Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa Stecka przy Targowej w Łodzi na unikatowej fotografii

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
W nowej książce prof. Krzysztofa Stefańskiego „Wille łódzkich fabrykantów” znalazło się unikatowe zdjęcie willi Johanna Stecka przy ul. Targowej 61.

Profesor Krzysztof Stefański z Uniwersytetu Łódzkiego jest wybitnym znawcą łódzkich zabytków. Niedawno napisał i wydał księgę „Łódzkie wille fabrykanckie”, która zawierała szczegółowe opisy 88 rezydencji. To wielka gratka dla miłośników dawnej Łodzi.

Teraz profesor wydał jej skróconą wersję, która jest mniejsza, lżejsza i bez problemu można z nią zwiedzać miasto. Książka wydana została w wersji dwujęzycznej. Wszystkie opisy w „Willach łódzkich fabrykantów” zamieszczone zostały w języku polskim i angielskim. Autor przedstawia tutaj 50 rezydencji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Łódzkie zabytki ze starych willi, fabryk i kamienic w byłym komisariacie

Nowa wersja zawiera uaktualnione informacje i nowe zdjęcia. Wśród nich najcenniejsza jest archiwalna fotografia willi przedsiębiorcy budowlanego Johanna Stecka przy ulicy Targowej 61, która dzisiaj - po przebudowie i rozbudowie - jest siedzibą słynnej na całym świecie łódzkiej szkoły filmowej. Autor książki podkreśla, że do tej pory nigdzie nie natrafił na zdjęcie z pierwotnym wyglądem tej rezydencji. Jak ją odnalazł?

- Po wydaniu albumu z willami nawiązałem kontakt z panią Belindą i jej mężem, którzy mieszkają w Melbourne w Australii. Okazało się, że pani Belinda jest potomkinią Johanna Stecka, który w 1897 roku wybudował ciekawą, nawiązującą do renesansu, rezydencję przy ulicy Targowej. Zdjęcie tej willi pani Belinda miała w albumie rodzinnym i przesłała mi ją elektronicznie. W ten sposób ta unikatowa fotografia znalazła się w mojej książce - mówi profesor Krzysztof Stefański.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wille, pałace i kamienice. Sprawdź, czy znasz łódzkie zabytki

Po I wojnie światowej willę Stecka kupił znany fabrykant Oszer Kohn, który mocną ją przebudował. Po II wojnie światowej willa została siedzibą szkoły filmowej, której mury opuściło wielu znanych aktorów i reżyserów z Romanem Polańskim na czele.

W nowej książce profesora nie brakuje również i innych ciekawostek związanych z łódzką zabudową. Autor podkreśla, że pierwszą chronologicznie i pod wieloma względami wzorcową łódzką willą fabrykancką jest efektowna rezydencja Matyldy i Edwarda Herbstów z połowy lat siedemdziesiątych XIX wieku na Księżym Młynie przy ulicy Przędzalnianej 72. A ą

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 18 - 24 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki