Willa Gustawa Schreera przy Narutowicza zostanie odnowiona...

  Willa Gustawa Schreera przy Narutowicza zostanie odnowiona [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Willa Gustawa Schreera w pełnej krasie. Mówią o niej, że jest bajkowa i magiczna
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Piękna, stylowa willa Gustawa Schreera przy ul. Narutowicza 48 w Łodzi stała pusta i niszczała. Od miasta kupił ją - za 2,5 mln zł - Jacek Ciepłucha, prezes zarządu Grupy Brokerskiej Quantum i postanowił gruntownie odnowić wewnątrz i na zewnątrz. A warto, bowiem rezydencja jest dziełem Gustawa Landau-Gutentegera, jednego z czołowych architektów w dziejach Łodzi.
  - Teraz odbędą się prace projektowe i zabezpieczające, zaś właściwy remont ruszy wiosną 2014 roku i mam nadzieję, że w tym samym roku zostanie zakończony. W odnowionej rezydencji będzie siedziba Grupy Brokerskiej Quantum - wyjaśnia jej prezes.

  Z ustaleń znakomitej badaczki Elżbiety Kajzer wynika, że w 1888 roku Gustaw Schreer za 6 tys. rubli kupił działkę przy ówczesnej ul. Dzielnej i wkrótce wystąpił do władz budowlanych w Piotrkowie Trybunalskim o zgodę na budowę 2-piętrowej przędzalni, magazynu wełny, kantoru, stajni i kotłowni z kominem. Fabryka powstała w 1889 roku, zaś pięć lat później stanęła tam stylowa willa, co podkreśla zachowany napis w sieni na posadzce: "Salve" czyli "Witaj" i data: 1894.

  Była to piętrowa rezydencja z boniowanym parterem, poddaszem i płaskim dachem ze świetlikiem pośrodku. Wzrok przyciągają bogate dekoracje wokół okien na pierwszym piętrze. Mamy tam zarówno pilastry i półkolumny z głowicami korynckimi, jak i główki kobiece, kartusze, tralkowe balustrady oraz ornamenty z rozetami i palmami.

  Do tego dochodzi balkon, który w czasach świetności podtrzymywany był przez wsporniki w formie spływów wolutowych, których ozdobą były - po bokach - dwie głowy lwów. Niestety, po tych dekoracjach zostały jedynie... gołe belki żelazne oraz szczątki liści akantu. Także elewacja jest w kiepskim stanie, bowiem farba się łuszczy i odpada płatami.

  Niestety, w środku willi jest niewiele lepiej, bowiem z dawnych mebli, dekoracji i wyposażenia zostały tylko resztki. A szkoda, gdyż pierwotnie były tam luksusowo urządzone wnętrza z dekoracjami nawiązującymi do renesansu i rokoka, z których przetrwały jedynie sztukaterie na sufitach.

  Oprócz nich wciąż można podziwiać dwa kominki na piętrze. Jeden, nad którym wisi lustro kryształowe, ozdobiony jest po bokach dwoma kolumnami z głowicami jońskimi, a drugi, nad którym ocalał obraz ze sceną miłosną pośród pejzażu, okolony jest dwiema kariatydami.

  Wielkie wrażenie robi też dawna biblioteka, w której ocalały dwie - wbudowane w ścianę - szafy przeszklone i półki między nimi. Uwagę budzi bogata snycerka z pilastrami tudzież popiersiami kobiet i mężczyzn przechodzącymi w liście akantu. Nie sposób przeoczyć sufitu beczkowego, pod którym z dwóch stron niczym klamry spinają go ornamenty roślinne, puste tarcze herbowe i hełmy rycerskie z przyłbicą - dokładnie taką samą, jaka co rusz zamykała się na głowie biednego Józefa Orwida w niezapomnianej komedii przedwojennej Leona Trystana "Piętro wyżej". Do tego dochodzą pod sufitem dwa łacińskie napisy: "Sancta velicitas" i "In vino veritas".

  Po śmierci Gustawa Schreera w pamiętnym 1920 roku pałacyk przypadł spadkobiercom. Byli to: wdowa Berta i syn Juliusz. I tak było do II wojny światowej, po której został on przejęty przez państwowe Zakłady Remontu Maszyn Przemysłu Włókienniczego, co oznaczało spore zmiany we wnętrzach. Jeden z salonów przeznaczono na świetlicę zakładową, zaś na poddaszu pojawiły się mieszkania pracownicze.

  Potem przez wiele lat willa była siedzibą Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, zaś po przełomie w 1989 roku wprowadził się do niej związany z Uniwersytetem Łódzkim ośrodek uczący języka francuskiego - Alliance Francaise, którego nazwa wciąż widnieje przy domofonie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy odbył się przetarg?

  Lodzermensch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Jak w tytule.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zadajesz trudne i niewygodne pytania

  altUML (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  W artykule jest napisane ze "kupil" a nie, ze "wygral przetarg",
  Po co robic zamieszanie z przetargiem?

  Miasto musi "sprzedac" 8 takich palacow aby wyremontowac jeden na pokaz (Herbsta za 20mln).

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra wiadomość dla Łodzi.

  AFL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

  Cieszę się i życzę powodzenia w realizacji przedsięwzięcia.
  Gdyby tak jeszcze udało się uratować willę Grohmana i Nową Tkalnię przy Kilińskiego...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra wiadomość dla Łodzi.

  AFL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

  Cieszę się i życzę powodzenia w realizacji przedsięwzięcia.
  Gdyby tak jeszcze udało się uratować willę Grohmana i Nową Tkalnię przy Kilińskiego...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo