Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wille Koenigów w parku Sielanka w Łodzi ulegają dewastacji. Spór w sądzie o prawo do własności dwóch zabytków

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Zabytkowe, należące do miasta  dwie wille rodziny Koenigów od dawna zdobią popularny park Sielanka w rejonie Ronda Lotników Lwowskich w Łodzi
Zabytkowe, należące do miasta dwie wille rodziny Koenigów od dawna zdobią popularny park Sielanka w rejonie Ronda Lotników Lwowskich w Łodzi Krzysztof Szymczak
Zabytkowe, należące do miasta dwie wille rodziny Koenigów od dawna zdobią popularny park Sielanka w rejonie Ronda Lotników Lwowskich w Łodzi. Niestety, są w opłakanym stanie i wymagają gruntownych remontów. A na to się nie zanosi, bowiem rezydencje zamierzają odzyskać spadkobiercy dawnych właścicieli. Sprawa trafiła do sądu.

Przedmiotem sporu są dawne wille Ferdynanda Koeniga przy ul. Pabianickiej 49 oraz jego syna Ryszarda przy ul. Pabianickiej 55. Na podstawie decyzji wojewody łódzkiego obie należą do gminy Łódź i pozostają we władaniu Zarządu Lokali Miejskich. Spór między miastem a spadkobiercami o prawo własności do tych obiektów toczy się w Sądzie Rejonowym Łódź – Widzew.

Kto ma prawo do willi: miasto czy spadkobiercy?

- Chodzi o postępowanie w sprawie skargi spadkobierców byłych właścicieli o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem Sądu Powiatowego dla Miasta Łodzi z 23 marca 1962 roku o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie. Skarga w tej sprawie była złożona 8 września 2011 roku, ale postępowanie było przez sąd zawieszone postanowieniem z 28 kwietnia 2017 roku. W marcu 2020 roku sąd podjął zawieszone postępowanie i wezwał wszystkie osoby zainteresowane, aby wykazały swoje prawo do nieruchomości. Postępowanie jest w toku wobec czego dopiero po jego zakończeniu możliwe będzie podjęcie jakichkolwiek ewentualnych decyzji i działań w stosunku do nieruchomości – wyjaśnia inspektor Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego UM w Łodzi.

W willi Ferdynanda Koeniga mieszkają lokatorzy, zaś druga przez wiele lat była siedzibą harcerzy, a teraz stoi pusta i w oczach marnieje Pierwotnie obie rezydencje były otoczone ogrodami, po których pozostał popularny park Sielanka ze starymi drzewami i dwoma stawami pośrodku.

Spór trwa, a wille Koenigów w coraz gorszym stanie

Nestorem rodu Koenigów był przedsiębiorca Ferdynand mający fabrykę na Nowym Rokiciu. W latach 70. XIX wieku kupił od Franciszka Lorentza i rozbudował w duchu renesansu dom, który stał się jego siedzibą. Świadczy o tym monogram na szczycie fasady: „FK”. Inwestor zmarł podczas I wojny światowej.

W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkała tam wdowa Anna Koenig oraz trzej synowie: Bruno, Wojciech i Leonard. W rękach rodziny rezydencja pozostawała do lat 60. XX wieku, po czym przejęło ją państwo. Wprawdzie były plany, aby ją wyburzyć w związku z poszerzeniem ul. Pabianickiej, ale na szczęście nie zostały zrealizowane. Dziś ten zabytek jest w opłakanym stanie. Doszło nawet do tego, że półokrągły ryzalit od strony parku trzeba było podeprzeć drewnianymi balami.

W podobnym stanie jest pobliska willa należąca do Ryszarda Koeniga. Także on zostawił po sobie pamiątkę w postaci inicjałów „RK” na ściance szczytowej fasady. Rezydencję zbudowano około 1910 roku, czyli w czasie, gdy kończyła się secesja, a zaczynał modernizm, co można dostrzec na elewacjach. Przed wojną mieszkał tam Ryszard Koenig z rodziną, zaś po wojnie willa została przejęta przez państwo i przekazana harcerzom. Swoją siedzibę przez wiele lat miał tam hufiec ZHP Łódź – Górna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki