18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa Gustawa Schreera przy Narutowicza zostanie odnowiona [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Willa Gustawa Schreera w pełnej krasie. Mówią o niej, że jest  bajkowa i magiczna
Willa Gustawa Schreera w pełnej krasie. Mówią o niej, że jest bajkowa i magiczna Krzysztof Szymczak
Piękna, stylowa willa Gustawa Schreera przy ul. Narutowicza 48 w Łodzi stała pusta i niszczała. Od miasta kupił ją - za 2,5 mln zł - Jacek Ciepłucha, prezes zarządu Grupy Brokerskiej Quantum i postanowił gruntownie odnowić wewnątrz i na zewnątrz. A warto, bowiem rezydencja jest dziełem Gustawa Landau-Gutentegera, jednego z czołowych architektów w dziejach Łodzi.

- Teraz odbędą się prace projektowe i zabezpieczające, zaś właściwy remont ruszy wiosną 2014 roku i mam nadzieję, że w tym samym roku zostanie zakończony. W odnowionej rezydencji będzie siedziba Grupy Brokerskiej Quantum - wyjaśnia jej prezes.

Z ustaleń znakomitej badaczki Elżbiety Kajzer wynika, że w 1888 roku Gustaw Schreer za 6 tys. rubli kupił działkę przy ówczesnej ul. Dzielnej i wkrótce wystąpił do władz budowlanych w Piotrkowie Trybunalskim o zgodę na budowę 2-piętrowej przędzalni, magazynu wełny, kantoru, stajni i kotłowni z kominem. Fabryka powstała w 1889 roku, zaś pięć lat później stanęła tam stylowa willa, co podkreśla zachowany napis w sieni na posadzce: "Salve" czyli "Witaj" i data: 1894.

Była to piętrowa rezydencja z boniowanym parterem, poddaszem i płaskim dachem ze świetlikiem pośrodku. Wzrok przyciągają bogate dekoracje wokół okien na pierwszym piętrze. Mamy tam zarówno pilastry i półkolumny z głowicami korynckimi, jak i główki kobiece, kartusze, tralkowe balustrady oraz ornamenty z rozetami i palmami.

Do tego dochodzi balkon, który w czasach świetności podtrzymywany był przez wsporniki w formie spływów wolutowych, których ozdobą były - po bokach - dwie głowy lwów. Niestety, po tych dekoracjach zostały jedynie... gołe belki żelazne oraz szczątki liści akantu. Także elewacja jest w kiepskim stanie, bowiem farba się łuszczy i odpada płatami.

Niestety, w środku willi jest niewiele lepiej, bowiem z dawnych mebli, dekoracji i wyposażenia zostały tylko resztki. A szkoda, gdyż pierwotnie były tam luksusowo urządzone wnętrza z dekoracjami nawiązującymi do renesansu i rokoka, z których przetrwały jedynie sztukaterie na sufitach.

Oprócz nich wciąż można podziwiać dwa kominki na piętrze. Jeden, nad którym wisi lustro kryształowe, ozdobiony jest po bokach dwoma kolumnami z głowicami jońskimi, a drugi, nad którym ocalał obraz ze sceną miłosną pośród pejzażu, okolony jest dwiema kariatydami.

Wielkie wrażenie robi też dawna biblioteka, w której ocalały dwie - wbudowane w ścianę - szafy przeszklone i półki między nimi. Uwagę budzi bogata snycerka z pilastrami tudzież popiersiami kobiet i mężczyzn przechodzącymi w liście akantu. Nie sposób przeoczyć sufitu beczkowego, pod którym z dwóch stron niczym klamry spinają go ornamenty roślinne, puste tarcze herbowe i hełmy rycerskie z przyłbicą - dokładnie taką samą, jaka co rusz zamykała się na głowie biednego Józefa Orwida w niezapomnianej komedii przedwojennej Leona Trystana "Piętro wyżej". Do tego dochodzą pod sufitem dwa łacińskie napisy: "Sancta velicitas" i "In vino veritas".

Po śmierci Gustawa Schreera w pamiętnym 1920 roku pałacyk przypadł spadkobiercom. Byli to: wdowa Berta i syn Juliusz. I tak było do II wojny światowej, po której został on przejęty przez państwowe Zakłady Remontu Maszyn Przemysłu Włókienniczego, co oznaczało spore zmiany we wnętrzach. Jeden z salonów przeznaczono na świetlicę zakładową, zaś na poddaszu pojawiły się mieszkania pracownicze.

Potem przez wiele lat willa była siedzibą Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, zaś po przełomie w 1989 roku wprowadził się do niej związany z Uniwersytetem Łódzkim ośrodek uczący języka francuskiego - Alliance Francaise, którego nazwa wciąż widnieje przy domofonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Willa Gustawa Schreera przy Narutowicza zostanie odnowiona [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki