Willa Kindermanna przy ul. Wólczańskiej już po wielkim...

  Willa Kindermanna przy ul. Wólczańskiej już po wielkim remoncie [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Willa Kindermanna przy ul. Wólczańskiej już po wielkim remoncie [ZDJĘCIA]
  1/14

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Remont kapitalny dawnej rezydencji Leopolda Kindermanna trwał dwa lata i pochłonął 6,7 mln zł. Właśnie toczą się ostatnie prace - głównie wykończeniowe, które potrwają do końca października. Willa przy ul. Wólczańskiej zmieniła się nie do poznania. Nie tylko odnowiono jej dekoracje, lecz także wymieniono instalacje oraz założono nowoczesne systemy monitoringu, wentylacyjne i przeciwpożarowe.
  - Wymieniono również elementy konstrukcji drewnianej, które z biegiem czasu zostały zniszczone przez wilgoć i owady - wyjaśnia Elżbieta Fuchs, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki. - Ponadto starą dachówkę zamieniliśmy na nową, czeską, wysokiej jakości. Jeśli zaś chodzi o stolarkę drzwiową i okienną, to uratowaliśmy wszystko, co można było. W pozostałych przypadkach trzeba było dokonać wymiany.

  Lis wyglądający spod korzeni drzewa, wiewiórka siedząca wysoko na gałęzi, ptaki buszujące wśród listowia, krasnal 'dźwigający" naroże rezydencji czy bajecznie kolorowy witraż przedstawiający boginię poranka - Jutrzenkę. To tylko część niezwykłych dekoracji zdobiących willę, o której ci, co ją widzieli, mówią "bajkowa" i "magiczna".

  Zbudowano ją w 1903 roku dla Leopolda i jego żony Elizy z Federów. Autorem projektu był mistrz Gustaw Landau Gutenteger, czołowy łódzki architekt. Wzrok przyciągają ozdoby ze świata fauny i flory, bogato zdobione okna mające różne kształty i formy oraz zróżnicowane tynki: gładkie, boniowane i żłobkowane. To secesja w czystej postaci. Ozdobą elewacji jest ryzalit, którego okno zdobi witraż z pejzażem znad Jeziora Lemańskiego, zaś po bokach "rosną" dwa, w tym jedno z dziuplą, drzewa z korzeniami. Zapewne są to dęby. Wpatrując się w nie na dole ujrzymy lisa wychylającego spod korzeni, a na górze - wśród liści i gałęzi - dwa małe, pękate ptaki. Jeden wysiaduje jajka w gnieździe, a drugi czuwa na gałęzi. Zapewne są to gile.

  Wśród gałęzi widać też sójkę i wiewiórkę. Warto też zwrócić uwagę na basztę od strony ogrodu, na krasnala w narożu i na portyk wejściowy. Jego ozdobą są kolumny w kształcie pni jabłoni z głowicami w formie liści i jabłek, dlatego niektórzy nazywają obiekt willą Pod Jabłoniami.

  Wchodząc do środka dostajemy się do piętrowego, przestronnego hallu, z którego można się dostać do salonu, saloniku, gabinetu, jadalni i innych pokojów. Idąc po schodach na piętro nie sposób przejść obojętnie obok witrażu z Jutrzenką i stiukowych medalionów z głowami kobiecymi. Są to alegorie czterech pór roku o czym świadczą czytelne atrybuty: wiosna - kwiat i motyl, lato - kłos zboża, jesień - kiść i liść winogrona oraz zima - szyszki i gałązka świerku. W salonach podziw budzą secesyjne sztukaterie z różami, irysami i kasztanowcami.

  Po śmierci Leopolda i drugiego męża - Emila Eiserta, Eliza została sama w willi Pod Jabłoniami, zaś u schyłku wojny wyjechała na Zachód.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (15)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ładnie to wygląda.

  owszukiwany łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  Już wyremontowane, czyli tylko patrzeć jak znajdzie się właściciel?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polakowi zawsze źle.

  B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

  Polak zawsze wybrzydza - jak nie odnawiają to awantury, że brzydko, wszystko się wali, nikt nie dba o kulrutę; jak odnowią - problem, że pieniądze marnowane. Otóż pieniądze przeznaczane na...rozwiń całość

  Polak zawsze wybrzydza - jak nie odnawiają to awantury, że brzydko, wszystko się wali, nikt nie dba o kulrutę; jak odnowią - problem, że pieniądze marnowane. Otóż pieniądze przeznaczane na renowacje budynków pochądzą z innych funduszy, niż te, które zajmują się emeryturami, bezrobociem itd. Zacznijmy w końcu doceniać takie kwestie jak renowacje, naprawy dróg i inne. W Polsce nie jest idealnie, nigdy nie będzie - bo rząd nie taki, bo kraj za biedny, bo z podatków utrzymuje się stado nierobów i meneli.
  Mimo tego, że lubię Polskę, lubię Łódź, to jednak dochodzę z wiekiem do wniosku, że Polska jest krajem hejterów. Naprawdę zaradnych, zdolnych, utalentowanych - ale hejterów..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Beda mieszkania dla rodzin urzednikow?

  Partia Oszustow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 25

  Miejsce na bankiety dla UML i Zdanowskiej? Przepych dla nielicznych i wybranych?

  Co z Balutami, co z willa Anstadta, co z reszta miasta? Biznatyjski styl wladzy zapoczatkowany przez narcyza...rozwiń całość

  Miejsce na bankiety dla UML i Zdanowskiej? Przepych dla nielicznych i wybranych?

  Co z Balutami, co z willa Anstadta, co z reszta miasta? Biznatyjski styl wladzy zapoczatkowany przez narcyza Kropiwnickiego jest kontynuowany przez partyjna kukle z PO. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jednak można...

  Piotr Biliński (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 12

  Byłem i widziałem. Nadzwyczaj starannie przeprowadzony remont. Powinien służyć jako przykład , że jak się chce to można coś zrobić niemal perfekcyjnie! Gratuluję!
  Z niecierpliwością czekam na...rozwiń całość

  Byłem i widziałem. Nadzwyczaj starannie przeprowadzony remont. Powinien służyć jako przykład , że jak się chce to można coś zrobić niemal perfekcyjnie! Gratuluję!
  Z niecierpliwością czekam na możliwość wejścia do środka.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ukłony...

  an.na (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

  ...dla pana Inżyniera!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pokazówki

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 28

  Willa cudna, ale tak biednego miasta z tak ogromnym bezrobociem i uciekającymi stąd ludźmi nie stać na remonty. Są rzeczy ważne i ważniejsze.
  Ludzi wywala się na bruk - wg ogólnodostępnych...rozwiń całość

  Willa cudna, ale tak biednego miasta z tak ogromnym bezrobociem i uciekającymi stąd ludźmi nie stać na remonty. Są rzeczy ważne i ważniejsze.
  Ludzi wywala się na bruk - wg ogólnodostępnych informacji, eksmituje się w Łodzi ponad 1000 a nawet więcej osób rocznie, niektórzy nie dostają mieszkań zastępczych, pracy dla nich też nie ma, a emerytury nie wystarczają nawet na leki, a co dopiero na komorne.
  zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Wspomnienia.....

  Ewa Katarzyna Sałagacka

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 9

  We wczesnych latach 60-tych XX wieku w tym budynku mieściło się przedszkole,do którego chodziłam całe 4 lata.Mimo że byłam tylko dzieckiem ,piękno willi robiło na mnie niesamowite wrażenie,dębowy...rozwiń całość

  We wczesnych latach 60-tych XX wieku w tym budynku mieściło się przedszkole,do którego chodziłam całe 4 lata.Mimo że byłam tylko dzieckiem ,piękno willi robiło na mnie niesamowite wrażenie,dębowy parkiet i schody z mahoniową poręczą,a nade wszystko przecudnej roboty wsuwane drzwi z kryształowymi szybkami i witraże.......Dla potrzeb przedszkola zainstalowani małe umywakeczki i kibelki,ściany obmalowano tzw.lamperią-po prostu koszmar.Cieszę się że renowacja pozwoliła temu wspaniałemu zabytkowi wrócić do dawnej świetności.Chciała bym jeszcze raz zwiedzić budynek od piwnic aż po stryszek.Kocham Łódź i jej secesję.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :-)

  przedszkolak z 60-tych lat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  A w sali STARSZAKÓW było kryształowe lustro....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  piękny jak klejnot

  ul.Wólczańska ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

  Budynek piękny jak klejnot i tylko szkoda, że stoi przy wrzodzie pobliskiej okolicy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  klejnot i wrzod

  wajdak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

  moze wyburzyc ten wrzod? ludzie won do blaszakow za miasto lub zagranice...
  W centrum tylko kilka palacow, UML i wejscie za przepustka?
  pieknie by bylo?

  Zdjęcie autora komentarza

  Andrzej Boratyński

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 9

  Willa stoi oczywiście przy ul. Wólczańskiej. Przepraszamy za błąd. Redakcja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to zdecydowanie NIE jest...

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  ... ul. Żwirki, a Wólczańska!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dienikasz cuś tam słyszał o mieście Uć, a że pszyjechał z Pażenczewa to mu obojentne

  wieśmak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

  jaka prasa takie miasto

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo