Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wille na Rudzie w Łodzi trzeba wyremontować

Agnieszka Magnuszewska
Pozytywnym przykładem, jak prywatne podmioty dbają o zabytki jest zespół willowy Adolfa Kindermana przy ul. Letniskowej 20
Pozytywnym przykładem, jak prywatne podmioty dbają o zabytki jest zespół willowy Adolfa Kindermana przy ul. Letniskowej 20 Krzysztof Szymczak
Wille na Górnej, które należą do miasta, są w złym stanie. AZK Górna nie ma pieniędzy na ich remonty.

Stan willi na Rudzie Pabanickiej, nie jest najlepszy. To wniosek z ostatniej komisji ds. rewitalizacji, która zajęła się problemem.

Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć tych obiektów planem miejscowym, bo w studium wytyczono tam... las. Realizacja planu prowadziłaby do degradacji obiektów. Dlatego z uchwaleniem planu musimy czekać do stworzenia nowego studium - podkreśla Urszula Niziołek-Janiak, radna PO i przewodnicząca komisji ds. rewitalizacji.

Gdyby w przyszłym planie miejscowym ujęto wytyczne konserwatorskie, miasto mogłoby sprzedać wille z obostrzeniami, także w kwestii remontów. Z analizy 24 nieruchomości na Rudzie Pabianickiej, przeprowadzonej przez Miejskiego Konserwatora Zabytków wynika, że w znacznie gorszym stanie są wille należące do miasta albo przez nie administrowane niż nieruchomości prywatne.
Pozytywnym przykładem, jak prywatne podmioty dbają o zabytki jest zespół willowy Adolfa Kindermana przy ul. Letniskowej 20 (m.in. willa Klara) i willa Artura Meistra (Pabianicka 152/154). Druga z nich należy do Skarbu Państwa, ale została oddana w wieczyste użytkowanie prywatnym osobom. Najemcy w ostatnich latach przeprowadzili kompleksowy remont. Co ciekawe, nie występowali o dotację na ten cel.

Remont zabytkowej wilii Kestenberga. Z jednej strony pałac, z drugiej willa, a w środku witraże

Przy Pabianickiej 49 znajduje się zabytkowy zespół rezydencjonalny Ferdynanda Königa (niedaleko ronda Lotników Lwowskich i dom położony bliżej parku). Nieruchomość w części należy do miasta a w części do osób prywatnych. Taki stan prawny uniemożliwia remont willi. Być może, wkrótce kompleks będzie miał jednego właściciela. Spadkobiercy Königa wystąpili o zwrot nieruchomości.

Kolejny budynek należący kiedyś do rodziny Königów znajduje się przy ul. Pabianickiej 55 i w całości należy do miasta. Willę dzierżawi ZHP, a od lat nie są w niej wykonywane naprawy.

W złym stanie jest zespół willowy Piotra Hazenklewera (Pabicniacka 182), który wpisany jest do rejestru zabytków. Obiekt nie ma szczęścia do właścicieli, którzy bardzo często się zmieniają. Kilka miesięcy temu kupiła ją kolejna osoba w przetargu komorniczym i teraz prowadzi prace projektowe w konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Willa Kindermanna przy ul. Wólczańskiej już po wielkim remoncie [ZDJĘCIA]

Remontowany jest zespół willowo-parkowy Habika (Pabianicka 238). Nieruchomość jest w ewidencji zabytków i właściciel nie może liczyć na dofinansowanie. Z prywatnych funduszy sfinansowano też rewitalizację zespołu pałacowego Rudolfa Kellera (Pabianicka 184/186).

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Wkrótce ma się rozpocząć remont willi Friedricha Zerna (Cienista 5/7), znajdującej się już na terenie lasu. Prywatny właściciel przedstawił w marcu projekt koncepcyjny i zapewnił, że do remontu przystąpi niezwłocznie.

Odnawiany jest też prywatny obiekt przy ul. Popioły 7/9, a remontu nie wymaga prywatna willa przy Patriotycznej 32/36.
Podobnie jest z willą Tschildów (Popioły 14a). Właściciele chcą stworzyć tutaj nowoczesne miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne. Zgłosili już projekt rozbudowy do konserwatora.

W niezłym stanie są też: prywatna willa rodziny Kiorhassan (Rudzka 43), dom mieszkalny przy Rudzkiej 80/82 i willa przy Rudzkiej 99a. Konserwator nie ma większych zastrzeżeń do stanu miejskiej willi przy ul. Falowej 6a. Uwagi ograniczają się do estetyki elewacji. Podobnie jest z willą miejską przy ul. Farnej 19 i zespołem willowym Ludwika Gustawa Obermana (Starorudzka 8). Tutaj lokatorzy nielegalnie wymienili okna. - Aż połowa najemców nie pyta się o zgodę na wymianę okien, ani o warunki, jakie trzeba spełnić - tłumaczy Sławomir Kubiszewski, z-ca dyrektora ds. technicznych AZK Górna.

Radni PO chcą przekonać opozycję do remontu willi przy Wólczańskiej

Konserwator chwali też stan techniczny obiektu przy ul. Patriotycznej 10, który ma odnowioną elewację i wymienione okna. Nie ma zastrzeżeń do willi: przy ul. Rudzkiej 97, Rudzkiej 49 czy zespołu willowego Karola Goepperta (Popioły 52/58).

W opłakanym stanie są należące do miasta wille przy ul. Popioły 28 (zawilgocnie murów, dziury w dachu) i przy ul. Popioły 32/36 (willa Romana Saurera). Tę drugą nieruchomość zamieszkuje jedna rodzina, ale AZK Górna nie może do niej dokwaterować lokatorów ze względu na bardzo zły stan techniczny.

Musielibyśmy ponieść ogromne koszty. Nie mamy takich środków. Możemy tylko wykonać naprawy konserwacyjne - mówi Sławomir Kubiszewski.

Pogarsza się stan domu letniskowego T. Steigerta (Popioły 49/51). Dawny, drewniany pensjonat należy do Skarbu Państwa, a zarządza nim AZK Górna. - Mieszka tu sześć rodzin, a trzy lokale są wolne. Występowaliśmy o komunalizację nieruchomości, ale procesy ciągną się latami - mówi Kubiszewski.

Źródło x-news: Tajemnica skrywana za murami kościoła: otwarte trumny, zwłoki na drzewie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki