Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa Józefa Richtera odzyska dawny blask [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Grzegorz Gałasiński
Zabytkowa willa Józefa Richtera odzyska dawny blask. Willa na skraju parku Klepacza, znana łodzianom jako pałac ślubów, to perła architektury nawiązującej do renesansu włoskiego.

To znakomita informacja dla miłośników dawnej Łodzi, gdyż ta stylowa rezydencja jest rzadkiej urody i wymaga pilnego remontu. Najbardziej niepokojące zjawiska to pęknięcia na ścianach i odpadające tynki na suficie tarasu z kolumnami arkadowymi od południa. Wkrótce to się zmieni.

- Zostaną odnowione elewacje, dach i stolarka - wyjaśnia Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. - W przypadku okien część zostanie wymieniona, a część poddana renowacji. Pęknięcia na ścianach będą naprawione, podobnie jak elementy z metalu i piaskowca.

Na pierwszy ogień pójdzie taras z arkadami od południa oraz niewidoczny z dołu taras na dachu od zachodu.

Twórcą potęgi rodu był Józef Richter - senior, który przybył z Czech do Łodzi i na początku lat 40. XIX stulecia założył firmę przy ówczesnej ul. Placowej, czyli dzisiejszej ul. księdza Skorupki. Z czasem powstała tam tkalnia, farbiarnia i inne budynki fabryczne, w których dzisiaj mieści się nasza redakcja.

W 1878 r. dwaj jego synowie, Reinhold i Józef - junior, kupili od rodziców parcelę, którą 10 lat później podzieli na dwie działki i z czasem wybudowali na nich wspaniałe rezydencje. Najpierw Józef w latach 1888-89 wybudował willę neorenesansową, która dziś jest zapleczem biurowym rektoratu Politechniki Łódzkiej, a potem Reinhold w latach 1903-04 postawił malowniczą rezydencję będącą obecnie siedzibą rektoratu PŁ. Obie stoją w parku im. Klepacza, wśród starych, okazałych drzew, stąd niezwykła magia tego miejsca.

Kto był autorem projektu willi Józefa - juniora? Zdania są podzielone. Jedni utrzymują, że był to Piotr Brukalski, a inni twierdzą, że Kurt Seidel. Spór ten wciąż czeka na rozstrzygnięcie. Powstała piętrowa, dopracowana w każdym szczególe, rezydencja w duchu renesansu włoskiego. Od frontu mamy portyk z płaskim dachem, przy którym uwagę wzbudzają dwie kolumny w formie spirali i dwie latarnie. Nad portykiem jest podwójne okno bogato zdobione. Podobnie, jak inne okna otoczone łukami, pilastrami i półkolumnami. Warto obejść rezydencję z płaskim - typowym dla renesansu - dachem, aby podziwiać loggię na piętrze od wschodu i tarasy od południa - wszystkie z arkadami.

Wewnątrz wzrok przyciąga kunsztownie zdobiona klatka schodowa - z boazerią i balustradą, kopie rzeźb, których oryginały są ozdobą muzeów w Luwrze i Florencji, a także dawny salon i jadalnia, w których w czasach PRL udzielano ślubów cywilnych, a teraz są aulą. To właśnie w tych pomieszczeniach zachowały się dekoracje i wyposażenie, dzięki którym znów możemy się poczuć jak w czasach Richterów. Wyróżniają się meble, kominki, fontanna, boazerie, tkaniny na ścianach oraz supraporty, czyli malowidła nad drzwiami. Co ciekawe, z jadalni jest "tajne" przejście do aneksu kuchennego. Zachowały się w nim szyby windowe, którymi sprowadzano potrawy z kuchni mieszczącej się w piwnicy rezydencji (oprócz niej były tam magiel i pralnia).

Ostatnią właścicielką z rodu Richterów była Gertruda Ramischowa, która w 1933 r. wynajęła willę na mieszkanie dla wojewody łódzkiego Aleksandra Haukego-Nowaka, natomiast w 1939 r. sprzedała ją - za 350 tys. zł - swojemu kuzynowi Helmutowi Biedermannowi ze znanej rodziny fabrykanckiej.

- Po wojnie - uzupełnia Wojciech Szygendowski - rezydencja była siedzibą ZMP, ZHP, Domu Dziecka im. Hanki Sawickiej oraz USC Łódź-Polesie, który rezydował tam w latach 1975-1991. Od 20 lat willa należy do Politechniki Łódzkiej.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O ŁÓDZKICH ZABYTKACH? POLUB KOCHAM ŁÓDŹ NA FACEBOOKU!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Willa Józefa Richtera odzyska dawny blask [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki