rano. Są wyjątkowo uroczyste, a kończy je procesja rezurekcyjna. By podkreślić jej świąteczny charakter okrąża się trzy razy kościół. Ksiądz niesie Pana Jezusa w Monstrancji, a także figurę zmartwychwstałego Chrystusa. Niekiedy jeszcze procesjom rezurekcyjnym towarzyszy huk petard, które odpala się na pamiątkę wydarzeń opisanych w ewangelii. Gdy Jezus umierał na krzyżu, pękały skały.

Niedziela Wielkanocna jest niedzielą niedziel. Każda niedziela jest przecież pamiątką zmartwychwstania Jezusa. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał nie mielibyśmy niedzieli, czyli dnia świętego. Drugi dzień świąt wielkanocnych jest u nas też dniem wolnym od pracy. By móc dalej cieszyć się i świętować zmartwychwstanie Pana.

Oktawa Wielkanocy

Wraz z Wielkanocą rozpoczyna się tzw. oktawa wielkanocna. Trwa ona od Wielkiej Niedzieli do niedzieli nazywanej kiedyś biała, a dziś Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

- Przez ten tydzień Kościół przedłuża swoją radość ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, podkreśla, że Wielkanoc to najważniejsze święto – zaznacza ks. Andrzej Blewiński ,proboszcz parafii Matki Bożej Rady w Zgierzu- Tak, by każdego dnia uobecniało się to zmartwychwstanie. Po zakończeniu oktawy wielkanocnej w roku liturgicznym rozpoczyna się tzw. Okres wielkanocny, czy też pięćdziesiątnicy. Trwa on pięćdziesiąt dni, bo przez takich czas od chwili zmartwychwstania Jezus ukazywał się ludziom, udowadniając, że żyje. M.in idącym do Emaus czy nad Jeziorem Galilejskim. Okres Wielkanocy kończy się świętem Zesłania Ducha Świętego. W dniu Pięćdziesiątnicy apostołowie otrzymali moc Ducha Świętego i intensywnie budowali Kościół. Pojęcie to ma podwójne znaczenie. Przede wszystkim chodzi tu o wspólnotę ludzi wierzących. Inne pojęcie kościoła to świątynia, budynek przeznaczony do modlitwy i celebracji liturgicznych

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki