Windykator: kto kupi długi lokatorów?

Piotr Brzózka
Piotr Krupa, prezesem firmy windykacyjnej Kruk.
Piotr Krupa, prezesem firmy windykacyjnej Kruk. Dziennik Łódzki/archiwum
Udostępnij:
Z Piotrem Krupą, prezesem firmy windykacyjnej Kruk, rozmawia Piotr Brzózka.

Władze Łodzi mają pomysł, by długi czynszowe lokatorów komunalnych mieszkań sprzedawać firmom windykacyjnym. Słyszał Pan o takim rozwiązaniu? Polskie miasta sprzedają takie długi?
Nasza firma dotychczas nie skupowała tego rodzaju wierzytelności. Nie znamy też przypadku sprzedaży długów czynszowych przez gminy. Z całą pewnością jest to temat społecznie wrażliwy i należy do niego podchodzić z odpowiednią dozą ostrożności. Dotyczy on zazwyczaj osób ubogich, których dochody są bardzo niskie lub w ogóle jest ich brak.

CZYTAJ TAKŻE:**ŁÓDŹ CHCE SPRZEDAĆ DŁUGI LOKATORÓW**

Czy takie firmy jak wasza mogłyby w ogóle być zainteresowane skupowaniem zadłużenia czynszowego mieszkańców Łodzi?

Ze względu na społeczną wrażliwość tego tematu i skomplikowanie związanych z tym kwestii prawnych, dotychczas nie rozważaliśmy skupowania pakietów spraw zadłużenia czynszowego. Nie wiadomo, czy sprawy takich zadłużeń, które miałyby zostać sprzedane, są już po etapie egzekucji komorniczej. Może to mieć wpływ na zainteresowanie potencjalnych kupujących. Jeśli sprawami tych długów zajmował się już komornik, ich dalszym egzekwowaniem powinna zajmować się gmina, która na tym etapie ma identyczne możliwości i narzędzia jak firma windykacyjna. Atutem gminy jest znajomość mieszkańców. Może więc ona lepiej monitorować bieżącą sytuację finansową swoich dłużników. Budżet zadłużonego gospodarstwa się zmienia i z biegiem czasu możliwy będzie powrót do rozmów o spłacie.

Na czym polega sprzedaż długów?

Wierzyciel może zdecydować się na szybkie pozbycie się problemu niespłacanych długów i sprzedanie wierzytelności. Zgodnie z kodeksem cywilnym nowy wierzyciel nabywa pełnię praw i obowiązków poprzedniego. W takiej sytuacji firma windykacyjna jako nowy wierzyciel może obsługiwać zakupione zadłużenie już na własny rachunek. Może przy tym sama decydować o czasie trwania procesu i wybrać najodpowiedniejsze dopuszczone prawem narzędzia. Coraz częściej proponowane są ugody, umożliwiające spłatę zadłużenia w ratach.

Firmy windykacyjne nie muszą jednak kupować długów. Mogą je po prostu obsługiwać. Czym się to różni?

Firmy z jednej strony przyjmują wierzytelności do obsługi na określony czas (inkaso), z drugiej kupują portfele przeterminowanych należności i obsługują je już na własny rachunek. Te modele różnią dwa główne elementy - czas obsługi i miejsce podejmowania decyzji o egzekucji należności. Obsługa inkaso zawsze jest zlecana na określony czas. Decyzja, jakich narzędzi użyć w tym procesie, należy do wierzyciela. Firma windykacyjna może oczywiście pewne rozwiązania podpowiadać. Ograniczenia czasu praktycznie nie ma, gdy firma windykacyjna zakupiła pakiet wierzytelności i tym samym sama stała się wierzycielem wtórnym.
Który sposób byłby korzystniejszy dla takiego miasta jak Łódź, które ma ćwierć miliarda zaległości czynszowych, często sięgających kilku lat?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na skuteczność egzekucji należności ma wpływ wiele czynników. Czas, który upłynął od terminu płatności - im "świeższy" dług, tym łatwiejszy do odzyskania i odwrotnie im "starszy", tym trudniejszy. Wysokość długu, to oczywiste - im niższa kwota, tym łatwiejsza do spłaty. Aktualny stan majątkowy dłużnika i jego moralność płatnicza; forma zabezpieczenia należności czy kompleksowość wykorzystania narzędzi windykacyjnych.

Jakich metod używa firma windykacyjna, by skłonić dłużnika do oddania sporej, często wieloletniej należności?

Profesjonalna firma windykacyjna za priorytet przyjmuje sobie zakończenie sprawy na etapie polubownym. Może wysłać wezwania do zapłaty. Kontakt z osobą zadłużoną nawiąże negocjator telefoniczny, a z wizytą, w celu ustalenia formy spłaty, wyśle negocjatora terenowego. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest porozumienie i rozłożenie zadłużenia na raty. My to proponujemy od kilku lat. Przez ten czas z sukcesem skorzystały z niego już tysiące osób. Jeśli jednak zadłużona osoba lub firma nie chce się porozumieć lub permanentnie unika kontaktu, jej sprawa może trafić do sądu, a potem - po uzyskaniu tytułu wykonawczego - do egzekucji komorniczej. Na każdym etapie obsługi dane o zadłużeniu mogą zostać dopisane do biura informacji gospodarczej. Taka osoba może nie dostać kredytu czy pożyczki, nie kupi niczego na raty czy w abonamencie. Dlatego najlepiej samemu porozumieć się z firmą windykacyjną i skorzystać z oferty spłaty zadłużenia w ratach.
Rozmawiał Piotr Brzózka

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
windykator
niespłacone czynsze lokali komunalnych w łodzi wynoszą około 500 mln zł !! jest to absolutny rekord świata wśród miast tej wielkości !! WSZYSTKIE FIRMY WINDYKACYJNE OLEJĄ TE WIERZYTELNOŚĆ !! nikt tego nie kupi, nikt nie będzie się z ta hołotą użerał, bez mozliwości szybkiej eksmisji na bruk!! niech te niezapłacone czynsze uregulują z własnych kieszeni: zdanowska, wojewoda, marszałek sejmiku i im podlegli koryciarze !!
$$$
Termin przedawnienia – zasady

Termin przedawnienia roszczeń to okres czasu, po upływie którego dłużnik będzie mógł uchylić się od spełnienia świadczenia. Kodeks cywilny wprowadził co do zasady 10-letni okres przedawnienia.

W przypadku roszczeń o świadczenia okresowe termin przedawnienia został skrócony do 3 lat. Świadczeniami okresowymi będą m.in. świadczenia wynikające z umowy renty, dożywocia, najmu, dzierżawy, a także odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia. W tym ostatnim przypadku roszczenie o odsetki za opóźnienie przedawnia się z upływem 3 lat, a najpóźniej z chwilą przedawnienia się roszczenia głównego. Nie jest świadczeniem okresowym należne właścicielowi rzeczy wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z jego rzeczy
k
komornik
Więc to w sumie spora kasa wraz z odsetkami.
z
zelig
Wszyscy zapomnieli, że pierwszą próbę sprzedaży długów czynszowych podjął viceprezydent Parzyjagła (chyba w 1998 r.). Nawet zgłosiła się JEDNA firma. ZGMy przekazały dane dotyczące wieloletnich dłuzników i ....... nic z tego nie wyszło. Po prostu wierzytelności z tytułu czynszów są albo przeterminowane, albo dłużnicy nie mają nic co mogłaby objąć windykacja (bo w tym przypadku nie można zająć mienia współlokatorów, a czynsz to nie telewizor czy samochód, który można zająć). Szkoda tylko, że przy tej całej dyskusji nikt nie wspomni, że podstawową przyczyną powstania tak wielkich zaległości jest nic-nierobienie ANów (dawniej ZGMów), które nie miały żadnego interesu w bieżącym ściąganiu długów. I tak jest dalej, bo jak podano w ostatnim półroczu długi czynszowe dalej wzrosły.
L
LPA
SĄ TO DŁUGI PRZEDAWNIONE.URZĘDNICY ZA DOPUSZCZENIE DO PRZEDAWNIENIA POWINNI ZA TO ODPOWIADAĆ!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie